Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
2022-06-17, 08:52 Reklama

Jak napisać testament? [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Testament to dokument, w którym możemy zawrzeć wiele informacji na temat tego, co ma stać się z naszym majątkiem po naszej śmierci. Możemy zadbać o to, aby nasze dobra trafiły w całości spadku do osób, na których nam zależy, a także - w przypadku dziedziczenia ustawowego - pozbawić kogoś praw do naszej własności. Jak poprawnie napisać testament? Czy dokument w formie aktu notarialnego ma większą ważność, niż napisany samodzielnie? Jak długo jest on ważny? Jakie rzeczy mają wpływ na nieważność testamentu i jak zapobiec ich występowaniu?

1. Czym jest testament?
2. Co jest potrzebne do sporządzenia testamentu?
3. Jak napisać testament?
4. Testament notarialny a testament własnoręczny - czy się różnią?
5. Jakie rzeczy warto zawrzeć w treści testamentu?

Czym jest testament?

Testament to nic innego, jak oświadczenie, w jaki sposób chcemy rozdysponować swój majątek po naszej śmierci. Sporządzenie testamentu ma na celu zabezpieczenie naszych aktywów, a także rozdzielenie lub przekazanie ich w sposób zgodny z naszą wolą. Jest to również sposób, aby zabezpieczyć nasze dobra przed dostaniem się w ręce osób, z którymi nie chcemy w żaden sposób dzielić się naszym majątkiem.

Co jest potrzebne do sporządzenia testamentu?

To, jakie warunki musimy spełnić aby nasz testament był ważny zależy w głównej mierze od rodzaju samego dokumentu. Najprostszą formą jest testament własnoręczny. Aby go sporządzić wystarczy samodzielnie spisać swoją wolę i wszelkie postanowienia na temat tego, co ma stać się po naszej śmierci. Następnie dokument musi zostać opatrzony datą oraz naszym podpisem.

W przypadku testamentów sporządzanych u notariusza lub takich o szczególnej formie mogą być wymagane dodatkowe dokumenty lub warunki, jakie musimy spełnić aby nasza ostatnia wola zachowała swoją moc prawną.

Jak napisać testament?

W dużych miastach takich jak Wrocław, Kraków, Bydgoszcz czy Warszawa ludzie gromadzą bardzo duże majątki, a właśnie w takiej sytuacji warto sporządzić testament. W jego ramach możemy zawrzeć wiele różnych wytycznych co do tego, jak osoby w nim wymienione mają postępować na wypadek naszej śmierci. Najbardziej podstawowa kwestia to powołanie wybranych przez nas osób do dziedziczenia naszego majątku. Mogą być to zarówno nasi bliscy, jak i ludzie spoza kręgu rodzinnego, których wskażemy w naszym dokumencie. Odziedziczyć nasz majątek może także osoba prawna lub fundacja, jeżeli taka będzie nasza wola. Sporządzony testament może również prowadzić do sytuacji zgoła odwrotnej - z jego pomocą jesteśmy w stanie dokonać tzw. wydziedziczenia, czyli pozbawić konkretną osobę praw do otrzymania jakiegokolwiek spadku.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne sporządzenie dokumentu, musimy zadbać o jego odpowiednią formę. Z kolei wizyta u notariusza będzie nas dodatkowo kosztować. W przypadku testamentów szczególnych mogą pojawiać się także inne warunki, bez spełnienia których dokument będzie nieważny.

Testament notarialny a testament własnoręczny - czy się różnią?

Testament sporządzony u notariusza jest niewątpliwie najpopularniejszą i najchętniej wykorzystywaną formą tego dokumentu. Zawód ten cieszy się w Polsce dużym zaufaniem, w związku z czym wszelkie pisma sporządzane w obecności notariusza automatycznie traktujemy jako pewne i poprawnie zredagowane. Sporządzenie testamentu u notariusza nie kosztuje wiele, ale jednocześnie też nie jest to forma wyższa i ważniejsza od innych przewidzianych przez prawo.

Testament odręczny to z kolei najprostsza forma, w jakiej możemy zawrzeć naszą ostatnią wolę. Ważnym jest to, aby został spisany odręcznie - wersje napisane na komputerze lub w jakiejkolwiek innej formie stanowią główną przyczynę nieważności testamentu własnoręcznego. Nieważność dokumentu nastąpi również wtedy, gdy nie opatrzymy go datą oraz naszym podpisem. Taki dokument, podobnie jak ten notarialny, ma ważność do odwołania lub do czasu, gdy ktoś pozbawi go cech decydujących o jego ważności.

Jakie rzeczy warto zawrzeć w treści testamentu?

Spisując swoje oświadczenie na wypadek śmierci powinniśmy zawrzeć w nim wszystkie kwestie, które uważamy za słuszne. Możemy nie tylko rozdzielić nasz majątek, ale także określić na jakich zasadach ma on zostać przekazany wskazanym przez nas osobom. Jeżeli wahamy się co do formy i sposobu zapisu naszych postanowień, możemy skontaktować się z notariuszem lub prawnikiem i z ich pomocą lepiej "ubrać w słowa" naszą wolę.

Dodatkową kwestią, o której musimy pamiętać, jest zadbanie o odpowiednie przechowanie swojego testamentu oraz upewnienie się, że jego zapisy zostaną zrealizowane. Pod kątem prawnym nie ma żadnego konkretnego nakazu, w jaki sposób mamy to zrobić, jednak niewątpliwie powinniśmy dobrze przemyśleć, jak zabezpieczyć swoją wolę. Jednym ze sposobów jest przechowanie testamentu u notariusza, który dodatkowo może wpisać dokument na listę Notarialnego Rejestru Testamentów. Nie musimy za to płacić, ale za to mamy pewność że nasza ostatnia wola nie zaginie ani nie zostanie pominięta, gdy przyjdzie na nią czas.

Biznes

2022-06-26, godz. 10:00 Strajki i tysiące odwołanych lotów. Letnie podróże lotnicze w Europie zagrożone Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników… » więcej 2022-06-24, godz. 15:01 PESA z Nagrodą Gospodarczą Polskiego Radia [wideo, zdjęcia] Lokomotywa wyprodukowana przez firmę PESA, firmy Arche, PZU i PGNiG otrzymały tegoroczne Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia. » więcej 2022-06-23, godz. 15:49 Smartfony dla pasjonatów fotografii - czym się kierować przy wyborze? [reklama] W czasach, gdy każdy nosi przy sobie telefon z aparatem, coraz więcej osób odkrywa pasję do fotografowania. Zdjęcia krajobrazów, portrety czy artystyczne… » więcej 2022-06-23, godz. 14:02 Jak wybrać procesor do komputera? [reklama] Procesory Intel oraz AMD od lat rywalizują o względy klientów na całym świecie, ale poza wyborem marki przed kupującym jest jeszcze wiele innych dylematów… » więcej 2022-06-23, godz. 10:40 Zamieszkaj w prestiżowej lokalizacji w Osielsku jeszcze w tym roku [reklama] Osiedle Tuberozy. Nowe miejsce dla rodzin w prestiżowej lokalizacji w samym centrum Osielska. Tutaj odetchniesz po ciężkim dniu, odpoczniesz od miejskiego zgiełku… » więcej 2022-06-22, godz. 14:56 Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - co to takiego i jak je uzyskać? [reklama] Jeśli doznałeś strat na swoim zdrowiu lub też strata na zdrowiu dotyczy bliskiej Tobie osoby, warto wiedzieć, że można w takim wypadku wnioskować o odszkodowanie… » więcej 2022-06-22, godz. 13:45 Był twórcą sieci luksusowych hoteli w Polsce. Tadeusz Gołębiewski nie żyje Zmarł Tadeusz Gołębiewski - założyciel sieci hoteli oraz fabryki cukierniczej. Przedsiębiorca zmarł we wtorek. Firma Tago oraz sieć Hoteli Gołębiewski… » więcej 2022-06-21, godz. 15:42 Najlepsze męskie wody toaletowe – ranking 2022 [reklama] Zobacz znane bestsellery oraz nowości, które pojawiły się na rynku w tym sezonie. Poznaj najtrwalsze perfumy męskie 2022 roku! » więcej 2022-06-20, godz. 18:20 Ma być prościej i korzystniej dla każdego. Zmiany podatkowe od 1 lipca - Zmiany podatkowe, które wejdą w życie od 1 lipca, będą korzystne dla wszystkich Polaków - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił… » więcej
1234567