16 lipca 2025
2025-07-16
W środę pochmurną choć ciepłą, już 29. raz w tym roku zaprosiliśmy Słuchaczy zainteresowanych dziejami naszego regionu utrwalonymi zapisami fonicznymi, na spotkanie w audycji „Radio z Historią”. W 2025 roku wieczory środowe na naszej antenie odnoszą się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Dziewięć dekad tych dziejów pozostawiło wiele interesujących śladów dokumentujących rzeczywistość i charakter momentów w naszej historii, które przypomnieć możemy sięgając do materiałów i audycji naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów. Wystarczyło odnaleźć je dla Państwa w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
27 czerwca 1070 roku Regina Adamczak przybliżyła jeziora w województwie bydgoskim, w audycji pt. „Kuszenie przyrody”. Do budowy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku odniósł się Zbigniew Kuczewski w reportażu pt. „Park pod moreną” z 19 lipca 1988 roku. W cyklu „Temat na dziś”, 16 lipca 1981 roku Joanna Wiórkiewicz przedstawiła swój komentarz pt. „Artykuł mojej pierwszej potrzeby”. Pod tytułem „Polihymnia - moja miłość”, 17 lipca 1983 roku Paweł Janicki zaprezentował reportaż z udziałem Andrzeja Szwalbe, dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. „Blues Expres po raz piąty” to tytuł reportażu Zdzisława Pająka z 17 lipca 1997 roku, w którym autor opowiada o festiwalu bluesowym z występami organizowanymi w pociągu i na peronach kolejowych między Piłą, a Zakrzewem Pomorskim. Wyobrażenia Pana młodego o własnym ślubie przedstawił Krzysztof Nowicki w prozie pt. „Ślub” wyemitowanej 19 lipca 1966 roku. Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Toruniu przetrwał kilka prób zburzenia, o kolejnej w reportażu pt. „O pomniku co nie chciał się poddać” z 16 lipca 1997 roku opowiedziały Iwona Komisarek i Żaneta Walentyn. 7 lipca 1970 roku o punktualności i obowiązkowości opowiedział Janusz Drozdowski w reportażu pt. „Słownik Wyrazów Zapomnianych”. 17 lipca 1999 roku w audycji Ewy Dąbskiej i Magdy Jasińskiej pt. „Z Radiowego Sztambucha”, zabrzmiała rozmowa Małgorzaty Gruszczyńskiej z Arnoldem Rezlerem, który opowiedział o historii orkiestry Rozgłośni Bydgoskiej i o związkach z Polskim Radiem. „Sól tej ziemi” to tytuł audycji z 22 lipca 1984 roku, w której Ewa Grande, Bohdan Hniedziewicz i Zbigniew Ostrowski pochylają się nad archiwalnymi reportażami. 22 lipca 1980 roku Ryszard Jankowski zaprezentował reportaż pt. „O tych co nieśli światło” z udziałem wieloletnich pracowników energetyki, którzy zajmowali się elektryfikacją polskiej wsi. „Taka była Hanka - wspomnienie” to tytuł reportażu Katarzyny Rodziewicz z 22 lipca 1996 roku, w którym Regina Adamczak i Elżbieta Górska wspominają zmarłą dziennikarkę radiową Annę Jachninę.
W środowej godzinie wieczornej w cyklu „Radio z Historią” przypomnieliśmy tylko część materiałów odnoszących się do wybranych wydarzeń sprzed lat. Po kolejne sięgniemy za tydzień, w czwarty wieczór środowy lipca, odkurzając materiały zachowane w źródłach audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.