Paweł Szrot: Obrona Polski na linii Wisły oznaczałaby, że Bydgoszcz czekałby los Mariupola
- Zgodnie z planami z 2011 roku obrony Polski na linii Wisły miasta, miasteczka i wsie m.in. we wschodniej, ale także centralnej Polsce czekałby los ukraińskiej Buczy. Byłyby to absolutne zniszczenia, ciężkie walki miejskie i wielkie straty dla ludności - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia Paweł Szrot - szef Gabinetu Prezydenta, lider listy PiS w Bydgoszczy.
17 września w mediach społecznościowych pojawił się spot, w którym szef MON Mariusz Błaszczak przywołuje fragmenty planu użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej, zatwierdzonego w 2011 roku przez byłego szefa MON Bogdana Klicha. - Rząd Tuska, w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski. Plan użycia Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez ówczesnego szefa MON Klicha zakładał, że samodzielna obrona kraju potrwa maksymalnie dwa tygodnie, a po siedmiu dniach wróg dotrze do prawego brzegu Wisły – mówił Błaszczak w nagraniu.
Prezydencki minister Paweł Szrot, lider listy PiS w Bydgoszczy wskazał, że - zgodnie z ujawnionymi planami - miasta, miasteczka i wsie m.in. we wschodniej Polsce czekałby los ukraińskiej Buczy. - Trzeba pamiętać, że front na linii Wisły oznacza, że takie miasta jak Bydgoszcz, gdzie miały się toczyć najcięższe walki, czekał los Bachmutu czy Mariupola, czyli absolutne zniszczenia, ciężkie walki miejskie i wielkie straty dla ludności - ocenił Szrot. Podkreślił, że taki los czekałby nie tylko wschodnią Polskę, ale także obszary centralnej Polski.
Jak zauważył Szrot, plany obrony z 2011 r. odzwierciedlały realną siłę polskiej armii. - Ale dlaczego w takim razie rząd PO-PSL nie wzmacniał polskiej armii, żeby te plany jak najprędzej zmienić? On tę armię nadal rozbrajał" - zaznaczył. Szef Gabinetu Prezydenta dodał, że niezrozumiałym jest rozformowanie jednostek, które miały brać udział obronie Wisły, na co zwracają uwagę m.in. oficerowie i generałowie w ostatnim odcinku serialu dokumentalnego „Reset".
Zobacz także

Jarosław Wenderlich pyta: Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski są antybydgoscy?
2023-10-05, 21:00Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, przewodniczący Klubu Radnych PiS i numer 9 na liście kandydatów tej partii w wyborach do Sejmu, powtórzył 8 pytań, które 3 lata zadał politykom Platformy… Czytaj dalej »

We Włocławku powstał Honorowy Komitet Poparcia posłanki Joanny Borowiak
2023-10-05, 20:16Włocławska posłanka Joanna Borowiak z PiS-u, która ubiega się o parlamentarną reelekcję, dostała oficjalną rekomendację Związku Zawodowego ,,Solidarność'. W komitecie poparcia posłanki są także lokalni działacze, artyści… Czytaj dalej »

Zaczął się ruch w sprawie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Na początek dokumentacja
2023-10-05, 18:40- Kowalewo Pomorskie doczeka się obwodnicy - ogłosił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Polityk podkreśla, że budowa 8-kilometrowej drogi to dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Czytaj dalej »

Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
2023-10-05, 17:50O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi… Czytaj dalej »

Co zrobić, by w Polsce było bezpiecznie? Kolejna debata wyborcza w PR PiK [zapis wideo]
2023-10-05, 08:31O bezpieczeństwie, ale także nielegalnej migracji w Polsce i Europie mówili w Polskim Radiu PiK w czwartek (5 października) kandydaci w nadchodzących w wyborach. Debatę prowadził Michał Słobodzian. Czytaj dalej »