Poniedziałek, 17 maja 2021 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Biznes
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-04-29, 19:45 Polska Agencja Prasowa

PKP Intercity odebrało wagony zmodernizowane przez Pesę

Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wagony COMBO zaprezentowane podczas konferencji prasowej na stacji Warszawa Wschodnia. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Naszym celem jest, aby pasażerowie w przeważającej większości korzystali z transportu kolejowego - powiedział w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że polskie koleje muszą być punktualne, przewidywalne i komfortowe.
Minister wziął udział w konferencji prasowej na dworcu Warszawa Wschodnia związanej z odebraniem przez PKP Intercity pierwszych dwóch z 60 wielofunkcyjnych, zmodernizowanych wagonów COMBO.

Wagony modernizuje konsorcjum Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. W kwietniu 2018 r. został podpisany kontrakt na modernizację 40 wagonów, a w listopadzie tego samego roku przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzył zamówienie o modernizację kolejnych 20 pojazdów. Wartość kontraktu wzrosła wówczas z 207,6 mln zł brutto do 310 mln zł brutto i objęła dostawę łącznie 60 wagonów.

- To dobry dzień i dobra informacja przed majowym weekendem. Szczególnie dla wszystkich tych, którzy planują podróż koleją z rowerem, ale także dla osób z niepełnosprawnościami. PKP Intercity otwiera pierwsze dwa wagony z 40 zamówionych u polskich producentów. To efekt prowadzonej polityki taborowej. To efekt decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości, że Polska kolej musi się zmieniać i zmienia na naszych oczach. Patrząc na te wagony, na ich funkcjonalność - można powiedzieć, że polska kolej pięknieje - mówił Adamczyk podczas konferencji prasowej na dworcu Warszawa Wschodnia.

Szef resortu infrastruktury wskazał, że celem rządu Zjednoczonej Prawicy jest to, aby pasażerowie w przeważającej większości zaczęli korzystać z transportu kolejowego.

- Tak, aby przedłożyli ponad transport samochodowy, transport kolejowy. Ale także, aby mogli korzystać z kolei przewidywalnej, punktualnej, z wagonów i miejsc komfortowych. Tak, aby dotyczyło to każdego, bez względu na to, czy jest w pełni sprawny, czy niestety obarczony niepełnosprawnościami. Temu służy ten program, dzięki któremu powstają wagony o podwyższonym standardzie, dzięki któremu transport koleją będzie należał do przyjemności - wskazał Adamczyk.

Minister podkreślił, że po pandemii COVID-19 spółka PKP Intercity znów będzie mogła być dumna z liczby przewożonych pasażerów. Przypomniał, że przed wybuchem epidemii osiągnięte zostały najwyższe wyniki w tym zakresie od początku XXI wieku. Zdaniem Adamczyka determinacja rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie „dobrej zmiany na kolei” będzie lokowała Polskę w europejskiej czołówce jeżeli chodzi o komfort, wygodę i przewidywalność.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że inwestycje realizowane przez PKP Intercity to dobry przykład tego, jak z powodzeniem można działać na wielu polach.

- Nasz narodowy przewoźnik dąży do tego, aby pasażerom podróżowało się coraz lepiej i wygodniej, dbając o dostosowanie taboru do potrzeb różnych grup podróżnych. Jednocześnie poprzez współpracę z polskimi producentami, takimi jak bydgoska Pesa wspiera naszą gospodarkę, przyczyniając się między innymi do tworzenia nowych miejsc pracy. MAP zachęca spółki Skarbu Państwa do podejmowania podobnych, wielostronnie korzystnych inicjatyw, w tym do współpracy z rodzimymi firmami. Oczywiście w ramach rachunku ekonomicznego, a także z zachowaniem najwyższej jakości zamawianych usług czy produktów, a także przepisów o konkurencyjności - powiedział Małecki.

Z kolei wiceszefowa w Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że wagony COMBO to kolejny krok, aby kolej odpowiadała na potrzeby wszystkich grup pasażerów, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczyła, że dzięki funduszom europejskim i rządowemu programowi Dostępność Plus możliwe jest inwestowanie w rozwój polskich kolei.

Wagony typu 111A-30 COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne na nowe typu 25AN4, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

PKP Intercity w czwartek przystąpiło do partnerstwa w ramach programu Dostępność Plus.

Celem koordynowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach. Program koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli. Poprzez podpisanie porozumienia przewoźnik zobowiązał się do poszerzania swoich działań na rzecz osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów.

PKP Intercity otrzymały też – jako pierwszy w Polsce przewoźnik – certyfikat „Transport bez barier”, przyznany przez Fundację Integracja. Jest to znak dostępności tego taboru dla osób z ograniczoną sprawnością, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych czy podróżujących z dziećmi.

Biznes

2021-05-15, godz. 18:30 Toruń inauguruje nowy sezon turystyczny Instytucje kultury, przewodnicy oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Toruń zapraszają w ten weekend do odwiedzenia ciekawych miejsc oraz obejrzenia atrakcji n ... » więcej 2021-05-15, godz. 17:15 Gowin: będziemy wspierać polski przemysł i eksport krajowych firm Lokomotywą polskiego rozwoju gospodarczego są przemył i eksport, dlatego pracujemy nad wsparciem tych gałęzi gospodarki - podkreślił w sobotę podczas prezenta ... » więcej 2021-05-14, godz. 10:47 Poradnik: jaką odzież ochronną wybrać? Średnio, co roku, umiera około 100 osób na skutek porażenia prądem. Większość z tych zgonów to efekt nieodpowiedniego zabezpieczenia instalacji, a także nie p ... » więcej 2021-05-14, godz. 08:39 Nabór wniosków na mieszkania przy Celulozowej we Włocławku do powtórki Włocławianie, którzy złożyli wnioski o wynajem tanich mieszkań przy ul. Celulozowej nie doczekają się wyników naboru. Ratusz musi ogłosić go jeszcze raz, bo - ... » więcej 2021-05-12, godz. 13:04 KE: w 2021 r. bezrobocie w Polsce będzie najniższe wśród 27 krajów UE Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. bezrobocie w Polsce będzie najniższe wśród krajów UE i wyniesie 3,5 proc. » więcej 2021-05-12, godz. 06:49 Od soboty kawa w plenerze. Montują ogródki na bydgoskim Starym Rynku Bydgoski Zarząd Dróg rozpoczął montaż parasoli w ogródkach letnich na płycie Starego Rynku. Będą czynne już od soboty (15 maja). » więcej 2021-05-11, godz. 08:45 Emerytura na konto, problem „emerytur czerwcowych” - nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent, rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych, a także zmiany w zasadach pobi ... » więcej 2021-05-11, godz. 06:05 NBP ostrzega przed fałszywą giełdą kryptowalut, podszywającą się pod bank centralny Oszuści finansowi podszywają się pod NBP - ostrzega Narodowy Bank Polski. Przestępcy, udając pracowników NBP i wykorzystując logo banku centralnego próbują uz ... » więcej 2021-05-09, godz. 12:03 Ponad 2,5 tys. telefonów. W Muzeum Komórek w Bydgoszczy [zdjęcia] Zaczynali od 20, a obecnie mają w swojej kolekcji ponad 2,5 tys. telefonów. Muzeum Komórek w Bydgoszczy ma wreszcie swoją siedzibę. » więcej 2021-05-07, godz. 18:20 Ile pieniędzy z funduszu odbudowy trafi do naszego regionu? Ponad 40 miliardów złotych ma trafić do naszego województwa w najbliższych latach z Unii Europejskiej. Pieniądze pomogą m.in odbudować gospodarkę po epidemii ... » więcej
1234567