Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Biznes
Spółdzielnia
2020-03-20, 14:30 Elżbieta Rupniewska/UM Bydgoszcz

Pakiet antykryzysowy dla bydgoskich przedsiębiorców gotowy. Kto dostanie wsparcie?

Prezydent Rafał Bruski ogłosił online szczegóły pomocy dla przedsiębiorców./fot. Archiwum
Prezydent Rafał Bruski ogłosił online szczegóły pomocy dla przedsiębiorców./fot. Archiwum
W związku z epidemią koronawirusa, prezydent Rafał Bruski przedstawił w piątek (20 marca) bydgoski pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Pakiet ma na celu ograniczenie skutków sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy.
- Pomoc dla przedsiębiorców powinna być prowadzona przede wszystkim ze szczebla rządowego, który ma pieniądze i narzędzia. Oczywiście, jako samorządowiec, zdaję sobie sprawę, że na samorządzie spoczywają także obowiązki w tym zakresie. Wprowadzamy pakiet ulg, zwolnień i przesunięć terminów, aby w tym trudnym czasie wesprzeć prowadzących własny biznes. Podkreślam, że jest to pomoc, dla tych którzy potrzebują jej do do przetrwania w czasie epidemii - tłumaczy prezydent Rafał Bruski

- Żeby nie było złudzeń. My pomagamy tym, którzy próbują, którzy muszą przetrwać, a nie tym, którzy chcą zrobić, mówiąc kolowialnie, przegląd mercedesa za darmo - zaznacza prezydent Bydgoszczy. - Wielka ostrożność w zakresie finansów jest niezbędna. Stan majątkowy wnoszących o wsparcie sprawdzamy, żeby ustalić, że dany podmiot potrzebuje pomocy, a nie, że na przykład przez ostatnie lata osiągnął duże zyski, wypracował solidny bufor bezpieczeństwa, a teraz przez tę sytuację, po prostu firma straciła bieżące zyski - podkreśla Rafał Bruski.

Pomoc Prezydenta Miasta Bydgoszczy skierowana jest do przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci ograniczeniami w prowadzonej działalności gospodarczej w usługach oraz handlu, w następstwie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Pakiet pomocowy ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy i inne podmioty, prowadzące działalność gospodarczą szczególnie:

- polegającą na przygotowaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu

- związaną z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak wystawy, kongresy, konferencje

- twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki

- związaną ze sportem i rekreacją w szczególności: klubów sportowych, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness

- związaną z projekcją filmów, nagrań wideo w kinach oraz działalnością klubów filmowych
związaną z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania

- związaną z prowadzeniem kasyn (z wyłączeniem kasyn internetowych) działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność kulturalna, działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, działalność gastronomiczna i rozrywkowa, handel detaliczny: wyrobami tekstylnymi/odzieżowymi; obuwiem i wyrobami skórzanymi; meblami i sprzętem oświetleniowym; sprzętem radiowo- telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego; artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Przedsiębiorcy lub inne podmioty, które zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o następujące ulgi w podatku od nieruchomości, czynszu najmu za lokal użytkowy oraz za dzierżawę gruntu:

- odroczenie terminu płatności na okres: od 3 do 6 miesięcy, rozłożenie na raty z terminem płatności ostatniej raty - 15 grudnia 2020 r.

Żeby uzyskać ulgi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek z podstawowymi dokumentami:

• oświadczeniem o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis
• formularzem informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis
• sprawozdaniem finansowym za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów)
• dokumentami finansowymi za I kw. 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej
• oświadczeniem majątkowym przedsiębiorcy – osoby fizycznej – dot. ulgi o charakterze cywilnoprawnym (najem, dzierżawa).

Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Wniosek podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym wraz z wymaganymi załącznikami, prosimy złożyć w formie:
• elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP
• pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz.

Formularze do pobrania dostępne są na stronie bydgoszcz.pl
Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Biznes

2021-01-23, godz. 08:20 Restauracje w kryzysie. Nie można jeść, ale przecież można testować Jedna z toruńskich restauracji poszukuje testerów, którzy pomogą udoskonalić dania przed oficjalnym wznowieniem działalności branży gastro. W ten sposób lokal ... » więcej 2021-01-22, godz. 15:22 Czynsz za złotówkę albo obniżka 90 proc. Pomoc dla restauracji i klubów fitness Toruń, Włocławek i Grudziądz wspierają przedsiębiorców, którzy z powodu powtórnego lockdownu musieli zamknąć swoje lokale, a wynajmują je od miasta.  » więcej 2021-01-21, godz. 19:33 Zwolnienie z podatku od nieruchomości w Toruniu. Tylko niektóre branże Toruńscy radni zwolnili z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy przez pandemię stracili co najmniej 40 proc. przychodów. » więcej 2021-01-20, godz. 17:36 „To dla nich wyrok śmierci”. Kongres Polskiego Biznesu w obronie restauratorów - Restauratorzy otwierający swoje lokale nie łamią żadnych zakazów, to rząd złamał prawo wprowadzając je - mówili w środę w Toruniu członkowie Kongresu Polski ... » więcej 2021-01-20, godz. 13:30 Sukienki damskie do pracy - czym się kierować przy ich wyborze?[REKLAMA] Praca w biurze o określonym dress codzie wymaga od nas szykowności każdego dnia. Dobrym rozwiązaniem są sukienki damskie, jednak nie każda z nich sprawdzi się ... » więcej 2021-01-19, godz. 09:47 Jak ratować firmy niszczone przez pandemię? Kilka propozycji od opozycji - Polski rząd traktuje przedsiębiorców jak badylarzy. Nie informuje firm o swoich planach, a pomoc, którą oferuje jest w większości tylko teoretyczna - mówili ... » więcej 2021-01-18, godz. 18:00 Otwierają albo bankrutują. Będzie pomoc prawna dla zdesperowanych firm Przedsiębiorcy, którzy pomimo lockdownu chcą otworzyć swoje biznesy, mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną - zapowiada Kongres Polskiego Biznesu. Działacze or ... » więcej 2021-01-18, godz. 15:01 Tym razem wirus zaatakował kury. Trzecie ognisko ptasiej grypy w regionie Jest drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim, tym razem w miejscowości Dulsk. Zaraza dotknęła tamtejsze 30 tysięczne stado kur niosek. » więcej 2021-01-18, godz. 10:23 Poradnik PIT-37: Wspólne rozliczenie małżonków [reklama] PIT-37 umożliwia rozliczenie się zarówno podatników, którzy chcą opodatkowania dochodów indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem (obojga małżonków). Należy ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:46 Przejazdy pociągami droższe! Pandemia, pasażerów mniej, ceny biletów w górę Bilety kolejowe na połączenia regionalne są od piątku droższe o ok. 10 proc. Decyzję w tej sprawie podjął Urząd Marszałkowski. - Powód to pandemia - tłumaczą ... » więcej
1234567