Lekkoatletyczne MŚ: Polska z tylko jednym medalem. To najgorszy wynik od 2003 roku

2025-09-21, 19:39  PAP/Redakcja
Maria Żodzik zdobyła jedyny medal dla reprezentacji Polski w zakończonych mistrzostwach świata w Tokio/fot.: PAP, Adam Warżawa

Maria Żodzik zdobyła jedyny medal dla reprezentacji Polski w zakończonych mistrzostwach świata w Tokio/fot.: PAP, Adam Warżawa

Maria Żodzik zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż w ostatnim dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Tokio. To jedyny krążek biało-czerwonych. Ostatni raz jeden medal z MŚ Polska przywiozła w 2003 roku z Paryża. W 1991 w Tokio Polska zdobyła też jeden medal, ale złoty Wandy Panfil w maratonie.

Żodzik zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Tokio. Reprezentantka Polski poprawiła rekord życiowy na 2,00.

Wygrała Australijka Nicola Olyslagers. Brązowe medale zdobyły Serbka Angelina Topic i rekordzistka świata Jarosława Mahuczich z Ukrainy. Konkurs skoku wzwyż kobiet kilka razy był przerywany ze względu na intensywne opady deszczu. Był ostatnią „deską ratunku” dla Polaków, którzy wcześniej nie zdobyli medalu w tegorocznych MŚ.

„Jestem już swoja”
Olyslagers i Żodzik zaliczyły wysokość 2,00. Reprezentantka Polski miała jednak jedną zrzutkę na 1,88 i to przesądziło o tym, że zajęła drugie miejsce. Topic i Mahuczich uzyskały wynik 1,97.

– Wierzyłam do samego końca. Wiedziałam, że nie zadecyduje zrzutka na 1,88. Spadłam na materac i długo upewniałam się, że ta poprzeczka została przy skoku na 2,00 – mówiła pełna jeszcze emocji Żodzik.

Podkreśliła, że ten medal jest „podziękowaniem dla Polski”. – Za to, że mnie przyjęła, że pozwoliła realizować marzenia. Jestem już swoja – dodała, z trudem powstrzymując łzy.

Przyznała, że zostawiła na Białorusi rodzinę i wiele razy zastanawiała się, czy dobrze zrobiła. – Ten krążek mówi mi: tak, miałaś rację. Warto było marzyć – powiedziała Żodzik, której dziadkowie byli Polakami.

Żeńskie sztafety oglądały podejścia Żodzik
W ostatnim dniu Polki zajęły także piąte miejsce w rywalizacji sztafet 4x400 m i zostały zdyskwalifikowane w finale sztafety 4 × 100 m.

Anna Gryc, Alicja Wrona-Kutrzepa, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Bukowiecka zajęły na dystansie 4 × 400 m piąte miejsce z czwartym czasem w historii polskiej lekkoatletyki – 3.22,91. Szybciej sztafeta biegała jedynie: zdobywając srebrne medale igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku – 3.20,53, mistrzostw Europy w Monachium w 2022 roku – 3.21,68 oraz mistrzostw świata w Dosze w 2019 roku – 3.21,89.

Amerykanki Isabella Whittaker, Lynna Irby-Jackson, Aaliyah Butler i Sydney McLaughlin Levrone pewnie wygrały i ustanowiły rekord mistrzostw świata – 3.16,61. Dejanea Oakley, Stacey Ann Williams, Andrenette Knight i Nickisha Pryce z Jamajki uzyskały czas 3.19,25, a Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Witte i Femke Bol z Holandii przebiegły dystans w 3.20,18. Tuż za podium uplasowały się Belgijki.

Polki, zanim rozpoczęły rozmowę z dziennikarzami w mix-zonie, oglądały ostatnią próbę Marii Żodzik na wysokości 2,00 w skoku wzwyż. Okrzykom radości nie było końca.

– Maria skoczyła, mamy ten upragniony medal – powiedziała Gryc. – Jeżeli chodzi o mój bieg, to był on już kolejnym mocnym tutaj. Dałam, ile miałam – stwierdziła Gryc. Bukowiecka skwitowała występ sztafety słowami: „starałam się utrzymać piątą pozycję”. – Patrzyłam, czy któraś z rywalek osłabnie, ale wiedziałam, że Belgijka to też świetna zawodniczka. Wiedziałyśmy, że o medal będzie ciężko, bo musiałoby się coś wydarzyć, aby otworzyła się szansa. Liczyliśmy na trochę szczęścia, ale go nie było. Wynik jednak jest świetny. Regularnie pokazujemy, że jesteśmy w światowej czołówce. Czwarte miejsca, piąte. Mówiłam dziewczynom, że te mistrzostwa nie są takie złe, bo wiele dobrych miejsc zajęliśmy. Brakowało upragnionego medalu, ale już go mamy. Cieszy medal Marii Żodzik. Tyle dobrego na koniec – oceniła Bukowiecka.

Klasyfikacja medalowa nie pozostawia złudzeń
Polska, pierwszy raz od 2003 roku, wraca z jednym medalem MŚ. Tak samo było także w 2011 roku w Daegu, ale w wyniku późniejszych kontroli antydopingowych Polska otrzymała jeszcze brąz Karoliny Tymińskiej w siedmioboju, który uzupełnił złoto Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce. W 2003 roku w Paryżu złoto zdobył Robert Korzeniowski w chodzie na 50 km. W Tokio mistrzostwa świata odbyły się po raz drugi. W 1991 Polska wywalczyła jeden złoty medal. Maraton wygrała Wanda Panfil.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polacy zajęli 27. miejsce, a w punktowej 14. z 36 punktami. Pod względem punktów wynik jest lepszy niż podczas igrzysk w Paryżu, gdzie brąz na 400 m wywalczyła Bukowiecka, a także niż podczas MŚ w 2023 w Budapeszcie. Starty Polaków, gdyby uwzględniać w Tokio tylko reprezentantów Europy, którzy przyjechali do stolicy Japonii, przełożyłyby się na 10 medali. Polacy byli najlepsi ze Starego Kontynentu w skoku wzwyż (Żodzik), biegu na 1500 m (Klaudia Kazimierska) i biegu na 400 m (Bukowiecka).

– To były jednak mistrzostwa świata – skwitowała występ Polski Skrzyszowska, piąta w rywalizacji płotkarek na 100 m.

Sport

Elana wygrała, Zawisza zremisował. Unia przegrała i spadła na ostatnie miejsce

Elana wygrała, Zawisza zremisował. Unia przegrała i spadła na ostatnie miejsce

2023-09-23, 19:17
Zwolińska brązową medalistką w kajakarstwie górskim. Na taki krążek Polska czekała 24 lata

Zwolińska brązową medalistką w kajakarstwie górskim. Na taki krążek Polska czekała 24 lata

2023-09-23, 18:06
Magda Linette bez tytułu w Chinach. Rywalka zdecydowanie lepsza w finale

Magda Linette bez tytułu w Chinach. Rywalka zdecydowanie lepsza w finale

2023-09-23, 11:52
Nadchodzi rywalizacja przy tarczy. W Bydgoszczy rozpoczyna się cykl darterskich turniejów

Nadchodzi rywalizacja przy tarczy. W Bydgoszczy rozpoczyna się cykl darterskich turniejów

2023-09-23, 07:51
Janusz Kołodziej brązowym medalistą TAURON SEC. Michelsen mistrzem po raz trzeci

Janusz Kołodziej brązowym medalistą TAURON SEC. Michelsen mistrzem po raz trzeci

2023-09-22, 23:42
Twarde Pierniki źle otworzyły nowy sezon. Wysoka porażka na inaugurację

Twarde Pierniki źle otworzyły nowy sezon. Wysoka porażka na inaugurację

2023-09-22, 22:39
Kw. do IO: Polki wciąż w grze o marzenia. Zwycięstwo z Niemkami po tie-breaku

Kw. do IO: Polki wciąż w grze o marzenia. Zwycięstwo z Niemkami po tie-breaku

2023-09-22, 21:48
Energa Toruń się nie zatrzymuje. Czwarte zwycięstwo z rzędu toruńskiej ekipy

Energa Toruń się nie zatrzymuje. Czwarte zwycięstwo z rzędu toruńskiej ekipy

2023-09-22, 20:53
Magda Linette powalczy o trzeci tytuł w karierze. Polka awansowała do finału w Kantonie

Magda Linette powalczy o trzeci tytuł w karierze. Polka awansowała do finału w Kantonie

2023-09-22, 16:03
Dominik Kubera z dziką kartą na GP w Toruniu. Cierniak i Kowalski rezerwowymi

Dominik Kubera z dziką kartą na GP w Toruniu. Cierniak i Kowalski rezerwowymi

2023-09-22, 14:54
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę