Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także

Zbigniew Ziobro w Inowrocławiu: Polska jest dzisiaj szczególnie atakowana
2023-09-24, 15:15- Rząd realizuje stanowczą politykę obrony polskich granic - powiedział w Inowrocławiu minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To w tym mieście stacjonują żołnierze, którzy służyli na polsko-białoruskiej granicy, broniąc naszego… Czytaj dalej »

Posłanki KO zachęcają do głosowania 15 października. Akcja „Kobiety na wybory” w regionie
2023-09-24, 13:43- Doskonale wiemy, że to Koalicja Obywatelska zadba najlepiej o bezpieczeństwo kobiet - przekonywały w Toruniu posłanki Barbara Nowacka, Kinga Gajewska i Iwona Hartwich. Nasz region jest kolejnym przystankiem akcji „Kobiety na wybory”… Czytaj dalej »

Minister Schreiber ogłasza: „Razem piszemy historię”. Po konwencji w Bydgoszczy [zdjęcia]
2023-09-23, 19:03- Wybory zdecydują o tym, czy Polska zawróci z drogi, którą dziś idzie, czy będzie ją kontynuowała, czy głos Polski w Europie będzie wybrzmiewał, czy wszyscy na wszystko znowu będą się zgadzali - powiedział w sobotę w Bydgoszczy… Czytaj dalej »

Beata Szydło w regionie: Rząd musi bronić polskich interesów na arenie międzynarodowej
2023-09-23, 17:15- Wybór jest pomiędzy Polską wolną, rozwijającą się, suwerenną, a pomiędzy Polską, która będzie poddana wpływom zewnętrznym - powiedziała w sobotę w Więcborku wiceprezes PiS Beata Szydło. Była premier odwiedziła też … Czytaj dalej »

Nowa Lewica o budowie 300 tys. mieszkań na tani wynajem. Konwencja w Wiedniu
2023-09-23, 14:37- Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem. W pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO i obligacji BGK - mówili w sobotę w Wiedniu politycy Nowej Lewicy, którzy… Czytaj dalej »