PŚ w skokach - Kubacki: podejdę do sezonu bez specjalnych oczekiwań

2017-10-19, 08:42  Polska Agencja Prasowa

Skoczek narciarski Dawid Kubacki, mimo triumfu w Letniej Grand Prix, zapowiedział, że do zimowej rywalizacji przystąpi bez specjalnych oczekiwań. "Po prostu jak najlepiej będę wykonywał swoją pracę" - podkreślił. Inauguracja Pucharu Świata - za miesiąc w Wiśle.

Kubacki zdominował zmagania w LGP. Wystartował w pięciu z dziewięciu konkursów cyklu i wszystkie wygrał.

"To lato było dla mnie podwójnie pozytywne - nie tylko były zwycięstwa, ale przede wszystkim cała moja praca i wysiłek w nią włożony przyniosły oczekiwane efekty" - powiedział PAP zawodnik zakopiańskiego TS Wisła.

Sukces w LGP daje nadzieję na bardzo dobre występy w zimie.

"Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, zwłaszcza u... kibiców! Ja jednak podchodzę do sprawy ostrożnie i staram się trochę tonować nastroje. Sam sobie presji też nie narzucam, wiedząc że jest dla zawodnika swoistego rodzaju pułapką" - zaznaczył Kubacki.

Dodał, że chce podejść do nadchodzącego sezonu tak samo, jak do wszystkich letnich startów.

"Czyli bez specjalnych oczekiwań, z założeniem - idę i najlepiej jak potrafię wykonuję swoją robotę. To funkcjonuje, więc uważam, że tego powinienem się trzymać" - podkreślił.

Na pytanie, czy wszystkie elementy skoku ma już dopracowane, odpowiedział, że absolutnie nie. "Cały czas pojawiają się jakieś drobne błędy, ale mimo to czuję, że jestem w stanie walczyć o zwycięstwa" - zaznaczył.

Skoczek podkreślił też wagę doświadczenia.

"Z roku na rok efekty pracy są coraz lepsze, do tego dochodzą ponaddwuletnie zajęcia z panią psycholog, co ma duże przełożenie na to, jak zachowuję się na skoczni. Moim zdaniem ostatnie wyniki to właśnie składowa tych dwóch elementów oraz tego, że człowiek z wiekiem po prostu mądrzeje" - zauważył.

Nadchodzący sezon to nie tylko Puchar Świata, ale przede wszystkim igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu (9-25 lutego).

"Dwa ósme miejsca w mistrzostwach świata w Lahti pokazały, że jestem na dobrej drodze do podium. To moim zdaniem kwestia czasu, a ja jestem cierpliwy i mocno pracuję. Do igrzysk nie przygotowuję się jednak jakoś specjalnie. Jestem na nie równie dobrze przygotowany, jak na każde inne zawody. Przystąpię do nich z takim samym zaangażowaniem i koncentracją, więc nie ma sensu dodawać nic więcej. Z doświadczenia wiem, że gdy się chce zrobić 110 procent, to wychodzi na 80" - powiedział Kubacki.

Zawodnik ma do tej pory w swoim koncie sukcesy w drużynie, m.in. złoty (Lahti, 2017) i brązowy (Val di Fiemme, 2013) medal MŚ oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów 2016/17. Czy zespół sięgnie po nie także w Korei?

"To bardzo niedobrze, gdy jeszcze przed imprezą zawiesza się sportowcom medale. Stać nas na pewno na taki wynik i będziemy o to walczyć, ale nigdy nie można na sto procent powiedzieć, że się je zdobędzie. To tak jak z formą - celowanie w konkretne zawody nie ma sensu, trzeba po prostu konsekwentnie pracować, żeby zmniejszyć wahania dyspozycji, a potem tylko wykorzystać to w każdym z konkursów" - tłumaczył.

Dużym wsparciem dla pochodzącego z Nowego Targu szaflarzanina są jego bliscy. Bardzo wspierają go rodzice i siostry. Za jego sukcesem stoi też jednak i inna kobieta.

"Np. zdenerwuje mnie zapewniając ekstra energię do treningu. A poważnie, to rodzinne wsparcie polega m.in. na niezwykle istotnych drobiazgach, np na tym, że mam poprane czy posprzątane. Przyziemne, ale naprawdę niezwykle potrzebne" - wyjaśnił.

Zapytany, czy latem udało się trochę odpocząć, odparł, że tak, ale w zupełnie innej formie niż wtedy, gdy np. kadrę prowadził Łukasz Kruczek.

"Mieliśmy tydzień wolnego po sezonie, ale tak naprawdę to było odchorowanie ostatniej zimy. Potem wznowiliśmy treningi, były jednak krótsze okresy wypoczynkowe i międzyobozowa regeneracja, więc mimo braku tradycyjnych wakacji, nie czuję się zmęczony" - zapewnił.

Czego życzy sobie w nadchodzącym sezonie? "Zdrowia! Na resztę po prostu można zapracować" - podsumował.

Sport

Ekstraklasa piłkarska - debiut trenera Seveli w derbach regionu (zapowiedź 9. kolejki)

Ekstraklasa piłkarska - debiut trenera Seveli w derbach regionu (zapowiedź 9. kolejki)

2019-09-20, 10:00
Kotowski z Manekin Energa Toruń: Nikt się nie spodziewał, że będziemy liderami

Kotowski z Manekin Energa Toruń: Nikt się nie spodziewał, że będziemy liderami

2019-09-20, 08:00
ME 2019 - Polscy siatkarze rozbili Ukrainę Znają już rywala w 18 finału

ME 2019 - Polscy siatkarze rozbili Ukrainę! Znają już rywala w 1/8 finału

2019-09-20, 05:37
Formuła 1 - Robert Kubica odchodzi z Williamsa

Formuła 1 - Robert Kubica odchodzi z Williamsa

2019-09-19, 20:26
Piłkarska Liga Mistrzów - gole Lewandowskiego i Krychowiaka

Piłkarska Liga Mistrzów - gole Lewandowskiego i Krychowiaka

2019-09-19, 09:00
1. liga piłkarska - Olimpia nadrobiła zaległości i wygrała

1. liga piłkarska - Olimpia nadrobiła zaległości i wygrała

2019-09-19, 07:00
ME siatkarzy 2019 - środowe wyniki. Triumf Francuzów w starciu potęg

ME siatkarzy 2019 - środowe wyniki. Triumf Francuzów w starciu potęg

2019-09-18, 23:47
Liga Mistrzów wystartowała Drużyna SSC Napoli wygrała z Liverpoolem

Liga Mistrzów wystartowała! Drużyna SSC Napoli wygrała z Liverpoolem

2019-09-18, 09:49
Ekstraliga hokejowa - druga porażka Energi Toruń. Tym razem w Oświęcimiu

Ekstraliga hokejowa - druga porażka Energi Toruń. Tym razem w Oświęcimiu

2019-09-18, 08:07
MŚ w kolarstwie 2019 - Michał Kwiatkowski zrezygnował ze startu

MŚ w kolarstwie 2019 - Michał Kwiatkowski zrezygnował ze startu

2019-09-18, 07:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę