Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2020-03-20, 14:30 Elżbieta Rupniewska/UM Bydgoszcz

Pakiet antykryzysowy dla bydgoskich przedsiębiorców gotowy. Kto dostanie wsparcie?

Prezydent Rafał Bruski ogłosił online szczegóły pomocy dla przedsiębiorców./fot. Archiwum
Prezydent Rafał Bruski ogłosił online szczegóły pomocy dla przedsiębiorców./fot. Archiwum
W związku z epidemią koronawirusa, prezydent Rafał Bruski przedstawił w piątek (20 marca) bydgoski pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Pakiet ma na celu ograniczenie skutków sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy.
- Pomoc dla przedsiębiorców powinna być prowadzona przede wszystkim ze szczebla rządowego, który ma pieniądze i narzędzia. Oczywiście, jako samorządowiec, zdaję sobie sprawę, że na samorządzie spoczywają także obowiązki w tym zakresie. Wprowadzamy pakiet ulg, zwolnień i przesunięć terminów, aby w tym trudnym czasie wesprzeć prowadzących własny biznes. Podkreślam, że jest to pomoc, dla tych którzy potrzebują jej do do przetrwania w czasie epidemii - tłumaczy prezydent Rafał Bruski

- Żeby nie było złudzeń. My pomagamy tym, którzy próbują, którzy muszą przetrwać, a nie tym, którzy chcą zrobić, mówiąc kolowialnie, przegląd mercedesa za darmo - zaznacza prezydent Bydgoszczy. - Wielka ostrożność w zakresie finansów jest niezbędna. Stan majątkowy wnoszących o wsparcie sprawdzamy, żeby ustalić, że dany podmiot potrzebuje pomocy, a nie, że na przykład przez ostatnie lata osiągnął duże zyski, wypracował solidny bufor bezpieczeństwa, a teraz przez tę sytuację, po prostu firma straciła bieżące zyski - podkreśla Rafał Bruski.

Pomoc Prezydenta Miasta Bydgoszczy skierowana jest do przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci ograniczeniami w prowadzonej działalności gospodarczej w usługach oraz handlu, w następstwie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Pakiet pomocowy ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy i inne podmioty, prowadzące działalność gospodarczą szczególnie:

- polegającą na przygotowaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu

- związaną z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak wystawy, kongresy, konferencje

- twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki

- związaną ze sportem i rekreacją w szczególności: klubów sportowych, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness

- związaną z projekcją filmów, nagrań wideo w kinach oraz działalnością klubów filmowych
związaną z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania

- związaną z prowadzeniem kasyn (z wyłączeniem kasyn internetowych) działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność kulturalna, działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, działalność gastronomiczna i rozrywkowa, handel detaliczny: wyrobami tekstylnymi/odzieżowymi; obuwiem i wyrobami skórzanymi; meblami i sprzętem oświetleniowym; sprzętem radiowo- telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego; artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Przedsiębiorcy lub inne podmioty, które zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o następujące ulgi w podatku od nieruchomości, czynszu najmu za lokal użytkowy oraz za dzierżawę gruntu:

- odroczenie terminu płatności na okres: od 3 do 6 miesięcy, rozłożenie na raty z terminem płatności ostatniej raty - 15 grudnia 2020 r.

Żeby uzyskać ulgi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek z podstawowymi dokumentami:

• oświadczeniem o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis
• formularzem informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis
• sprawozdaniem finansowym za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów)
• dokumentami finansowymi za I kw. 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej
• oświadczeniem majątkowym przedsiębiorcy – osoby fizycznej – dot. ulgi o charakterze cywilnoprawnym (najem, dzierżawa).

Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Wniosek podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym wraz z wymaganymi załącznikami, prosimy złożyć w formie:
• elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP
• pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz.

Formularze do pobrania dostępne są na stronie bydgoszcz.pl
Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Biznes

2021-03-05, godz. 21:00 Tanie mieszkania na wynajem. 60 we Włocławku, tysiąc w całym regionie Włocławek jest zainteresowany współpracą z Krajowym Zasobem Nieruchomości, który chce budować w regionie tanie mieszkania na wynajem. Państwowa instytucja  pr ... » więcej 2021-03-04, godz. 15:30 Zebrali ponad 2,5 tys. podpisów przedsiębiorców z regionu. „Dla nas to jest agonia” Działacze Lewicy z Kujaw i Pomorza apelują do Jarosława Gowina o wsparcie dla przedsiębiorców. W skierowanej do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i techno ... » więcej 2021-03-03, godz. 14:10 Masażer do twarzy - jakie urządzenie wybrać? [Reklama] Masaż, z wykorzystaniem masażera do twarzy przechodzi w ostatnim czasie renesans. Piękna, sprężysta i pozbawiona zmarszczek skóra jest marzeniem wielu kobiet. ... » więcej 2021-03-03, godz. 09:52 Drewniane domy - dlaczego są tak często wybierane? [Reklama] Nie jest tajemnicą, że drewniane domy stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania drewnem jako materiał ... » więcej 2021-02-26, godz. 20:09 Pesa zbuduje dla czeskiego przewoźnika nowoczesne pociągi spalinowe Prezesi Pesy Bydgoszcz i Ceskich Drah (CD) podpisali w piątek kontrakt ramowy na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych o wartości 2,5 mld zł oraz um ... » więcej 2021-02-26, godz. 17:22 Weselnicy nie mają się z czego cieszyć. Protestują i pytają: „Kiedy ślub?!" [wideo] „Chcemy wiedzieć, kiedy będzie można organizować wesela' - pytali przedstawiciele branży ślubnej, którzy w piątek (26.02.) zorganizowali pod bydgoskim Urzędem ... » więcej 2021-02-26, godz. 13:49 Skuteczne sposoby na zabezpieczenie baz danych - oto nasze praktyczne porady [REKLAMA] Bazy danych, szczególnie danych wrażliwych, w każdej firmie cenione są obecnie nawet o wiele bardziej niż zupełnie namacalne środki trwałe. Nawet siedzibę prz ... » więcej 2021-02-25, godz. 13:50 Tykająca bomba ekologiczna pod Świeciem - dwa tysiące ton śmieci [zdjęcia] Na terenie Parku Gospodarczego Vistula I odkryto niebezpieczne składowisko odpadów. Góra niebezpiecznych śmieci waży kilka tysięcy ton. Pożar i skażenie środo ... » więcej 2021-02-25, godz. 11:54 Jak urządzić mały balkon w bloku? [REKLAMA] Wybierając mieszkanie w bloku, bardzo istotna jest dodatkowa przestrzeń w postaci balkonów, tarasów, loggii i ogródków. Nawet mały balkon jest tutaj na wagę z ... » więcej 2021-02-24, godz. 20:13 Alkoholu nie sprzedają, ale koncesję wykupić muszą. Będzie jednak zniżka Projekty były dwa: pierwszy - autorstwa radnych klubu PiS - zakładał całkowite zwolnienie firm gastronomicznych z opłaty koncesyjnej za alkohol. Drugi - prezy ... » więcej
1234567