Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Biznes
Forum Rolnika 2022
2022-05-11, 13:49 Reklama

Niezbędnik przedsiębiorcy - termin przechowywania faktur z 2021 roku [reklama]

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Przechowywanie faktur jest obowiązkiem podatnika VAT. Przedsiębiorcy, dla których kłopotliwe staje się przetrzymywanie stale rosnącego zbioru dokumentów, stawiają często pytanie: jak długo trzeba przechowywać dokumentację związaną z ewidencją sprzedaży? Zobacz, do którego roku należy przechowywać faktury wystawione w 2021 r.
Przechowywanie faktur – podstawa prawna

Konieczny okres przechowywania faktur określa ustawa o VAT (art. 112). W myśl ustawy podatnik pozostaje zobligowany do zachowania faktur wystawianych dla celów rozliczania podatku VAT do momentu, w którym upłynie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe – zgodnie z Ordynacją podatkową (art. 70 § 1) – ulega z kolei przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności należnego podatku.

Konieczny okres przechowywania faktur – do kiedy przechowywać faktury z 2021 r.?

Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za faktury wystawione w 2021 r. upłynie z końcem roku 2026. Oznacza to, że faktury oraz inne dokumenty, istotne dla celów rozliczania podatku VAT, należy przechowywać do 1 stycznia 2027 r.

Istotny wyjątek – faktury ustrukturyzowane

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą gromadzić nadmiarowej dokumentacji, mogą zdecydować się na wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Zgodnie z ustawą o VAT faktury ustrukturyzowane są przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur przez okres 10 lat, licząc od końca roku wystawienia (art. 112aa ust. 1). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych zwalnia wobec tego podatnika VAT z konieczności przechowywania faktur w okresie pięcioletnim.

Faktury VAT i rozliczenia z fiskusem – skąd zaczerpnąć więcej informacji?

Prawidłowe rozliczanie podatku VAT i podatku dochodowego, terminowe przygotowywanie i składanie deklaracji podatkowych, bieżąca ewidencja sprzedaży, ewidencja środków trwałych i wyposażenia – prowadzenie działalności gospodarczej generuje niesamowite ilości dokumentów. Dobre biuro księgowe, które zdejmie z barków przedsiębiorcy ciężar prowadzenia ksiąg rachunkowych, pilnowania terminów rozliczeń oraz sporządzania deklaracji i sprawozdań, stanowi nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu firmy. Godne polecenia biuro rachunkowe to EFEKTA – eksperci pierwszej klasy, którzy prowadzą mi księgowość. W tej kancelarii pracują licencjonowani, doświadczeni księgowi specjalizujący się w pełnej księgowości dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Ogromne atuty biura księgowego EFEKTA to możliwość przechowywania dokumentów w roku obrachunkowym, dyspozycyjność (umawianie konsultacji po południu i wieczorem, konsultacje telefoniczne i mailowe) oraz opcja reprezentowania klienta w urzędach – z punktu widzenia przedsiębiorcy taka oszczędność miejsca, czasu i energii jest nie do przecenienia.

Biznes

2022-05-25, godz. 16:15 Miasto Bydgoszcz musi oddać spółce PESA 17 mln zł! Termin spłaty mija 26 maja Jeszcze niedawno Bydgoszcz chlubiła się zakładami szynowymi PESA jako firmą o międzynarodowym prestiżu, ważnym pracodawcą i płatnikiem podatków. Teraz… » więcej 2022-05-25, godz. 12:26 Będzie zamrażanie i konfiskata majątków oligarchów i przestępców obchodzących sankcje wobec Rosji? KE zaproponowała dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw UE. Ma to zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające… » więcej 2022-05-25, godz. 11:05 Centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim już działa. Cały czas szukają pracowników [zdjęcia] Nawet 8 milionów sztuk ubrań i akcesoriów tygodniowo - tyle może obsłużyć uruchomione niedawno Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim, które po… » więcej 2022-05-24, godz. 18:06 Trudne czasy dla Bydgoszczy. Obniżka ratingu miasta Agencji Fitch Szykują się trudne czasy dla Bydgoszczy - ocenia skarbnik miasta i energetyk miejski. Piotr Tomaszewski i Tomasz Bońdos z pesymizmem patrzą w przyszłoś… » więcej 2022-05-23, godz. 20:46 Kto dzwonił? Zawsze sprawdzaj nieznane numery [reklama] Od momentu wielkich technologicznych rewolucji doszliśmy do tego, w którym każdy z nas ma małe urządzenie, w którym mieści się wszystko, w kieszeni. Przez… » więcej 2022-05-23, godz. 17:08 Najlepsi skarbnicy miast i gmin nagrodzeni. Troje z nich liczy pieniądze w regionie! - Skarbnik miejski to niewdzięczna funkcja. Bardzo często trzeba mówić „nie', ale satysfakcja z inwestycji przeprowadzonych mimo trudności jest ogromna… » więcej 2022-05-23, godz. 15:37 Hamulec nawala? Jest zakaz jazdy. ITD kontroluje autobusy [wideo, zdjęcia] Autobusy wożące pasażerów po regionie pod lupą kujawsko-pomorskiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kontrole prowadzono w Bydgoszczy, Toruniu i we Wł… » więcej 2022-05-23, godz. 15:24 Ślubny budżet. Jak go ustalić i dlaczego to takie ważne? [reklama] Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie. Wiążą się z nim także dość wysokie koszty, na których poniesienie musi być przygotowana każda młoda para… » więcej 2022-05-18, godz. 12:09 Ile kosztuje ubezpieczenie Porsche Cayenne? [reklama] Kierowcy Porsche Cayenne płacą sporo za ubezpieczenie OC. Wynika to między innymi z dużej mocy silnika, doskonałych osiągów oraz specyfiki samochodów typu… » więcej 2022-05-17, godz. 07:45 Wracają loty do Krakowa. Do Warszawy lecimy siedem dni w tygodniu Po rocznej przerwie znowu będzie można polecieć z Bydgoszczy do Krakowa. Loty do stolicy Małopolski odbywać się będą we wtorki i soboty. Pierwszy - 18… » więcej
1234567