Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
Meble
2022-06-20, 18:20 Polska Agencja Prasowa/Jolanta Fischer

Ma być prościej i korzystniej dla każdego. Zmiany podatkowe od 1 lipca

Beata Adamowicz - dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Facebook, UW
Beata Adamowicz - dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Facebook, UW
- Zmiany podatkowe, które wejdą w życie od 1 lipca, będą korzystne dla wszystkich Polaków - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił, że przyjęte rozwiązania uwzględniają sytuację rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci.
Wojewoda zaznaczył, że zmiany w podatkach były oczekiwane przez społeczeństwo. Zwrócił uwagę, że są wprowadzane w okresie trudnym dla gospodarki i społeczeństwa, w czasie szalejącej inflacji, wojny na Ukrainie i niedawnej pandemii. - Zmiany przede wszystkim upraszczają i stabilizują polski system podatkowy - mówił podczas spotkania z dziennikarzami.

Na konferencji obecna była Beata Adamowicz - dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Zmiany, które wejdą w życie 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że nowelizacja ustawy przede wszystkim obniża stawkę PIT z 17 do 12 proc., likwiduje tzw. ulgę dla klasy średniej, wprowadza możliwość wyboru rozliczenia skali podatkowej dla przedsiębiorców, którzy wcześniej wybrali podatek liniowy lub ryczałtowy. Wskazała też na możliwość odliczenia składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Dyrektor IAS podała, że 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach maksymalnie na trzech płatników oraz z tytułów, które dotychczas nie były uwzględniane, czyli np. rozliczeniu umowy zlecenia.

Wśród zmian są również ujednolicenie terminów rocznego zeznania podatkowego na 30 kwietnia oraz preferencyjne rozliczenia w przypadków samotnych rodziców, którzy będą mogli skorzystać z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł. Nowelizacja ustawy zawiera też szereg zmian korzystnych dla rodzin, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodu dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców - z 3089 zł do 16061,28 zł, a także rozdzielenie renty rodzinnej od dochodu rodzica, dzięki czemu dziecko będzie mogło skorzystać z kwoty wolnej.

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim 29 czerwca odbędą się spotkania informacyjne o zmianach w systemie podatkowym, w czasie których na pytania uczestników odpowiadać będą eksperci KAS i ZUS - rozpoczną się o godz. 9.00 i godz. 16.00.
Relacja Jolanty Fischer

Biznes

2022-06-26, godz. 10:00 Strajki i tysiące odwołanych lotów. Letnie podróże lotnicze w Europie zagrożone Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników… » więcej 2022-06-24, godz. 15:01 PESA z Nagrodą Gospodarczą Polskiego Radia [wideo, zdjęcia] Lokomotywa wyprodukowana przez firmę PESA, firmy Arche, PZU i PGNiG otrzymały tegoroczne Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia. » więcej 2022-06-23, godz. 15:49 Smartfony dla pasjonatów fotografii - czym się kierować przy wyborze? [reklama] W czasach, gdy każdy nosi przy sobie telefon z aparatem, coraz więcej osób odkrywa pasję do fotografowania. Zdjęcia krajobrazów, portrety czy artystyczne… » więcej 2022-06-23, godz. 14:02 Jak wybrać procesor do komputera? [reklama] Procesory Intel oraz AMD od lat rywalizują o względy klientów na całym świecie, ale poza wyborem marki przed kupującym jest jeszcze wiele innych dylematów… » więcej 2022-06-23, godz. 10:40 Zamieszkaj w prestiżowej lokalizacji w Osielsku jeszcze w tym roku [reklama] Osiedle Tuberozy. Nowe miejsce dla rodzin w prestiżowej lokalizacji w samym centrum Osielska. Tutaj odetchniesz po ciężkim dniu, odpoczniesz od miejskiego zgiełku… » więcej 2022-06-22, godz. 14:56 Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - co to takiego i jak je uzyskać? [reklama] Jeśli doznałeś strat na swoim zdrowiu lub też strata na zdrowiu dotyczy bliskiej Tobie osoby, warto wiedzieć, że można w takim wypadku wnioskować o odszkodowanie… » więcej 2022-06-22, godz. 13:45 Był twórcą sieci luksusowych hoteli w Polsce. Tadeusz Gołębiewski nie żyje Zmarł Tadeusz Gołębiewski - założyciel sieci hoteli oraz fabryki cukierniczej. Przedsiębiorca zmarł we wtorek. Firma Tago oraz sieć Hoteli Gołębiewski… » więcej 2022-06-21, godz. 15:42 Najlepsze męskie wody toaletowe – ranking 2022 [reklama] Zobacz znane bestsellery oraz nowości, które pojawiły się na rynku w tym sezonie. Poznaj najtrwalsze perfumy męskie 2022 roku! » więcej 2022-06-17, godz. 08:52 Jak napisać testament? [reklama] Testament to dokument, w którym możemy zawrzeć wiele informacji na temat tego, co ma stać się z naszym majątkiem po naszej śmierci. Możemy zadbać o to… » więcej
1234567