Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-08-05, 06:51 Magdalena Gill

Fontanna Muzyki przez cały sierpień. Festiwal przy symbolu Bydgoszczy

Fontanna Potop to jeden z najpiękniejszych symboli Bydgoszczy/fot. Archiwum
Fontanna Potop to jeden z najpiękniejszych symboli Bydgoszczy/fot. Archiwum
Po przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy wraca letni Festiwal Fontanna Muzyki. Przez cztery sierpniowe soboty w Parku Kazimierza Wielkiego odbywać się będą plenerowe koncerty.
Pierwszy koncert zatytułowany „Fontanna Miłości” odbędzie się już w najbliższą sobotę (6 sierpnia) przy fontannie „Potop” o godz. 18.00. Wystąpi duet młodych artystów, absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej - Justyna Gęsicka – mezzosopran i Damian Wilma – baryton. Solistom tym towarzyszyć będzie kwintet Virtuoso. W programie znajdą się najpiękniejsze duety operetkowe, a także przeboje musicalowe i filmowe.

- Fontanna Potop stanowiła symbol przedwojennej Bydgoszczy. Przez 10 lat odbudowywaliśmy ten zabytek, żeby przywrócić go miastu i potem postanowiliśmy - wspólnie jako członkowie stowarzyszenia - by zorganizować życie wokół fontanny – przypomina Joanna Franczak, prezeska Stowarzyszenia Bydgoskiej Fontanny Potop. - Zainspirowana tym, co się dzieje w Łazienkach w Warszawie postanowiłam robić w Bydgoszczy podobne koncerty i to się udawało przez siedem lat. Przez pandemię mieliśmy dwa lata przerwy i teraz wracamy do tej idei, która się niesamowicie sprawdza. Dzwonią do nas ludzie i pytają o te koncerty, przyjeżdżają specjalnie z innych miast.

Po „Fontannie Miłości” kolejne koncerty zatytułowane będą:
- „Café Bodo” (13 sierpnia) - wystąpi Tadeusz Seibert, Emilia Czekała i Zespół Kameralny Orkiestry Symfoników Bydgoskich pod batutą Marka Czekały;
- „Bydgoszcz jest kobietą” (20 sierpnia) - wystąpią: Anna Grzelak, Agnieszka Twardowska i Anna Hnatowicz;
- „Koncert z uśmiechem” (27 sierpnia) - wystąpią: Marcela Wierzbicka, Dominik Opaliński, Emilia Czekała oraz muzycy Orkiestry im. Johanna Straussa.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00 i na wszystkie wstęp jest wolny.
Rozmowa z Joanną Franczak – prezeską Stowarzyszenia Bydgoskiej Fontanny Potop i jego sekretarzem Martą Leszczyńską

Kultura

2022-08-19, godz. 12:20 Інформація для України: Юридичні консультації у Воєводському управлінні… Для осіб, що потребують різного роду інцормацію на тему початку нового або ж тимчасового… » więcej 2022-08-19, godz. 07:00 Filharmonia Pomorska pod rozgwieżdżonym niebem. To będzie kosmiczny koncert Na placu przed Filharmonią Pomorską od czwartkowego ranka stawiana była wielka scena, a wcześniej cała konstrukcja plenerowej estrady, która w piątek (19… » więcej 2022-08-17, godz. 07:46 Filharmonia pod gwiazdami. Capella Bydgostiensis świętuje 60-lecie - Nasz zespół jest jak rodzina. Bardzo się lubimy, szanujemy, obchodzimy wspólnie nasze małe jubileusze - mówi altowiolistka Iwona Wasielewska. Na placu… » więcej 2022-08-16, godz. 15:55 Tak zmienia się nasza planeta. Instalacje inspirowane podróżą po Azji „Nowa Planeta” opowiada o tym, jakie dziedzictwo przekażemy przyszłym pokoleniom. Autorką instalacji jest Karolina Wojnowska-Paterek, której prace pokazywane… » więcej 2022-08-16, godz. 09:20 Rowerowa pielgrzymka i „Ave Maria” na wodzie. W sanktuarium w Byszewie [wideo] Z czterech miejscowości jechali rowerzyści w poniedziałkowe popołudnie z pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego w Byszewie. Tam była wspólna modlitwa i niezwykły… » więcej 2022-08-15, godz. 11:30 Przed finałem Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej Przed nami ostatnia odsłona Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej. W sobotę (20 sierpnia) wystąpi Patryk Podwojski. » więcej 2022-08-14, godz. 21:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-14, godz. 19:30 20 lat mija od jej debiutu fonograficznego. Spotkanie z Agą Zaryan Do Bydgoszczy przyjeżdża dość regularnie. Od lat znana jest z oryginalnych interpretacji amerykańskich standardów jazzowych i kompozycji do przepięknej… » więcej 2022-08-14, godz. 17:20 Muzyka z kosmosu. Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego Choć jeszcze trwają wakacje, Filharmonia Pomorska zaprasza już na pierwszy koncert, który poprzedzi zaplanowany we wrześniu 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny… » więcej 2022-08-14, godz. 12:44 Wędrowne kino jeździ po regionie. Gdzie pokażą filmy pod chmurką? Polski film „Wino truskawkowe” pokazany zostanie w niedzielę (14 sierpnia) w Kowalu (powiat włocławski). Po seansie burmistrz zaprasza wszystkich uczestników… » więcej
1234567