Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Sport
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-06-10, 06:15 Redakcja/ Polska Agencja Prasowa

Igrzyska Olimpijskie - Lekkoatleci mają już 41 kwalifikacji, ale czekamy na kolejne

Patryk Dobek i Mateusz Borkowski oraz Brytyjczyk Jamie Webb w biegu na 800m mężczyzn na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Fot. PAP/Adam Warżawa
Patryk Dobek i Mateusz Borkowski oraz Brytyjczyk Jamie Webb w biegu na 800m mężczyzn na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Fot. PAP/Adam Warżawa
Na trzy tygodnie przed zakończeniem okresu kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio 38 lekkoatletów indywidualnie i trzy sztafety mają zagwarantowany udział na podstawie minimum. Kolejnych 13 i jedna sztafeta ma obecnie prawo startu z rankingu, ale to się może jeszcze zmienić.
Pewni startu w Tokio mogą być tylko ci, którzy mają wypełniony wskaźnik - takich sportowców jest 38 oraz trzy sztafety. W pozostałych przypadkach jest szansa kwalifikacji z rankingu olimpijskiego, który jest dynamiczny i zmienia się niemal każdego dnia. Punkty do niego można zdobywać bowiem na mityngach, a ostateczna lista zostanie opublikowana 29 czerwca.

Przełożone o rok igrzyska sprawiły, że wielu zawodników postanowiło skupić się na treningach, a nie na startach. Na tym skorzystali także Polacy. Wielu ma minima wywalczone właśnie w 2019 roku - m.in. Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic, Sofia Ennaoui, Adam Kszczot, Paweł Wojciechowski.

Ostateczny skład reprezentacji będzie znany 29 czerwca, po mistrzostwach Polski w Poznaniu. To tam dział szkoleniowy PZLA wystawi rekomendację dla zarządu.

- Jestem zdania, że igrzyska olimpijskie to taka impreza, w której powinni wystąpi ci, którzy faktycznie wywalczyli sobie prawo startu. Trzeba jednak pamiętać, że jedzie się na taką imprezę po to, żeby walczyć, a wówczas trzeba być w optymalnej dyspozycji. Na pewno nikt na wycieczkę tam jechać nie chce - zaznaczył wiceprezes PZLA Sebastian Chmara.

Zapewnił, że nie należy się martwić o osoby, które jeszcze sezonu nie rozpoczęły, bo władze związku wiedzą, co robią na treningach, jaka jest ich obecna dyspozycja i czemu nie zdecydowały się jeszcze na występ.

- Każdy zawodnik na pewno będzie rozpatrywany indywidualnie. To są trudne decyzje, ale trzeba też pamiętać, że między 29 czerwca a początkiem igrzysk jest jeszcze miesiąc, a to jest bardzo dużo - podkreślił.

W sytuacji, gdy będzie więcej kwalifikacji niż trzy w danej konkurencji, mają zadecydować mistrzostwa Polski.

- Będziemy brać też pod uwagę stan zdrowotny danego zawodnika. Ale mistrzostwa Polski będą decydujące, czyli bezpośrednie współzawodnictwo. Wyniki z mityngów trudno jest porównać, bo są one uzyskiwane w różnych warunkach. Bezpośrednia rywalizacja jest najbardziej sprawiedliwa - powiedział Chmara.

On sam liczy na to, że polscy lekkoatleci z Tokio przywiozą minimum cztery medale. Najmocniejszym punktem reprezentacji jest zdaniem Chmary Paweł Fajdek, a tzw. czarnym koniem może być Patryk Dobek.

Sport

2021-06-18, godz. 16:56 Tauron Liga - Nowa przyjmująca w Pałacu Bydgoszcz Doświadczona czarnogórska przyjmująca Tatjana Bokan dołącza do zespołu Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz. Zawodniczka posiada tytuły mistrzowskie kilku lig i ... » więcej 2021-06-18, godz. 10:51 Pasjonująca walka o awans do III ligi piłkarzy Zawisza Bydgoszcz w sobotę (19 czerwca) może wygrać rozgrywki IV ligi piłki nożnej. Drugim kandydatem do awansu do wyższej klasy jest Włocłavia. » więcej 2021-06-17, godz. 20:30 Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi na antenie Polskiego Radia PiK! Po raz ósmy żużlowcy walczyć będą o miano najlepszego zawodnika PGE Ekstraligi. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy upamiętni zmarłego w ... » więcej 2021-06-17, godz. 17:50 Energa Basket Liga - Jorgensen za Dambrauskasa w Astorii [wideo] Po tym, jak przedstawiciele Enea Astorii Bydgoszcz poinformowali o rozwiązaniu kontraktu z Pauliusem Dambrauskasem nie trzeba było długo czekać na zastępstwo. ... » więcej 2021-06-17, godz. 10:38 Żużlowe Mistrzostwa Europy – Inauguracja w Bydgoszczy dla Madsena, Pawlicki liderem Duńczyk Leon Madsen wygrał w Bydgoszczy zawody inaugurujące tegoroczny cykl indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na żużlu. Drugie miejsce zajął Piotr Pa ... » więcej 2021-06-16, godz. 18:59 Jakuba Błaszczykowskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Jakuba Błaszczykowskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej został uhonorowany m. ... » więcej 2021-06-16, godz. 15:30 Energa Basket Liga - Kolejne ruchy kadrowe Polskie Cukru Toruń Michał Kołodziej, Michał Samsonowicz i Bartosz Diduszko będą grać w przyszłym sezonie w barwach Polskiego Cukru Toruń. Kołodziej w zeszłym roku grał w Arce Gd ... » więcej 2021-06-16, godz. 12:54 Euro 2021 - Fabiański nie zagra z Hiszpanią, Linetty obiecuje walkę do końca Łukasz Fabiański nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu składu na sobotni mecz piłkarskich mistrzostw Europy w Sewilli z Hiszpanią. Bramkarz reprezentacji ... » więcej 2021-06-15, godz. 20:55 Światowa czołówka na Memoriale Ireny Szewińskiej. Zawody niebawem w Bydgoszczy Wielu kandydatów do medali olimpijskich, w niektórych konkurencjach pełna światowa czołówka. Kolejny Memoriał Ireny Szewińskiej zapowiada się pasjonująco. » więcej 2021-06-15, godz. 12:30 Tauron Liga - Pałac Bydgoszcz z nową libero i środkową Magdalena Saad i Paulina Majkowska zostały zawodniczkami Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz. Zawodniczki są kolejnymi nowymi twarzami w zespole po tym, jak ... » więcej
1234567