Wyprawa na Kanczendzongę - Adam Bielecki: sypie śnieg, wracam do bazy

2014-05-26, 11:14  Polska Agencja Prasowa

Adam Bielecki (KW Kraków), uczestnik międzynarodowej wyprawy, w samotnej wspinaczce północną ścianą na szczyt Kanczendzongi (8585 m) dotarł w niedzielę do obozu I na 5800 m. W poniedziałek poinformował PAP, że opady śniegu są bardzo intensywne i wraca do bazy.

"Miałem nadzieję, że może się uda samotny atak, ale niestety, rezygnuję i schodzę do bazy. Śnieg sypie i tak ma być jeszcze przez dwie doby, zwiększa się też zagrożenie lawinowe, więc po co ryzykować. Silnego wiatru wprawdzie nie ma, ale jest duże zachmurzenie. Wygląda na to, że to pierwsze uderzenie monsunu i... koniec sezonu w Himalajach" - powiedział rano polskiego czasu Bielecki.

Uczestnikami North Face Expedition 2014 są jeszcze trzej Rosjanie - Denis Urubko, Artiom Braun i Dmitrij Siniew oraz Alex Txikon z Kraju Basków. W pierwszym ataku tylko Urubko zdołał osiągnąć 19 maja wierzchołek trzeciej najwyższej góry globu.

Przed wyjściem z bazy założonej na pastwisku jaków Pang Pema (5150 m) 20 kwietnia, Bielecki napisał na swoim profilu na Facebooku: "Baza powoli pustoszeje. Artiom i Dima wyruszyli w trzydniowy marsz na południową stronę góry - już jest trochę smutno bez chłopaków. Alex schodzi z powodu odmrożeń, Denis uśmiechnięty i zrelaksowany. 25 maja ruszam w górę, aby wykorzystać okno 28 maja i wtedy to spotkać się z chłopakami na szczycie... ale by było".

Ojciec Adama Bieleckiego - Romuald, wierzył w rozsądek syna. "Do obozu pierwszego doszedł samotnie i dalszą wspinaczkę uzależnia od pogody. To jest już schyłek sezonu, zbliża się monsun i z każdym dniem może być coraz gorzej" - mówił w niedzielę wieczorem.

Rozsądek Bieleckiego podkreślił też Urubko: "Kiedy 19 maja o godzinie 16 byli na 8350 m, jako kierownik zdawałem sobie sprawę, że nie zdążą być na szczycie za dnia. Poradziłem im przez radio, że powinni się cofnąć. W grupie Adam był na to nastawiony. Zdrowy rozsądek zwyciężył".

Bielecki dodał, że Braun i Siniew prawdopodobnie również zawrócą z południowej ściany i będą schodzili do bazy.

W połowie maja 1992 roku w pobliżu wierzchołka Kanczendzongi zaginęła Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza himalaistka, zdobywczyni ośmiu z 14 ośmiotysięczników. Z Polaków na szczycie stanęli: 11 stycznia 1986 roku Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (pierwsze wejście zimowe), 15 maja 2001 - Piotr Pustelnik i 18 maja 2009 - Kinga Baranowska.

Sport

Koszykarze Anwilu stracili szansę na wyjście z grupy w Lidze Mistrzów

Koszykarze Anwilu stracili szansę na wyjście z grupy w Lidze Mistrzów

2020-01-28, 20:24

Nowy siatkarz BKS Visły. Do Bydgoszczy wraca Michal Masny

2020-01-27, 20:34
Grupa Enea będzie wspierać bydgoskich siatkarzy [DŹWIĘK]

Grupa Enea będzie wspierać bydgoskich siatkarzy [DŹWIĘK]

2020-01-27, 13:54
Grudziądzki kolarz torowy w mistrzowskiej formie przed igrzyskami w Tokio

Grudziądzki kolarz torowy w mistrzowskiej formie przed igrzyskami w Tokio

2020-01-27, 06:52
Tragiczna śmierć legendarnego koszykarza Kobe Bryanta

Tragiczna śmierć legendarnego koszykarza Kobe Bryanta

2020-01-26, 19:57
Toruńscy hokeiści przegrali na Tor-Torze derby północy po dogrywce

Toruńscy hokeiści przegrali na Tor-Torze "derby północy" po dogrywce

2020-01-26, 19:29
Koszykarki Artego pokonały we Wrocławiu Ślęzę

Koszykarki Artego pokonały we Wrocławiu Ślęzę

2020-01-26, 18:44
Zakopane szczęśliwe: Stoch wygrywa, Kubacki trzeci

Zakopane szczęśliwe: Stoch wygrywa, Kubacki trzeci

2020-01-26, 17:53
Sportowa niedziela ze skokami narciarskimi oraz meczami Artego i Energi

Sportowa niedziela ze skokami narciarskimi oraz meczami Artego i Energi

2020-01-26, 10:17
Kolejny kolarz torowy z Grudziądza na podium zawodów Pucharu Świata

Kolejny kolarz torowy z Grudziądza na podium zawodów Pucharu Świata

2020-01-26, 09:38
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę