IO: Srebrne medale siatkarzy i pięściarki Julii Szeremety [podsumowanie dnia]

2024-08-10, 23:30  PAP/Redakcja
Srebro polskich siatkarzy na IO w Paryżu. Fot: PAP/Adam Warżawa

Srebro polskich siatkarzy na IO w Paryżu. Fot: PAP/Adam Warżawa

Polscy siatkarze oraz Julia Szeremeta w boksie rywalizowali w sobotę o triumf w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, ale przegrali swoje finałowe potyczki. Podopieczni Nikoli Grbica ulegli Francuzom 0:3 (19:25, 20:25, 23:25), a wieczorem Szeremeta musiała uznać wyższość Tajwanki Yu Ting Lin.

Gospodarze obronili w rywalizacji mężczyzn tytuł wywalczony trzy lata temu na IO w Tokio. "Trójkolorowi" zaprezentowali w sobotę bardzo wysoki poziom. Dwa pierwsze sety wygrali dość wyraźnie, a w trzecim prowadzili już 24:19. Dzięki znakomitym zagrywkom Wilfredo Leona polscy siatkarze zbliżyli się na jeden punkt, ale przy kolejnym meczbolu serwis Leona był autowy. Dla biało-czerwonych to pierwszy medal olimpijski od 1976 roku, gdy w Montrealu Polska sięgnęła po złoto.

"Na pewno jest delikatny niesmak i poczucie, że mogliśmy zrobić trochę więcej, ale za dwie-trzy godziny do nas dotrze, że tak naprawdę dużo zrobiliśmy dla polskiej siatkówki, kibiców, naszych rodzin i samych siebie" - przyznał siatkarz reprezentacji Tomasz Fornal.

Po złoto nie zdołała sięgnąć również zbierająca dotychczas znakomite recenzje Julia Szeremeta. Niespełna 21-letnia pięściarka w sobotnim finale kat. 57 kg przegrała z Tajwanką Yu Ting Lin 0-5 (27:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30). Polka od początku miała problem w starciu z wyraźnie wyższą rywalką. Lin skutecznie wykorzystywała większy zasięg ramion. Trzymała Szeremetę na dystans i skutecznie punktowała. To pierwszy olimpijski medal polskiego boksu od 1992 roku, kiedy brąz w Barcelonie zdobył Wojciech Bartnik. Natomiast w finale igrzysk polski pięściarz poprzednio wystąpił w 1980 roku w Moskwie. Wówczas także ze srebrem rywalizację zakończył Paweł Skrzecz.

Lin była jedną z pięściarek, na których temat toczyły się dyskusje wokół płci i związanych z tym kontrowersji. Została jednak dopuszczona przez MKOl, a jako jeden z decydujących czynników uznano określenie płci zapisane w jej paszporcie biologicznym.

Medale siatkarzy oraz Szeremety już wcześniej były pewne (zagadką pozostawał jedynie ich kolor). Na innych arenach biało-czerwoni nie powiększyli swojego dorobku.

Nadzieje wiązano ze startem oszczepniczki Marii Andrejczyk, która w eliminacjach miała najlepszy wynik - 65,52. W finale nie było jednak tak dobrze - rezultat w najlepszej (pierwszej) próbie to 62,44 i ostatecznie ósme miejsce. Złoty medal zdobyła Japonka Haruka Kitaguchi - 65,80. Andrejczyk trzeci raz wystąpiła w olimpijskim finale. W 2016 roku w Rio de Janeiro była czwarta, a trzy lata temu w Tokio została wicemistrzynią olimpijską.

Klaudia Kazimierska uzyskała rekord życiowy 4.00,12 i zajęła 10. miejsce w finałowym biegu na 1500 m. Kenijka Faith Kipyegon trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską na tym dystansie. Czasem 3.51,29 pobiła rekord olimpijski.

Nie będzie polskich medali w zapasach w Paryżu. W sobotę o jak najlepszy wynik starali się dwaj wolniacy. Robert Baran przegrał 3:9 z Azerem Giorgi Meszwildiszwilim pojedynek o brązowy medal w wadze 125 kg, a w repasażach w ogóle nie wystąpi Zbigniew Baranowski. Zawodnik rywalizujący w wadze 97 kg przegrał w ćwierćfinale 2:7 z Azerem Magomedchanem Magomedowem, który nie awansował do finału, co oznaczało koniec turnieju dla Polaka.

Po raz kolejny nie udało się wywalczyć czołowych lokat reprezentantom Polski w kajakarstwie. Kanadyjkarka Dorota Borowska była druga w finale B w konkurencji C1 200 m i zajęła ostatecznie 10. miejsce. Natomiast kajakarka Dominika Putto zajęła drugie miejsce w finale C w K1 500 m i została sklasyfikowana na 18. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Łukasz Gutkowski zajął 15. miejsce w finale pięcioboju nowoczesnego. Wśród pań w tej dyscyplinie Anna Maliszewska zajęła w półfinale 22. miejsce, a Natalia Dominiak była 25. i obie nie awansowały do 18-osobowej stawki finałowej.

Weronika Zielińska, jedyna przedstawicielka polskiego podnoszenia ciężarów w Paryżu, nie zaliczyła żadnej z trzech prób w rwaniu i nie została sklasyfikowana w dwuboju kat. 81 kg.

Lepsze wieści napłynęły z rywalizacji kolarzy torowych. Mateusz Rudyk zajął drugie miejsce w wyścigu 1. rundy w keirinie i awansował bezpośrednio do ćwierćfinału. Wyścigi 1/4 finału zaplanowano na niedzielne przedpołudnie.

Dzień przed zakończeniem igrzysk Polska ma dziewięć medali - jeden złoty (Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas), trzy srebrne i pięć brązowych.

W niedzielę zaprezentuje się ostatnia czwórka Polaków. Oprócz Rudyka, również Daria Pikulik na torze kolarskim, a także Aleksandra Lisowska i Angelika Mach na trasie maratonu.

Ceremonia zamknięcia igrzysk odbędzie się o godzinie 21.

Sport

Japończycy znów się gromadzą. Powodem ogień olimpijski

Japończycy znów się gromadzą. Powodem ogień olimpijski!

2020-03-22, 12:53
W Chinach chcą już wznowienia koszykarskiej ligi

W Chinach chcą już wznowienia koszykarskiej ligi!

2020-03-22, 12:46
Podsumowanie sezonu ekstraklasy koszykarek

Podsumowanie sezonu ekstraklasy koszykarek

2020-03-21, 20:35
Bydgoskie piłkarki i grudziądzcy piłkarze nie zagrają co najmniej do 26 kwietnia

Bydgoskie piłkarki i grudziądzcy piłkarze nie zagrają co najmniej do 26 kwietnia!

2020-03-20, 15:29
Ekstraklasa koszykarzy: Anwil trzeci, Polski Cukier piąty, Astoria jedenasta [dźwięk]

Ekstraklasa koszykarzy: Anwil trzeci, Polski Cukier piąty, Astoria jedenasta [dźwięk]

2020-03-20, 13:43
Ogień olimpijski dotarł już do Japonii

Ogień olimpijski dotarł już do Japonii

2020-03-20, 12:18
Bydgoskie siatkarki też zakończą sezon. Oficjalny komunikat za tydzień

Bydgoskie siatkarki też zakończą sezon. Oficjalny komunikat za tydzień!

2020-03-19, 15:22
Koniec sezonu koszykarzy: Anwil z brązowym medalem

Koniec sezonu koszykarzy: Anwil z brązowym medalem!

2020-03-18, 15:45
Międzynarodowy Komitet Olimpijski tłumaczy decyzję o utrzymaniu terminu igrzysk

Międzynarodowy Komitet Olimpijski tłumaczy decyzję o utrzymaniu terminu igrzysk

2020-03-18, 13:54
Prezes Anwilu jest za zakończeniem koszykarskiego sezonu

Prezes Anwilu jest za zakończeniem koszykarskiego sezonu

2020-03-17, 19:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę