Sobota, 10 grudnia 2022 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Biznes
Plichta
2022-10-02, 23:00 Reklama

Negocjacje, czyli świadomy element dobrego zakupu [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Potencjalni nabywcy nieruchomości – podobnie jak same oferty rynku – są różnorodni. Łączy ich jednak jedna cecha – większość chce kupić jak najtaniej. Potrzeba posiadania własnego lokum i dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości powodują powszechną tendencję znaną w ekonomii od czasów Arystotelesa, czyli kupić jak najlepiej za możliwie jak najmniej. Chęć optymalizacji kosztów i zysków determinuje więc niepisany wymóg negocjowania ceny z deweloperem.
Negocjować każdy może

O tym, że warto negocjować, nie należy raczej nikogo przekonywać. Sytuacja jest prosta i klarowna – nie mamy pewności, że coś zyskamy, lecz podejmując się negocjacji nic nie stracimy. Każda suma lub ustępstwo ze strony sprzedawcy stanowi stuprocentowo wartość dodaną i będzie dla nabywcy czystą korzyścią. Kiedy możemy negocjować? Odpowiedź brzmi – zawsze, choć do pewnego momentu. O cenie, warunkach i możliwościach warto rozmawiać w każdej chwili, warto jednak pamiętać, że gdy negocjacje przekroczą pewien pułap szczegółu, mogą stać się dla nas wiążące, ryzykowne lub niewygodne. Deweloper, czy jego agent bardzo cenią swój czas i nie będą go trwonić na niekończące się rozmowy o sprzedaży wyłącznie w aspekcie czysto hipotetycznym. Negocjować najlepiej jest w odniesieniu do konkretnej oferty, która interesuje nas w realny sposób.

Z kim należy prowadzić rozmowy? Najpewniej robić to bezpośrednio z deweloperem lub przedstawicielem jego interesu w osobie agenta ds. nieruchomości. Istnieje też możliwość, że deweloper poleci nam kontakt z pracownikiem firmy pośredniczącej, która ma swoje udziały w pozyskiwaniu klienta i sprzedaży. Ta z kolei jest najczęściej wtajemniczona w cechy oferty i szczegółowo zna widełki finansowe, w ramach których ma możliwość elastycznego podejścia do ceny. W tym miejscu zaczyna się rola aktywnego nabywcy, od którego zależy, na ile wykorzysta margines ceny, czyli sferę negocjacji. Zasada nadrzędna brzmi – pytać o wszystko i wiedzieć o ofercie możliwie jak najwięcej.

O argumentowaniu

Jest kilka ważnych punktów, które będąc cechami każdej nieruchomości, mogą jednocześnie stanowić podstawę do negocjacji i budowania argumentów. Świadomy i aktywny nabywca, który z założenia decyduje się na negocjacje, powinien pamiętać, że argumentacja przebiega zazwyczaj od ogółu do konkretu. Jeśli dialog ma przynieść wymierne korzyści, to będzie potrzebował kontekstu. Pamiętajmy, że agent ds. nieruchomości lub doradca inwestycyjny to zazwyczaj osoby biegłe w swojej dziedzinie i należy przyjąć, że dysponują większą, bogatszą i szczegółową wiedzą. Aby mieć pewność, co negocjujemy i w jakim kierunku chcemy poprowadzić nasze rozmowy, a także, by wywrzeć odpowiednie wrażenie na deweloperze, należy dobrze zaznajomić się z ofertą rynku – w tym z ofertą konkurencji. Pamiętajmy, że nieświadomy nabywca, to bezbronny nabywca. Warto też mieć pod ręką konkretne oferty, które podobnie jak aktualnie negocjowana, wpisują się w profil naszych preferencji i możliwości. Metoda porównawcza może zdać rezultat, a z pewnością sprowokuje sprzedawcę do aktywnej postawy.

Cena i inne atrybuty

To, co negocjujemy, to najczęściej cena. Stanowi ona oś negocjacji. Możemy rozmawiać o kluczowych cechach mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz, lecz zawsze mają one bezpośredni związek z ceną – będą z niej wynikały lub miały bezpośredni wpływ na jej kształt.

Pamiętajmy o najważniejszych cechach każdej nieruchomości. Powierzchnia, standard budownictwa i wykończenie, lokalizacja, bliskość do najważniejszych ośrodków miasta, stopień skomunikowania z innymi dzielnicami, infrastruktura, otoczenie i sąsiedztwo, hałaśliwość, czy wiek budownictwa – wszystko to są ważne miejsca przystankowe w rozmowie z deweloperem na temat potencjalnej transakcji. Należy wskazywać na zależności między poszczególnymi cechami nieruchomości. Pamiętając o zaletach, warto uwydatniać wady lub słabe punkty, myśleć perspektywicznie i krótko mówiąc – targować się przy pomocy arybutów danego lokum. Jeśli, przykładowo, kupujemy lokum w surowej postaci, spróbujmy zawrzeć w cenie program wykończenia jego wnętrz. Jeżeli nieruchomość jest nieco oddalona od lokalizacyjnego kręgu naszych poszukiwań, zaproponujmy niższą cenę lub oczekujmy większego metrażu w tej samej cenie i lokalizacji. Ważne, aby nabywca uświadomił sobie własne potrzeby i podzielił cechy poszukiwanej inwestycji na pierwszo- i drugorzędne. Jeśli w trakcie negocjacji dochodzimy do konkretnej sumy pieniędzy, którą chcemy wydać na nieruchomość i jest ona w drodze kompromisu akceptowana przez obie strony transakcji, starajmy się wymóc na deweloperze takie lokum, które pod względem jego cech i w obrębie uzgodnionej ceny, będzie odpowiadało nam najbardziej.

Podkreślmy, że decydując się na samodzielną nieruchomość, w której chcemy zamieszkać, kupujemy jednocześnie po części standard i komfort, z którym będziemy ściśle związani na co dzień. Dla dewelopera jest to po prostu kolejna transakcja, a dla nas – zdobycie warunków do niezależnego bytowania. Wymierny skutek negocjacji będzie przekładał się na to, co kupimy i będzie uzależniony od determinacji oraz umiejętności interpersonalnych i perswazyjnych nabywcy.

Biznes

2022-12-09, godz. 16:10 Śmieci rozładują w nowych halach i brzydki zapach zniknie. Remondis buduje Bydgoski Remondis otrzymał pozwolenie na budowę nowych hal przy ul. Inwalidów w Bydgoszczy. Mają one zneutralizować nieprzyjemne zapachy na Siernieczku. » więcej 2022-12-09, godz. 11:11 Wybieramy łóżko do sypialni, pojedyncze czy podwójne? [reklama] Jeśli chodzi o wybór łóżka do sypialni, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym czynnikiem jest rozmiar. Jeśli masz małą sypialnię, pojedyncze… » więcej 2022-12-07, godz. 14:21 Poseł Kurzawa: W węglu dostarczanym przez PGE są kamienie i inne śmieci Dariusz Kurzawa - poseł Klubu Koalicja Polska-PSL apeluje do wojewody o kontrolę jakości węgla, sprzedawanego mieszkańcom. I pokazuje kamienie, które znalazły… » więcej 2022-12-07, godz. 08:35 25-lecie sieci "Abler". Tak świętowano ćwierćwiecze firmy, która działa w Bydgoszczy [reklama] 'Abler', grupa hurtowni oraz sklepów dla klientów detalicznych oferuje m.in. materiały meblarskie. Od lat znajduje się na mapie największych podmiotów gospodarczych… » więcej 2022-12-04, godz. 16:35 Pierwszy twist pojechał do Krajowy w Rumunii. Burmistrz chwali design pociągu Pesa Bydgoszcz dostarczyła do miasta Krajowa w Rumunii pierwszy z 17 zamówionych tramwajów Twist. Dotychczas fabryka przekazała na rynek rumuński 20 tego… » więcej 2022-11-30, godz. 15:50 300 osób znajdzie pracę w nowej fabryce Erbudu w Ostaszewie pod Toruniem Drewniane obiekty modułowe - na przykład szkoły, żłobki - będą powstawać w nowo otwartej fabryce MOD1 w Ostaszewie (gmina Łysomice). Podczas uroczystego… » więcej 2022-11-30, godz. 14:32 Obóz w Hiszpanii - idealna opcja, jeśli szukasz pomysłu na niezapomniane wakacje dla Twojego dziecka [reklama] Jeśli szukasz pomysłu na wakacje, które będą pełne wrażeń, z olbrzymią ilością atrakcji i czasu spędzonego w gronie rówieśników, to rozważ kolonie… » więcej 2022-11-30, godz. 13:49 Jazda po alkoholu w 2022 roku. Co za to grozi? [reklama] Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu w Polsce niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji. Przepisy dotyczące tego wykroczenia zmieniły się w ciągu… » więcej 2022-11-28, godz. 13:40 Jak wygląda rynek pomp ciepła w Polsce? [reklama] Polska przoduje, jeżeli chodzi o popularność pomp ciepła. Obecnie rynek ten rośnie w naszym kraju zdecydowanie najszybciej na terenie Europy. Okazuje się… » więcej 2022-11-28, godz. 07:00 SZYBKIE I TANIE NADANIE PACZEK KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH [REKLAMA] Nadanie paczek to proces, który jest regularnie ulepszany na potrzeby klientów. Większość firm kurierskich oferuje możliwość nadania przesyłek w przeznaczonych… » więcej
1234567