MŚ piłkarek ręcznych - Polki wygrały ze Szwecją!

2017-12-02, 22:19  Polska Agencja Prasowa
Na zdjęciu szczęśliwe polskie piłkarki ręczne po triumfie ze Szwecją w grupie B na MŚ 2017. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Na zdjęciu szczęśliwe polskie piłkarki ręczne po triumfie ze Szwecją w grupie B na MŚ 2017. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Polska wygrała w Bietigheim-Bissingen ze Szwecją 33:30 (17:15) w swoim pierwszym meczu grupy B mistrzostw świata piłkarek ręcznych, które odbywają się w Niemczech.

Pięć bramek zdobytych z rzędu w drugiej połowie w dużej mierze sprawiło, że podopieczne trenera Leszka Krowickiego zwyciężyły w meczu otwarcia ze Szwecją. Po dziesięciu minutach gry w drugiej połowie Polki wygrywały 26:19.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Oba zespoły zdobywały gole na zmianę i żadnemu nie udawało się osiągnąć większej przewagi. Formacje ofensywne spisywały się dużo lepiej od defensywnych. Polki miały jednak trochę szczęścia, bowiem rywalki kilkakrotnie trafiały w słupki i poprzeczkę (m.in. przy egzekwowaniu rzutu karnego, nieomylna w tym elemencie Isabelle Gullden). Także dzięki dobrej postawie bramkarki Adrianny Płaczek w końcówce pierwszej połowy biało-czerwone na przerwę schodziły z zapasem dwóch trafień.

W polskiej drużynie wyróżniały się Kinga Achruk (wybrana potem najlepszą zawodniczką meczu), skrzydłowa Kinga Grzyb i kapitan drużyny Karolina Kudłacz-Gloc. Cała ta trójka wykonywała na zmianę bezbłędnie rzuty karne, które w tym pojedynku były często dyktowane.

Polki po przerwie długo utrzymywały dwu-, trzybramkową przewagę. Przełom nastąpił w 38. minucie, kiedy grały najpierw w osłabieniu, a potem w przewadze. Przeciwniczki, które na koncie mają srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy, wycofywały bramkarkę, co drużyna Krowickiego skrzętnie wykorzystała i to z nawiązką. Rzadko bowiem się zdarza, żeby zdobyć trzy gole z rzędu rzutami do pustej bramki przez całe boisko. Dwukrotnie ta sztuka udała się Kudłacz-Gloc i raz Achruk (w całym spotkaniu dziewięć trafień).

Przegrywające 19:26 Szwedki jednak się nie poddały i zaczęły odrabiać straty. Polki im w tym pomagały, gdyż zaczęły popełniać sporo prostych błędów. W efekcie przewaga biało-czerwonych stopniała w ciągu czterech minut do 26:23. Po kolejnej serii nieudanych zagrań było już tylko 28:26.

Potem nastąpił kolejny zwrot akcji. Zaczęło się od zagrania Kudłacz-Gloc, której udało się zablokować piłkę nieuchronnie zmierzającą do pustej polskiej bramki. Ponownie Płaczek odbiła kilka ważnych piłek i w 54. min prowadzenie ponownie urosło do pięciu trafień - 32:27. Szwedki jeszcze się nie poddawały, ale upływający czas działał na ich niekorzyść i biało-czerwone obroniły korzystny wynik.

W niedzielę kolejnym rywalem Polek będą o godz. 14.00 Czeszki.

Polska: Weronika Gawlik, Adrianna Płaczek - Kinga Achruk (9), Karolina Kudłacz-Gloc (7), Kinga Grzyb (6), Joanna Drabik (4), Monika Kobylińska (2), Katarzyna Janiszewska (2), Ewa Urtnowska (2), Romana Roszak (1), Joanna Kozłowska, Sylwia Lisewska, Daria Zawistowska, Joanna Szarawaga.

Po meczu Polska - Szwecja (33:30) w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych powiedziały na antenie TVP Sport:

Karolina Kudłacz-Gloc (kapitan reprezentacji Polski):
"Gramy zespołowo i ogromnie się cieszymy, kiedy któraś z nas zdobędzie bramkę. Jedna pracuje dla drugiej. Zasłużyłyśmy na to znakomite otwarcie. Drzwi do następnej rundy otwierają się trochę szerzej, ale nie zapominajmy, że to są mistrzostwa i każdy mecz będzie bardzo trudny, nawet z potencjalnie słabszym rywalem. Dużo sił wkładamy w to, żeby ten zespół funkcjonował jako jedność. Także poza parkietem, w hotelu, robimy wiele rzeczy wspólnie.

- We wcześniejszych latach grając z drużynami skandynawskimi miałyśmy spore problemy. Miałyśmy przewagę, potem robiłyśmy kilka błędów i one nas dochodziły. Potem swoją mentalnością skandynawską wygrywały z nami. Chyba teraz dorosłyśmy do tego, żeby grać jak one, że w trudnych momentach potrafimy odetchnąć mocniej i ponownie odskoczyć od rywalek. Tego bardzo długo się uczyłyśmy".

Kinga Achruk (rozgrywająca reprezentacji Polski, MVP spotkania): "Szwecja to bardzo mocny i utytułowany zespół, dlatego jestem ogromnie dumna ze wszystkich dziewczyn, bo pokazałyśmy walkę. Nie chcę popadać w euforię, bo musimy się teraz przygotować na jutrzejszy, równie ważny pojedynek z Czechami. Każdy mecz jest na wagę złota, nieważne czy to jest Szwecja czy Norwegia. Pokazałyśmy dziś wielką walkę i serce. Każda zawodniczka, która wyszła na parkiet dołożyła swoją cegiełkę do tego zwycięstwa. Dziś wygrał zespół, a nie pojedyncze zawodniczki. Jest dużo debiutantek, ale wspaniale wkomponowały się w zespół. Dlatego stanowimy kolektyw i w tym tkwi nasza siła".

Adrianna Płaczek (bramkarka reprezentacji Polski): "Cechowała nas zespołowość. Dzisiaj gryzłyśmy parkiet. Ciężkie spotkanie, walczyłyśmy od początku do końca i zostawiłyśmy na boisku kawał serca. Cieszymy się, że wchodzimy w te mistrzostwa ze zwycięstwem. Szwedki były trochę zaskoczone. To było widać po ich twarzach. Zostało nam teraz kilka chwil na regenerację i skupiamy się na kolejnym, niedzielnym spotkaniu z Czeszkami".

wyniki sobotnich spotkań i tabele:

grupa A (Trewir)
Rumunia - Paragwaj 29:17 (16:7)
Francja - Słowenia 23:24 (10:13)
Hiszpania - Angola 28:24 (15:13)

miejsce drużyna mecze punkty
bramki
1. Rumunia 1 2 29:17
2. Hiszpania 1 2 28:24
3. Słowenia 1 2 24:23
4. Francja 1 0 23:24
5. Angola 1 0 24:28
6. Paragwaj 1 0 17:29

grupa B (Bietigheim-Bissingen)
Czechy - Argentyna 28:22 (15:9)
Szwecja - Polska 30:33 (15:17)
Norwegia - Węgry 30:22 (21:11)

miejsce drużyna mecze punkty bramki
1. Norwegia 1 2 30:22
2. Czechy 1 2 28:22
3. Polska 1 2 33:30
4. Szwecja 1 0 30:33
5. Argentyna 1 0 22:22
6. Węgry 1 0 22:30

grupa C (Oldenburg)
Rosja - Tunezja 36:16 (14:9)
Brazylia - Japonia 28:28 (12:15)
Dania - Czarnogóra 24:31 (12:17)

miejsce drużyna mecze punkty bramki
1. Rosja 1 2 36:16
2. Czarnogóra 1 2 31:24
3. Brazylia 1 1 28:28
3. Japonia 1 1 28:28
5. Dania 1 0 24:31
6. Tunezja 1 0 16:36

grupa D (Lipsk)
Niemcy - Kamerun 28:15 (12:7) - mecz rozegrany w piątek
Serbia - Chiny 43:23 (21:11)
Holandia - Korea Płd. 22:24 (11:14)

miejsce drużyna mecze punkty bramki
1. Serbia 1 2 43:23
2. Niemcy 1 2 28:15
3. Korea Płd. 1 2 24:22
4. Holandia 1 0 22:24
5. Kamerun 1 0 15:28
6. Chiny 1 0 23:43

Sport

Minimalna przegrana piłkarzy Olimpii Grudziądz w 116 Pucharu Polski

Minimalna przegrana piłkarzy Olimpii Grudziądz w 1/16 Pucharu Polski

2020-11-17, 19:40
Grudziądzcy piłkarze powalczą dziś w Pucharze Polski

Grudziądzcy piłkarze powalczą dziś w Pucharze Polski

2020-11-17, 08:51
Porażka siatkarek Jokera Świecie w Pile

Porażka siatkarek Jokera Świecie w Pile

2020-11-16, 22:40
Rywal z czołówki tabeli lepszy od bydgoskich siatkarek

Rywal z czołówki tabeli lepszy od bydgoskich siatkarek

2020-11-16, 19:02
Toruńscy hokeiści wysoko wygrali z Unią Oświęcim

Toruńscy hokeiści wysoko wygrali z Unią Oświęcim

2020-11-15, 21:55
Kolejna kolarka z Torunia bliska podium mistrzostw Europy

Kolejna kolarka z Torunia bliska podium mistrzostw Europy

2020-11-15, 16:57
Wygrana koszykarzy Astorii na otwarcie Areny Ostrów

Wygrana koszykarzy Astorii na otwarcie Areny Ostrów

2020-11-14, 19:30
Kolarka torowa z Torunia z brązem mistrzostw Europy

Kolarka torowa z Torunia z brązem mistrzostw Europy

2020-11-14, 18:40
Bydgoscy siatkarze wygrali w Krakowie bez straty seta

Bydgoscy siatkarze wygrali w Krakowie bez straty seta

2020-11-14, 18:27
Anwil wygrywa w Hali Mistrzów, pomógł Almeida

Anwil wygrywa w Hali Mistrzów, pomógł Almeida

2020-11-14, 00:09
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę