Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-08-01, 20:30 Edyta Krężel

W co i gdzie się bawić w weekend? Podpowiadamy i polecamy!

W Bydgoszczy wystąpi „Kwiat Jabłoni”. Grafika nadesłana
W Bydgoszczy wystąpi „Kwiat Jabłoni”. Grafika nadesłana
Biegi, koncerty, pikniki, warsztaty, rajdy rowerowe i wiele innych atrakcji czeka mieszkańców i turystów Kujaw i Pomorza w weekend 06-07 sierpnia. Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Wam zaplanować wolny czas!
BYDGOSZCZ

Grażyna Cup 2022
6 sierpnia (sobota), 10:00-14:00, Wakepark, płatne: 50 zł za parę

Amatorki siatkówki plażowej zapraszamy w ten weekend na rozgrywki systemem brazylijskim. Udział w turnieju weźmie 16 par kobiet, a organizatorzy zapewniają, że każda uczestniczka wróci z pięknymi wspomnieniami i upominkami.

Festiwal Fontanna Muzyki 2022. Koncert I: Fontanna Miłości
6 sierpnia (sobota), 18:00-19:00, Fontanna Potop, bezpłatne

Romantyków i fanów dobrej muzyki zapraszamy na występ młodego i utalentowanego duetu – Justyny Gęsickiej i Damiana Wilma, przy towarzystwie kwintetu Virtuoso. Koncert poprowadzi Błażej Stawiarski, a usłyszymy m.in. song Tony’ego "Maria" z broadwayowskiego hitu "West Side Story" Leonarda Bernsteina, klasyki zaczerpniętej z salonów 20. lecia międzywojennego, jak: "Całuję Twoją dłoń Madame" z repertuaru Mieczysława Fogga czy też operetkowych duetów: "Usta milczą, dusza śpiewa", „Co się dzieję, oszaleję…”.

Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej
6 sierpnia (sobota), 19:00-20:00, Katedra Bydgoska

Wydarzenie ma na celu ożywić muzycznie Bydgoską Katedrę. W ten weekend wystąpi znakomity polski organista - Adam Tański.

Letnie Brzmienia na Wyspie Młyńskiej - Kwiat Jabłoni
6 sierpnia (sobota), 20:00-22:00, Wyspa Młyńska, Bilety w cenie: 99 zł / 119 zł

Letnie Brzmienia to trasa koncertowa po całej Polsce, w tym roku artyści zawitali w Bydgoszczy. Na zakończenie koncertów na Wyspie Młyńskiej wystąpi zespół – Kwiat Jabłoni.

Bajkowa sobota w Parku Rozrywki
6 sierpnia (sobota), 15:00-18:00, Park Rozrywki

Organizatorzy zapraszają dzieci razem z opiekunami na Bajkową Sobotę w Parku Rozrywki w Myślęcinku. Zabawę rozpocznie Jurek Paterski przy Muzeum Ziemi. Czekają również takie atrakcje jak: gry i zabawy z animatorami, Funimki, Złoty Smoczek, zaprezentowanie samochodu gaśniczo-ratowniczego oraz sprzętu przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, wystawa zabytkowych autobusów i mustangi i wiele innych.

VI Wariacyjny Turniej Rycerski
6-7 sierpnia (sobota, niedziela), 15:00-18:00, Ośrodek Rekreacji Konnej w Myślęcinku, bezpłatne

W ten weekend przenieść się Państwo będą mogli do czasów średniowiecza, a konkretnie mowa o potyczkach rycerskich. W tych dniach rycerze i białogłowe na swych rumakach będą brali udział m.in.: uderzenia w Saracena, zbieranie pierścieni z 20 cm szubieniczek, cięcie jabłka, najazdy na Saracena, nanizanie pierścienia i wiele innych, a to wszystko pod presją czasu i w galopie. Po zmaganiach odbędzie się biesiada przy ognisku, gry i zabawy.

Gadki szmatki - Kuchenne makatki. Dwudniowe warsztaty haftu
6-7 sierpnia (sobota, niedziela), 10:00-13:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, bezpłatne

Fundacja Nitkomianiacy zaprasza na warsztaty haftu, który nawiązuje do tradycji wyszywania i prezentowania w domach kuchennych makatek. Uczestnicy będą hawftować słowa, hasła, cytaty i podzielą się tym z innymi.


TORUŃ

Mistrzostwa na Pumptracku

06-07 sierpnia (sobota, niedziela), 14:00-17:00, Skatepark Rubinkowo

Stowarzyszenie Go Sport zaprasza na „Toruń Freestyle Battle - III Amatorskie Mistrzostwa na Pumptracku”. Amatorskie zawody skierowane są do wszystkich, którzy korzystają z toruńskiego pumptracku. Rywalizacje będą na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rolkach. Warunkiem jest posiadanie kasku, a u osób niepełnoletnich dodatkowo zgoda opiekuna prawnego.

Migracje roślinne
6 sierpnia (sobota), 12:00-14:00, CSW, ul. Wały Generała Sikorskiego 13, bezpłatne

Stowarzyszenie Go Sport organizuje warsztaty dla osób dorosłych w przestrzeni wystawy No Man’s Land/Ziemia niczyja. Dowiedzą się Państwo skąd pochodzą rośliny, jakie rośliny, które rosną wokół nas nie są chwastami, jakie istnieją polskie i słowiańskie tradycje kuchenne oraz lecznicze i wiele innych informacji. Warsztaty poprowadzi zielarska, folklorystka i doktorantka UMK – Sara Orzechowska.

Azjatycka Perfekcja #2 / Wieczór Symfoniczny / 26. Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura"
6 sierpnia (sobota), 18:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na wydarzenie w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II". Wystąpią: Soyung Yu – sopran, Kim Jongdoo – baryton, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Kim Jaeha – dyrygent, Gabriela Ułanowska – prowadzenie. W programie m.in.: G. Verdi -Uwertura do opery Moc Przeznaczenia, U. Giordano - Aria Nemico della Patria z opery Andrea Chenier, R. Stolz - Aria Graj na skrzypcach! z operetki Wenus w jedwabiu i wiele innych przepięknych utworów.

Krajoznawczy Rajd Rowerowy
6 sierpnia (sobota), 10:00-13:00, start z Auli UMK przy ul. Gagarina 11, bezpłatne

Stowarzyszenie Go Sport zaprasza fanów rajdów rowerowych do udziału w 14 kilometrowej trasie. Przewodnikiem będzie znawca historii miasta i regionu Paweł Bukowski. Po wycieczce uczestnicy będą mogli wziąć udział w historycznym quizie z nagrodami.

Percival Schuttenbach - Wild Hunt Live Show
6 sierpnia (sobota), 20:00, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, wstęp: 60-100 zł

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza fanów średniowiecza i Wiedźmina na występ polskiego zespołu folkmetalowego - Percival Schuttenbach. Podczas występu muzycy zaprezentują spektakl muzyczny - Dziki Gon Live Tour, podczas którego zagrają utwory znane każdemu miłośnikowi gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Słuchacze będą mogli poczuć wiedźminowski klimat, słuchając utworów w oryginalnej odsłonie, w tle oglądając wycinki scen z gry… całe to widowisko uświetniać będzie występ grupy teatralno-akrobatycznej – w kostiumach i scenografii nawiązującej do gry.

Samotne Wyspy Serc / 26. Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura"

7 sierpnia (niedziela), 17:00, Sala Kameralna CKK Jordanki, wstęp: 30 zł
Dla fanów muzyki Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała piosenki Bronisława Broka, Wojciecha Młynarskiego, czy Jeremiego Przybory, tj.: Jeszcze poczekajmy, Nie odchodź, Wszystko oprócz nas, Dla Ciebie jestem sobą, czy tytułową Samotne wyspy serc i wiele innych. Wystąpią: Iza Połońska – wokal, Bogdan Hołownia – fortepian, Gabriela Ułanowska – prowadzenie.

Filmowe zacisze zamkowe
6-7 sierpnia (sobota, niedziela), 21:00, Ruiny Zamku Krzyżackiego, ul. Przedzamcze 3, wstęp: 10 zł

Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza na niecodzienne kino plenerowe w Ruinach Zamku Krzyżackiego. W programie na sobotę film - „Tylko kochankowie przeżyją”, a na niedzielę - „ Frank”.


TUCHOLA I OKOLICE

Triathlove Bory Tucholskie
6 sierpnia (sobota), 9:00-16:00, Cekcyn plaża Główna Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego

Organizatorzy po raz trzeci zapraszają fanów aktywności do pokonania trasy kolarskiej i biegowej wzdłuż lasów. Impreza zostanie rozegrana na dystansach 1/4 IM (0,95 km – 45 km i 10,55 km) oraz 1/8 IM (0,475 km, 22,5 km oraz 5,25 km). Na dystansie 1/4 IM odbędzie się dodatkowo sztafeta (pływak + kolarz + biegacz).
Rywalizacje rozpocznie się skokiem do wody z pomostu. Rower to 3 pętle lub 2 pętle w zależności od dystansu. Ruch drogowy będzie całkowicie zamknięty, a zawody prowadzone są w konwencji bez draftingu.

Piknik z Produktem Polskim
6 sierpnia (sobota), 12:00-18:00, Gminny Ośrodek Kultury, Dworcowa 39, 89-530 Śliwice

Podczas pikniku odbywać się będzie I etap ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Do półfinału przechodzi maksymalnie 10 zespołów z województwa. Do rywalizacji staną 23 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tucholskiego. Będzie możliwość spróbowania lokalnych przysmaków i posłuchania muzyki na żywo. Dla dzieci przygotowane zostaną różne atrakcje i konkursy.


XIII Piknik Koniarzy pt. "Koń w rolnictwie"
7 sierpnia (niedziela), 13:00-17:00, Polana Śliwicka przy ul. Podgórnej w Śliwicach

W programie: parada zaprzęgów konnych ulicami Śliwic, zawody jeździeckie, amatorskie zawody w powożeniu, pokaz orki konnej, ujeżdżanie byka.
Organizatorzy przygotowali gry i zabawy dla dzieci a panie z KGW zaserwują specjały kuchni regionalnej.

ŚWIECIE I OKOLICE

VII Zlot Militarny w Świekatowie

6 sierpnia (sobota), 14:00, plaża w Świekatowie

Tego dnia podziwiać będzie można pojazdy wojskowe, pożarnicze i klasyki. W programie również występ orkiestry dętej, pokaz patrolu saperskiego, występ grupy „Straight outta bar”, festiwal kolorów, gry i zabawy dla dzieci, występ solistów Młodzieżowego Studia Wokalnego w Świekatowie, loterię fantów, koncert grupy „Pilersi”.

XIII Międzynarodowe Kryterium Uliczne Nagroda Gruczna
6 sierpnia (sobota), 11:00-15:00, ulice Gruczna: Młyńska, Dworcowa, Wojska Polskiego

Kolarskie święto dla rowerowych zawodników z licencją z Polski i zagranicy. Trasa okrężna (1,1 km) wiodła będzie tradycyjnie ulicami: Młyńską (start i meta) – Dworcową – Wojska Polskiego. Liczba rund do przejechania będzie uzależniona od kategorii wiekowej. Najmłodsi ścigać będą na dystansie 5,5 km (5 rund), zaś juniorzy i kobiety 33 km (30 rund). Będą to jednocześnie eliminacje do mistrzostw Polski w kryterium ulicznym w kategorii kobiet (open).

Piknik w Laskowicach
7 sierpnia (niedziela), 12:00, boisko przy Szkole Podstawowej w Laskowicach

Ta niedziela będzie niezwykła dla fanów lotnictwa i kolei. Tematem przewodnim pikniku jest Centralny Port Komunikacyjny. W programie: spotkanie z ekspertami lotniczymi i kolejowymi, symulator lotów, żyroskop, ciekawostki z życia stewardess. Na najmłodszych czekają: dmuchańce, kolejka, animacje, konkursy, zabawy. Dosatkowo będzie strefa food trucków i leżaków, a o 18:00 wystąpi zespół Voyager.

Kultura

2022-08-19, godz. 12:20 Інформація для України: Юридичні консультації у Воєводському управлінні… Для осіб, що потребують різного роду інцормацію на тему початку нового або ж тимчасового… » więcej 2022-08-19, godz. 07:00 Filharmonia Pomorska pod rozgwieżdżonym niebem. To będzie kosmiczny koncert Na placu przed Filharmonią Pomorską od czwartkowego ranka stawiana była wielka scena, a wcześniej cała konstrukcja plenerowej estrady, która w piątek (19… » więcej 2022-08-17, godz. 07:46 Filharmonia pod gwiazdami. Capella Bydgostiensis świętuje 60-lecie - Nasz zespół jest jak rodzina. Bardzo się lubimy, szanujemy, obchodzimy wspólnie nasze małe jubileusze - mówi altowiolistka Iwona Wasielewska. Na placu… » więcej 2022-08-16, godz. 15:55 Tak zmienia się nasza planeta. Instalacje inspirowane podróżą po Azji „Nowa Planeta” opowiada o tym, jakie dziedzictwo przekażemy przyszłym pokoleniom. Autorką instalacji jest Karolina Wojnowska-Paterek, której prace pokazywane… » więcej 2022-08-16, godz. 09:20 Rowerowa pielgrzymka i „Ave Maria” na wodzie. W sanktuarium w Byszewie [wideo] Z czterech miejscowości jechali rowerzyści w poniedziałkowe popołudnie z pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego w Byszewie. Tam była wspólna modlitwa i niezwykły… » więcej 2022-08-15, godz. 11:30 Przed finałem Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej Przed nami ostatnia odsłona Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej. W sobotę (20 sierpnia) wystąpi Patryk Podwojski. » więcej 2022-08-14, godz. 21:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-14, godz. 19:30 20 lat mija od jej debiutu fonograficznego. Spotkanie z Agą Zaryan Do Bydgoszczy przyjeżdża dość regularnie. Od lat znana jest z oryginalnych interpretacji amerykańskich standardów jazzowych i kompozycji do przepięknej… » więcej 2022-08-14, godz. 17:20 Muzyka z kosmosu. Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego Choć jeszcze trwają wakacje, Filharmonia Pomorska zaprasza już na pierwszy koncert, który poprzedzi zaplanowany we wrześniu 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny… » więcej 2022-08-14, godz. 12:44 Wędrowne kino jeździ po regionie. Gdzie pokażą filmy pod chmurką? Polski film „Wino truskawkowe” pokazany zostanie w niedzielę (14 sierpnia) w Kowalu (powiat włocławski). Po seansie burmistrz zaprasza wszystkich uczestników… » więcej
1234567