Niedziela, 26 września 2021 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Biznes
Forum Rolnika 2021
2020-10-13, 10:13 Tatiana Adonis/Redakcja

Rolnicy już w Warszawie. Protestują przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt"

Kilka dni temu rolnicy, na znak protestu, wyjechali na drogi kujawsko-pomorskie. 13 października pojechali protestować do Warszawy./fot. Maciej Miś/archiwum
Kilka dni temu rolnicy, na znak protestu, wyjechali na drogi kujawsko-pomorskie. 13 października pojechali protestować do Warszawy./fot. Maciej Miś/archiwum
Do stolicy pojechali także gospodarze z Kujaw i Pomorza m.in. pięćdziesiąt osób z powiatu chełmińskiego. Rolnicy są przeciwni zapisom ustawy, tzw. „ Piątki dla zwierząt". Nie zgadzają się też na zbyt kosmetyczne, ich zdaniem, propozycje zmian w tej ustawie.
- Trudno nas zliczyć, ale będzie nas w Warszawie dużo - mówi Michał Dams, rolnik i koordynator ruchu AgroUnia w Kujawsko-Pomorskiem. Cel jest jeden. Rolnicy chcą, by projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do kosza. Nie przekonują ich także zapowiedziane przez premiera zmiany w tzw. "Piątce dla zwierząt".

- To kosmetyczne zmiany. Rząd obiecuje rekompensaty, ale przecież w dobie kryzysu spowodowanego przez pandemię, z czego wezmą pieniądze na rekompensaty, skoro mamy najbardziej dziurawy budżet w historii? Budżet na rolnictwo co roku jest obcinany. W tym roku doszedł do 1,2 proc. PKB. Z czego oni chcą nam wypłacać pieniądze?

Po drugie, czy to nie jest chore, likwidować coś, co przynosi zyski do budżetu, i z innych pieniędzy płacić komuś odszkodowanie? Liczymy na to, że ustawa w tej postaci zostanie całkowicie zlikwidowana. Jesteśmy za ochroną zwierząt, ale ustawa musi być napisana w porozumieniu z rolniczymi związkami zawodowymi, po konsultacjach społecznych, a nie że ustawę się pisze, przynosi, i w jedną noc się ją uchwala. Na to ma naszej zgody - mówi Michał Dams.

Protest ma się rozpocząć o godzinie 10:00. Demonstracja ma przejść z placu Zawiszy przed Sejm i resort rolnictwa.

Zmiany w projekcie ustawy o ochronie zwierząt zakładają m.in., że przepisy wejdą w życie dużo później, niż zakładano. Wśród nowych propozycji rząd dopuszcza utrzymanie uboju rytualnego w przypadku drobiu.
Rolnicy z regionu jada na protest do Warszawy

Biznes

2021-09-23, godz. 19:20 Warto inwestować w ludzi. 15 lat Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje jubileusz 15-lecia działalności w Kujawsko-Pomorskiem. Gala zorganizowana została w Centrum Kultury Browar B we ... » więcej 2021-09-23, godz. 12:08 Poczta Polska zatrudni prawie 500 kurierów i pracowników sortowni. Praca w Lisim Ogonie W związku z rozwojem sektora e-commerce i wprowadzaniem nowego standardu usługi Pocztex, Poczta Polska rekrutuje kurierów i pracowników sortowni - podała w cz ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:45 Kolejne sieciowe sklepy otwierają się w niedziele z zakazem handlu Ogólnopolska sieć dyskontów Netto zapowiada, że otworzy niektóre sklepy w niedziele objęte zakazem. Część punktów tej sieci stanie się placówkami pocztowymi d ... » więcej 2021-09-22, godz. 20:23 Gigantycznie zadłużony szpital w Grudziądzu weźmie kolejny kredyt Grudziądzki szpital znów weźmie pożyczkę - pozwolili na to na sesji (22 września) grudziądzcy radni. Lecznica będzie się starała o 100 mln zł. » więcej 2021-09-21, godz. 14:35 Nowy zimowy rozkład lotów Ryanaira. Są nowe kierunki Ryanair na zimę 2021/2022 uruchamia 25 nowych tras z Polski, m.in. na Maltę, do Helsinek, Rygi, Sztokholmu, Walencji, Ammanu, Agadiru, i Budapesztu; z tej oka ... » więcej 2021-09-21, godz. 13:25 Lokomotywa wodorowa PESY - premiera roku na Targach TRAKO [wideo] Lokomotywę wodorową SM 42 zaprezentowała w Gdańsku bydgoska PESA. Pokaz odbył się na Targach TRAKO - największych tego typu w Polsce i jednych z najbardziej p ... » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Wsiąść do pociągu - teraz będzie łatwiej. Stacja Zieleń ma dwa nowe perony Dwa nowe perony oddano do użytku w Zieleniu (powiat wąbrzeski). To kolejny przystanek zmodernizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie z Inowroc ... » więcej 2021-09-20, godz. 11:29 Nowe mieszkania w Bydgoszczy [reklama] Spółdzielnia Mieszkaniowa SIM na bydgoskim rynku budowlanym działa od 29 lat, realizując w tym czasie kilkadziesiąt inwestycji: mieszkania, budynki wielorodzi ... » więcej 2021-09-20, godz. 10:53 Konkurs na lokalny produkt we Włocławku. Jest nagroda – 30 tys. zł Włocławski ratusz poszukuje lokalnego produktu Śródmieścia, który wyróżnia się jakością i jest związany  z tradycją i kulturą miasta. Od poniedziałku przedsię ... » więcej 2021-09-17, godz. 08:53 Przygotuj się na zimę - znajdź ciepłe kurtki zimowe damskie! [reklama] Wiedza o tym, jaką kurtkę kupić, jest dziś niezwykle istotna. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, które powinniśmy dobierać w zależności od tego, jaką ... » więcej
1234567