Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Biznes
Spółdzielnia
2020-10-13, 10:13 Tatiana Adonis/Redakcja

Rolnicy już w Warszawie. Protestują przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt"

Kilka dni temu rolnicy, na znak protestu, wyjechali na drogi kujawsko-pomorskie. 13 października pojechali protestować do Warszawy./fot. Maciej Miś/archiwum
Kilka dni temu rolnicy, na znak protestu, wyjechali na drogi kujawsko-pomorskie. 13 października pojechali protestować do Warszawy./fot. Maciej Miś/archiwum
Do stolicy pojechali także gospodarze z Kujaw i Pomorza m.in. pięćdziesiąt osób z powiatu chełmińskiego. Rolnicy są przeciwni zapisom ustawy, tzw. „ Piątki dla zwierząt". Nie zgadzają się też na zbyt kosmetyczne, ich zdaniem, propozycje zmian w tej ustawie.
- Trudno nas zliczyć, ale będzie nas w Warszawie dużo - mówi Michał Dams, rolnik i koordynator ruchu AgroUnia w Kujawsko-Pomorskiem. Cel jest jeden. Rolnicy chcą, by projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do kosza. Nie przekonują ich także zapowiedziane przez premiera zmiany w tzw. "Piątce dla zwierząt".

- To kosmetyczne zmiany. Rząd obiecuje rekompensaty, ale przecież w dobie kryzysu spowodowanego przez pandemię, z czego wezmą pieniądze na rekompensaty, skoro mamy najbardziej dziurawy budżet w historii? Budżet na rolnictwo co roku jest obcinany. W tym roku doszedł do 1,2 proc. PKB. Z czego oni chcą nam wypłacać pieniądze?

Po drugie, czy to nie jest chore, likwidować coś, co przynosi zyski do budżetu, i z innych pieniędzy płacić komuś odszkodowanie? Liczymy na to, że ustawa w tej postaci zostanie całkowicie zlikwidowana. Jesteśmy za ochroną zwierząt, ale ustawa musi być napisana w porozumieniu z rolniczymi związkami zawodowymi, po konsultacjach społecznych, a nie że ustawę się pisze, przynosi, i w jedną noc się ją uchwala. Na to ma naszej zgody - mówi Michał Dams.

Protest ma się rozpocząć o godzinie 10:00. Demonstracja ma przejść z placu Zawiszy przed Sejm i resort rolnictwa.

Zmiany w projekcie ustawy o ochronie zwierząt zakładają m.in., że przepisy wejdą w życie dużo później, niż zakładano. Wśród nowych propozycji rząd dopuszcza utrzymanie uboju rytualnego w przypadku drobiu.
Rolnicy z regionu jada na protest do Warszawy

Biznes

2021-01-19, godz. 09:47 Jak ratować firmy niszczone przez pandemię? Kilka propozycji od opozycji - Polski rząd traktuje przedsiębiorców jak badylarzy. Nie informuje firm o swoich planach, a pomoc, którą oferuje jest w większości tylko teoretyczna - mówili ... » więcej 2021-01-18, godz. 18:00 Otwierają albo bankrutują. Będzie pomoc prawna dla zdesperowanych firm Przedsiębiorcy, którzy pomimo lockdownu chcą otworzyć swoje biznesy, mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną - zapowiada Kongres Polskiego Biznesu. Działacze or ... » więcej 2021-01-18, godz. 15:01 Tym razem wirus zaatakował kury. Trzecie ognisko ptasiej grypy w regionie Jest drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim, tym razem w miejscowości Dulsk. Zaraza dotknęła tamtejsze 30 tysięczne stado kur niosek. » więcej 2021-01-18, godz. 10:23 Poradnik PIT-37: Wspólne rozliczenie małżonków [reklama] PIT-37 umożliwia rozliczenie się zarówno podatników, którzy chcą opodatkowania dochodów indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem (obojga małżonków). Należy ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:46 Przejazdy pociągami droższe! Pandemia, pasażerów mniej, ceny biletów w górę Bilety kolejowe na połączenia regionalne są od piątku droższe o ok. 10 proc. Decyzję w tej sprawie podjął Urząd Marszałkowski. - Powód to pandemia - tłumaczą ... » więcej 2021-01-16, godz. 16:30 Płatny parking przy Dworcu Głównym w Bydgoszczy. 3,5 zł za godzinę PKP SA wprowadziło nowe zasady na parkingu przy Dworcu Głównym w Bydgoszczy - poinformowała kolejowa spółka. Godzina parkowania kosztuje 3,5 zł. » więcej 2021-01-16, godz. 12:38 Otworzyła się pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce. Będzie efekt domina? [aktualizacja] Pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce otworzyła się w sobotę pomimo lockdownu i obostrzeń związanych ze stanem epidemii. O godzinie 11.00 w „Smakach Ind ... » więcej 2021-01-15, godz. 08:28 Złota era branży e-commerce - 73% internautów wybiera zakupy online [reklama] Jest lepiej niż kiedykolwiek - aż 73% internautów deklaruje, że kupuje w sieci. Czego szukają, co jest dla nich ważne i co ich przekonuje w wybieraniu akurat ... » więcej 2021-01-14, godz. 20:39 Adam Banaszak: - Otwarcie jednej branży, może uruchomić lawinę nieposłuszeństwa Radni Porozumienia z Inowrocławia odnieśli się do kwestii rządowego wsparcia przedsiębiorców oraz do ostatnich doniesień o tym, że właściciele m.in. lokali ga ... » więcej 2021-01-14, godz. 19:32 Zaraza w kurnikach. Kolejna ferma z regionu musi zlikwidować stado indyków Około 30 tysięcy indyków z fermy w Kaczkowie koło Gniewkowo zostanie zagazowanych, po wykryciu drugiego w naszym regionie ogniska ptasiej grypy. » więcej
1234567