Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Biznes
2022-08-04, 09:02 Reklama

Darmowy VPN - czy to bezpieczne? [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Mało jest rzeczy, tak bardzo przekonujących do wyboru jakiegoś produktu czy usługi, jak słowo “za darmo”. Niestety, wraz z tym bardzo rzadko idzie odpowiednia jakość. W przypadku usług VPN jest podobnie, choć tutaj dochodzi jeszcze jeden czynnik, a mianowicie bezpieczeństwo. Darmowe VPN-y mogą bowiem zawierać wirusy i stanowić realne niebezpieczeństwo dla naszej prywatności. Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Darmowy VPN - czy to bezpieczne?

Mało jest rzeczy, tak bardzo przekonujących do wyboru jakiegoś produktu czy usługi, jak słowo "za darmo”. Niestety, wraz z tym bardzo rzadko idzie odpowiednia jakość. W przypadku usług VPN jest podobnie, choć tutaj dochodzi jeszcze jeden czynnik, a mianowicie bezpieczeństwo. Darmowe VPN-y mogą bowiem zawierać wirusy i stanowić realne niebezpieczeństwo dla naszej prywatności. Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.

Nie da się ukryć, że słowo "darmowy” działa na wiele osób nadzwyczaj przekonująco. W przypadku VPN-ów to właśnie bezpłatne usługi cieszą się największą popularnością. Niestety, nie jest to jednak bezpieczne dla użytkownika i co więcej - darmowa usługa nie zawsze jest naprawdę bezpłatna.

Wybór odpowiedniego VPN-a powinien być podyktowany researchem, opiniami i renomą dostawcy. Najczęściej za tego typu usługi trzeba trochę zapłacić, lecz nie są to kwoty, które byłyby dużym obciążeniem dla domowego czy firmowego budżetu. Płatne VPN-y oferują przede wszystkim realne bezpieczeństwo i wysoką jakość. Darmowe wirtualne sieci prywatne mogą zagrażać bezpieczeństwu naszej prywatności i wcale nie pozwalają odblokowywać witryn objętych cenzurą.

Przede wszystkim, technologia VPN ma chronić użytkownika przed atakami hakerów i gwarantować mu prywatność oraz anonimowość w sieci. Darmowe VPN-y w ogromnej większości posiadają jednak wgrane złośliwe oprogramowanie, które może uszkodzić nasz sprzęt czy wykraść wrażliwe dane. Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadków jest to związane z reklamą (dane o naszej aktywności są sprzedawane firmom marketingowym). Jako że bezpłatny VPN nie wymaga uiszczenia przez nas opłaty, to usługi tego typu muszą zarabiać w inny sposób. Najczęściej jest to właśnie reklama.

Oprócz wspomnianego sprzedawania danych użytkowników do firm marketingowych, darmowe VPN-y są pełne haczyków. Na przykład często zdarzają się sytuacje oszustw i wykradania danych osobowych. Jest to możliwe m.in. dlatego, że darmowe VPN-y nie mają własnych serwerów i rezultacie niemal każdy, kto zyska dostęp do takiego tunelu może zyskać dostęp do naszego adresu IP.

VPN już dawno przestał być technologią przeznaczoną wyłącznie na PC. Od jakiegoś czasu szyfrowanie danych wykorzystuje się również na smartfonach, tabletach, iPadach czy w formie PlayStation VPN jako zabezpieczenie konsoli. Każde połączenie ze światem online powinno być bowiem właściwie chronione, aby przesyłane przez nas dane nie wpadły w niepowołane ręce. Tym bardziej, że z Internetu korzystają również nasze dzieci, które są wyjątkowo podatne na tego typu oszustwa. Podczas korzystania z darmowych VPN-ów nie mamy żadnej gwarancji, że jesteśmy naprawdę bezpieczni.

Podsumowanie

Niestety, prawda jest taka, że darmowe VPN-y często śledzą naszą aktywność w Internecie. Zbierane dane są najczęściej sprzedawane agencjom marketingowym, co jest absolutnym zaprzeczeniem idei, jaką niesie usługa wirtualnej sieci prywatnej.

Ponadto bezpłatne VPN-y nie są w stanie zapewnić m.in. odblokowania treści na Netflixie i nie tylko. Ominięcie blokad na portalach streamingowych wymaga zastosowania zaawansowanych funkcji, które posiadają wyłącznie płatne VPN-y. Co więcej, darmowe wirtualne sieci prywatne mogą ograniczać ilość danych, jakie możemy zużyć i spowalniają Internet. Bardzo często są one również najeżone reklamami, których nie sposób zablokować, co odbiera jakikolwiek komfort i radość z użytkowania takiej funkcji.

Biznes

2022-08-18, godz. 09:20 Szkolna wyprawka w tym roku droższa. Badanie ankietowe wśród rodziców 80 proc. rodziców liczy się z większym kosztem wyprawki szkolnej niż rok temu. 16 proc. podało, że na zakupy dla jednego dziecka przeznaczy do 300 zł, 36… » więcej 2022-08-17, godz. 16:20 Pociągi Elfy wyprodukowane przez bydgoską Pesę będą kursować na Dolnym Śląsku Jeździły po Wielkopolsce i po Podkarpaciu. Kursują na linii Bydgoszcz - Toruń. Teraz trafiły do floty dolnośląskiego przewoźnika, a od czwartku, 18 sierpnia… » więcej 2022-08-16, godz. 00:05 Jarmark Cysterski i inscenizacja Bitwy pod Koronowem w ramach projektu Ekologiczna Gmina [WIDEO] 30 lipca Polskie Rado PiK oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu gościli na Jarmarku Cysterskim w Koronowe. Zobaczcie, jakie… » więcej 2022-08-12, godz. 11:10 Audiobooki i ebooki w Twoim telefonie [reklama] Wszechobecna rewolucja cyfrowa dziejąca się na naszych oczach objęła swoim działaniem smartfony. Gwałtownie rosnąca wielkość pamięci telefonów umożliwia… » więcej 2022-08-11, godz. 11:54 Jak wygląda sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki w 2022 roku? [reklama] Sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki notuje aktualnie większe zyski niż kiedykolwiek. Okazuje się, że nowy system rozliczeń z prosumentami, który… » więcej 2022-08-11, godz. 08:18 Badanie: Polacy coraz częściej pracują po godzinach i to... za darmo Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo -… » więcej 2022-08-11, godz. 06:50 Cenowe tąpnięcie na stacjach benzynowych. Ulga dla portfela W drugim tygodniu sierpnia benzyna 95 staniała o 33 gr/l; jej cena spadła poniżej 7 zł. To cenowe tąpnięcie na stacjach - ocenili analitycy e-petrol.pl… » więcej 2022-08-10, godz. 10:45 Do banków napływają setki tysięcy wniosków o ustawowe wakacje kredytowe Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - powiedział w środę (10 sierpnia) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof… » więcej 2022-08-10, godz. 08:59 Laptop gamingowy do 5.000,00 zł - ranking polecanych modeli [reklama] Laptopy gamingowe to najwyższej klasy sprzęty, stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników. Najbardziej zaawansowane, innowacyjne technologie zwykle… » więcej 2022-08-08, godz. 16:10 KOWR: tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 r. Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy… » więcej
1234567