Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
Motorowodne
2022-05-14, 20:47 Redakcja

Za nami Europejska Noc Muzeów: – Za krótka ta noc! – mówili zwiedzający [wideo, galeria]

Skarb bydgoski prezentowany w nowej aranżacji. Fot. Bogumiła Wresiło
Skarb bydgoski prezentowany w nowej aranżacji. Fot. Bogumiła Wresiło
Rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Fot. Bogumiła Wresiło
Rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Sala z prezentowanym skarbem bydgoskim. Fot. Bogumiła Wresiło
Sala z prezentowanym skarbem bydgoskim. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Kolejki w czasie Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Fot. Bogumiła Wresiło
Warsztaty, spacery, oprowadzania kuratorskie po wystawach, pokazy eksperymentów naukowych, gry i zabawy – tak przebiegała Europejska Noc Muzeów. Niektórzy przeżyli szok, że na wyciągnięcie ręki mają takie skarby.
Długa kolejka ustawiła się m.in. przed Muzeum Okręgowym, by zobaczyć niezwykłe malowidła i odkryć, co skrywa refektarz dawnego klasztoru sióstr klarysek przy Gdańskiej 4. W Bydgoszczy na jeden wieczór dla zwiedzających dostępna była m.in. „Rota” Marii Konopnickiej (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna) i niedostępne na co dzień magazyny archiwalne IPN. W nowej aranżacji prezentowany był także słynny skarb bydgoski.

W bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu można było poznać historię wodą pisaną.

Z kolei w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW czekała kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii, gdzie toczyły się niegdyś poufne rozmowy wolne od podsłuchów. Jest to jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych w Europie. Udostępniono także wystawę upominków, jakie polscy dyplomaci otrzymują podczas zagranicznych podróży.

W Toruniu można było obejrzeć za darmo bezcenne dzieła zgromadzone w Ratuszu Staromiejskim, Kamienicy pod Gwiazdą, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników czy Muzeum Twierdzy Toruń.

W programie wydarzenia było wiele dodatkowych atrakcji, a wśród nich: spotkanie kuratorskie przy obrazie „Madonna pod jodłami” autorstwa wybitnego mistrza renesansu Lucasa Cranacha w Ratuszu Staromiejskim, chińska ceremonia herbaciana, prezentowana przez gości z Kolegium Jagiellońskiego w Kamienicy Pod Gwiazdą , pokazy multimedialne pt. „Księga Toruń 3D” czy prelekcja połączona z pokazem w Muzeum Historii Torunia o tym, jak działała w średniowieczu poczta krzyżacka.

Europejska Noc Muzeów w tym roku odbywała się pod hasłem „Siła kultury”.

Relacja Bogumiły Wresiło z Nocy Muzeów w Bydgoszczy (Śniadanie z Muzami)
Relacja Tatiany Adonis
Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa w Bydgoszczy. Kabina dźwiękoszczelna. (jw)
Muzeum uczelniane Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. (jw)
Filatelistyka w praktyce. Prelekcja w ramach Nocy Muzeów. (jw)

Kultura

2022-06-26, godz. 18:48 Tomasz Kawiak zostawia cegły na całym świecie. To nie budowlanka, to sztuka! „Tu byłem...z cegłą' to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Podróżników w Toruniu. Tytuł ten parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie:… » więcej 2022-06-26, godz. 16:07 Klasyczna Lista Przebojów na inaugurację. Festiwal Nova Muzyka i Architektura 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura rozpoczyna się w niedzielę (26 czerwca) w Toruniu.  Do 27 sierpnia zaplanowano ponad 20 muzycznych… » więcej 2022-06-26, godz. 15:03 Miasta partnerskie nagrodziły pisarzy. Trwa świętowanie w Toruniu Joanna Bator i Terezia Mora odebrały w niedzielę Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość odbywała się w… » więcej 2022-06-26, godz. 13:08 100 lat Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego obchodziło w miniony piątek oficjalnie swoje 100-lecie istnienia. » więcej 2022-06-25, godz. 08:00 Robisz zdjęcia? Lubisz Bydgoszcz? Promuj miasto fotografią! Obserwujesz otaczającą Cię rzeczywistość? Amatorsko robisz zdjęcia? Wystartował Foto Amator Social Media Festiwal Bydgoszcz 2022, którego założeniem… » więcej 2022-06-24, godz. 16:38 Czego posłuchamy na zakończenie sezonu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy? W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej oficjalne zakończenie sezonu artystycznego, połączone z uroczystościami jubileuszu setnej rocznicy powstania w… » więcej 2022-06-24, godz. 11:00 Per Musicam Ad Astra! W Toruniu zaczyna się międzynarodowy festiwal i konkurs [program] Koncert Chóru Vilnius z Litwy zainauguruje w sobotę (25 czerwca) w Toruniu IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny Per Musicam Ad Astra. » więcej 2022-06-23, godz. 18:55 Drewno ma wiele do powiedzenia! Ten artysta usłyszał najwięcej [wystawa] Stanisław Kośmicki - góral z Zakopanego poszukując swojej drogi artystycznej na stałe osiadł w Toruniu. W Muzeum Toruńskiego Piernika otwarta została jego… » więcej 2022-06-23, godz. 07:50 Izabela Trojanowska otworzy letni cykl koncertów na wodzie „Rzeka muzyki” Izabela Trojanowska, Magda Steczkowska i Monika Kuszyńska - między innymi te artystki wystąpią w Bydgoszczy w ramach „Rzeki Muzyki”. To pewne, że publiczność… » więcej 2022-06-22, godz. 14:25 „Kamieniec Podolski – Kijów – Toruń”. Grafiki ukraińskiej artystki w Toruniu Przyjechała do Torunia na stypendium i została. Julia Tabenska to ukraińska artystka, która prezentuje swoją wystawę w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.  » więcej
1234567