Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.   Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
Polskie Radio PiK » Muzyka źródeł » Archiwum audycji
Zakątek
2014-01-07, 11:24 Ireneusz Sanger

2014

17 grudnia: Muzyczne prezenty po polsku

Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia myślimy o prezentach, a trudno o lepszy prezent niż dobra muzyka. Pomysły na muzyczne prezenty wypełniły ten odcinek „Muzyki źródeł”. Słuchaliśmy lekko soulujących piosenek Łukasza Gorczycy i jego przyjaciół, w tym zespołu Oversoul i Patsy Gamble, a także płyty „Gram o wszystko” ze swingującymi wersjami utworów Jerzego Wasowskiego w wykonaniu m.in. Janusza Szroma i Olgi Bończyk.


10 grudnia: Gary Clark Jr. – „Live”

Od mało znanego bluesowego gitarzysty do gwiazdy grającej przed kilkudziesięciotysięczną publicznością i dzielącej scenę z tak popularnymi wykonawcami jak Alicia Keys czy Mick Jagger, która w swojej muzyce połączyła bluesa z popem i rockową psychodelią. Zdobywca nagrody Grammy Gary Clark Jr. to dziś jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących wykonawców na amerykańskiej scenie. Nakładem Warner Music ukazała się niedawno jego pierwsza w dorobku koncertowa płyta, kładąca jeszcze większy nacisk na jego bluesowe inspiracje. Obszerne fragmenty tego albumu wypełniły ten odcinek „Muzyki źródeł”.

3 grudnia: Delta Groove Productions

W 2004 r. Randy Chortkoff – producent muzyczny, promotor i harmonijkarz – powołał do życia nową wytwórnię, Delta Groove Productions, której celem było prezentowanie najciekawszych wykonawców na kalifornijskiej bluesowej scenie. Na przestrzeni ostatnich lat w katalogu wytwórni znaleźli się tak cenieni twórcy jak: The Mannish Boys, Arthur Adams czy Rod Piazza. Ten odcinek „Muzyki źródeł” wypełniły fragmenty nowych wydawnictw wytwórni. W programie: The Mannish Boys, Andy T - Nick Nixon Band, Alastair Greene .26 listopada: Jimi Hendrix

27 listopada 1942 r. przyszedł na świat James Marshall Hendrix, znany wszystkim jako Jimi Hendrix – zdaniem wielu najwybitniejszy i najbardziej wpływowy gitarzysta rockowy w historii. W 2010 r. wytwórnia Sony Legacy wydała płytę „Valleys Of Neptune”, na której znalazło się 12 niepublikowanych wcześniej studyjnych nagrań artysty, zarejestrowanych głównie w 1969 r. w czasie prac nad płytą mającą być kontynuacją sukcesu albumu „Electric Layland”. Nagrania z „Valleys Of Neptune” wypełniły ten odcinek „Muzyki źródeł”.


19 listopada: Znaleziska Betsie Brown

Duże bluesowe wytwórnie zapewniają swoim artystom potężne, promocyjne wsparcie. Tym, którzy swoje płyty wydają własnymi siłami z pomocą przychodzą niezależni promotorzy, tacy jak znana słuchaczom audycji Betsie Brown, która dba o to, żeby ciekawi bluesowi wykonawcy mieli szansę dotrzeć do uszu radiosłuchaczy na całym świecie. Jej muzyczne znaleziska wypełnią najbliższy odcinek "Muzyki źródeł". Wystąpią: Hurricane Ruth, Jeff Dale and the South Woodlawners, Missy Andersen, Generation Blues Experience, Grady Champion.

12 listopada: Toruń Blues Meeting

Ciekawi wykonawcy i gorąca atmosfera, w ramach której granice między fanami, a ich idolami praktycznie przestają istnieć, to dwie najważniejsze cechy wyróżniające Toruń Blues Meeting na tle innych polskich bluesowych festiwali. W tym roku klubowa impreza toruńskiej „Od Nowy” świętować będzie swoje 25. urodziny i jak przystało na taki jubileusz, będą fajerwerki! Tym największym będzie koncert amerykańskiego harmonijkarza Sugar Blue. Jego muzyka wypełniła ten odcinek „Muzyki źródeł”.


5 listopada: Mark Olbrich w studiu

10 czerwca 2013 roku w toruńskim Pubie Pamela odbył się koncert brytyjskiej formacji Mark Olbrich Blues Eternity, w szeregach której pojawili się amerykański wokalista Jimmy Thomas – znany ze współpracy z Ike’m Turnerem i Albertem Kingiem oraz Paul Lamb – jeden z najlepszych harmonijkarzy na wyspach. Najbliższy odcinek „Muzyki źródeł” wypełnią w całości nagrania z płyty będącej owocem tego koncertu i rozmowa z muzykami w radiowym studiu.

29 października: Dr. John w Polsce

Jedna z największych ikon amerykańskiej popkultury i sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy, Dr. John, pojawi się w Polsce na zaproszenia Agencji Tangerine! Wokalista, pianista i kompozytor będący uosobieniem brzmienia Nowego Orleanu zagra 6 listopada w Progresja Music Zone w Warszawie. Będzie to jedyny polski koncert muzyka podczas trwającej właśnie europejskiej trasy koncertowej. Ten odcinek „Muzyki źródeł” wypełniły w całości nagrania Dr. Johna.

22 października: Jimmy Barnes

AC/DC, INXS, Kylie Minogue czy Nick Cave to tylko niektóre ze znanych muzycznych nazw i nazwisk, które pochodzą z Australii – krainy wydawałoby się tak bardzo oddalonej od centrum muzycznego mainstreamu. Do powyższej listy warto dodać jeszcze jedno nazwisko, w Polsce praktycznie nieznane, a w rodzinnym kraju mające status prawdziwej legendy rocka. To wokalista Jimmy Barnes. 27 października nakładem holenderskiej wytwórni Provogue ukaże się płyta „Hindsight”, którą artysta uczci 30. rocznicę rozpoczęcia kariery solowej. Na albumie będą towarzyszyć mu goście, m.in. Joe Bonamassa i muzycy zespołu Journey. W tym odcinku „Muzyki źródeł”, na kilka dni przed europejską premierą, nagrania z tego longplay’a.

15 października: Jimiway Blues Festival

Interesująca, międzynarodowa obsada staje się już tradycją Jimiway Blues Festival. Ten rok nie jest wyjątkiem. Wśród wykonawców, którzy 17 i 18 października wystąpią w Ostrowie Wielkopolskim, mocna amerykańska reprezentacja. Zagrają flirtujący ostatnio z soulem wokalista i harmonijkarz John Nemeth, gitarzysta Larry McCray Band, chicagowski bluesman Carlos Johnson z towarzyszącym mu Hoodoo Band, a także czarnoskóry wokalista o potężnym głosie, Eb Davis. Ich nagrania wypełniły ten odcinek „Muzyki źródeł”.

12345