Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kultura
Deweloper
2022-04-20, 16:50 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Baczyński, Tata Kazika, Brel – śpiewają studenci i absolwenci szkół artystycznych

Zdjęcia ze spektaklu „Kloszard Show" z materiałów Teatru Muzycznego
Zdjęcia ze spektaklu „Kloszard Show" z materiałów Teatru Muzycznego
Toruń najbardziej rozśpiewanym miastem w Polsce. W mieście zaczyna się „Przygrywka” VI Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce. W konkursie udział wezmą aktorzy m.in. ze szkół z Bydgoszczy, Warszawy, Gdyni, Krakowa, Łodzi czy Poznania. W repertuarze osiem konkursowych przedstawień muzycznych i musicali.
Najlepszy spektakl wybierze jury w składzie Zbigniew Krzywański, Jacek Bończyk oraz Janusz Grzywacz i Anna Wołek dyrektor toruńskiej sceny muzycznej, z którą rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

– Tegoroczny program zdominuje twórczość znanych poetów i bardów – zapowiada Anna Wołek.

– Myślę, że pandemia i wojna spowodowały też i to, że zmieniają się potrzeby studentów, jeśli chodzi o wybór repertuaru, i stąd zapewne była potrzeba – to akurat jest propozycja z Bydgoszczy, z Akademii Muzycznej – wyśpiewania Baczyńskiego, ale też jest i Tata Kazika, i Jacques Brel. Bardzo też ciekawe są teksty, różnorodne teksty poetyckie o matce, z Akademii Muzycznej z Łodzi. Są to spektakle refleksyjne. W porównaniu z tym, co było w przeszłości, wychodzi się po każdym przedstawieniu z optymizmem, że jednak jeszcze żyjemy – mówi dyrektor toruńskiej sceny.

Pokazy festiwalu „Przygrywka” od środy (20 kwietnia, godz. 16:00 i 18:00) odbywają się na scenach Klubu Od Nowa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki dostępne w Biurze Obsługi Widza w Teatrze Muzycznym. Przegląd potrwa do soboty (23 kwietnia).
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2022-07-03, godz. 20:34 Bydgoski Festiwal Operowy zaplanowano na jesień. Co na inaugurację? Jesienią, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbędzie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy, będący przeglądem najciekawszych dokonań scen krajowych… » więcej 2022-07-03, godz. 16:05 Izabela Trojanowska na początek cyklu koncertów „Rzeka Muzyki” W niedzielę, 3 lipca rozpoczyna się cykl wakacyjnych koncertów na wodzie. Jako pierwsza wystąpi wokalistka i aktorka Izabela Trojanowska. Usłyszeć będzie… » więcej 2022-07-03, godz. 12:03 Letnie pokazy filmów przed kolejną edycją Festiwalu „Przeźrocza” To będzie pierwsze letnie wydarzenie w ramach bydgoskiego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Przed główną odsłoną festiwalu - a ta w tym roku we wrześniu… » więcej 2022-07-02, godz. 22:00 Film „Olga” zwycięzcą Festiwalu Tofifest w Toruniu Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz odebrali Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Filip Bajon odebrał Złotego Anioła za Całokształt Twórczości… » więcej 2022-07-01, godz. 18:03 Artus Festival czas zacząć! Przygotowano wiele wydarzeń Koncerty, spotkania, pokazy filmowe oraz wystawa - jutro w Toruniu pod hasłem „Alternatywa na Lato” rozpocznie się Artus Festiwal. » więcej 2022-07-01, godz. 16:10 Pożegnanie i powitanie. Łukasz Wudarski został dyrektorem WOAK Toruń Z Centrum Kultury Dwór Artusa związany był 12 lat. Dziś pożegnał się z instytucją. Łukasz Wudarski obejmie stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka… » więcej 2022-07-01, godz. 11:35 Na tej scenie wiek nie gra roli! Rozpoczął się Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów Taniec, folklor, śpiew, gra aktorska - na tych polach rywalizują wielopokoleniowe zespoły artystyczne, uczestnicy 20. jubileuszowego „ARS”. Eliminacje odbywają… » więcej 2022-07-01, godz. 10:30 20. MFF Tofifest: Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski w Toruniu [rozmowy] Obraz podzielonej rodziny i los aktora, który wybił się na produkcjach o niskich walorach artystycznych - Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski byli gośćmi… » więcej 2022-07-01, godz. 09:30 Wystawa „Czeskie bohaterki”. Te kobiety zmieniły bieg historii – nie tylko w swoim kraju Od 1 lipca Czesi rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej m.in. okazji w bydgoskich Młynach Rothera otwarta została wystawa pod tytułem „Czeskie… » więcej 2022-06-30, godz. 20:35 Krystian Pesta – od wolontariusza po aktora – laureata Tofifestu 14 lat temu na toruńskim festiwalu pracował jako wolontariusz, w tym roku odebrał nagrodę Flisaka od prezydenta Torunia. Krystian Pesta jest gościem Festiwalu… » więcej
1234567