Wiekowe ekspozycje w muzeum nad Brdą!

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to największe muzeum w Bydgoszczy działające od 1923 roku. Dziedziczy tradycje założonego w 1880 roku Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego, którego celem miało być prowadzenie badań naukowych dotyczących historii regionu oraz gromadzenie pamiątek. Zbiory lokowano na chórze poklasztornego kościoła Klarysek, a od 30 listopada 1890 roku. były one udostępnione do zwiedzania.

W obliczu przejścia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego, o czym zdecydował Traktat wersalski, w maju 1919 roku część zbiorów wywieziono do Berlina i zdeponowano w „Museum für Völkerkunde”. Po objęciu miasta przez władze polskie 20 stycznia 1920 roku podjęto starania w celu otwarcia nowej placówki - Muzeum Miejskiego. Na jego lokalizację wyznaczono sąsiadującą z kościołem pojezuickim kamienicę w zachodniej pierzei Starego Rynku pod nr 2. Otwarcie Muzeum Miejskiego nastąpiło 5 sierpnia 1923 roku, a jego pierwszym dyrektorem został ks. Jan Klein.

Bydgoszczanie długo na to czekali! Refektarz sióstr klarysek otwarty dla zwiedzających! [zdjęcia]

2025-06-05, 21:03  Agata Raczek/Redakcja
Otwarcie dla zwiedzających refektarza sióstr klarysek przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek

Otwarcie dla zwiedzających refektarza sióstr klarysek przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek

Po trwających sześć lat pracach konserwatorskich dawny refektarz sióstr klarysek – mieszczący się w głównym gmachu Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (Gdańska 4) – został otwarty dla zwiedzających. Pomieszczenia zdobią, odkryte podczas remontu budynku, XVII-wieczne malowidła pasyjne.

– Jest to szereg scen ilustrujących ostatnie wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. – Zawsze otwarcie wystawy stałej jest czymś wyjątkowym w historii muzeum – dzisiaj uczestniczymy właśnie w takim historycznym momencie. Po wielu latach prac konserwatorskich pokazujemy wnętrze dawnej jadalni, w której siostry klaryski spożywały swoje posiłki – jest ona wyjątkowa, dlatego, że odkryto w niej malowidła pochodzące z początku XVII wieku. Dokonano znaleziska, które jest ważne nie tylko w skali naszego muzeum, nie tylko w skali Bydgoszczy, ale również w skali ogólnopolskiej – podkreśla.

– Niesamowite wrażenia artystyczne, duchowe – mówi jeden z pierwszych zwiedzających. Jestem absolutnie zachwycona, wyglądają tak, jakby naprawdę były świadectwem swojej epoki, bo na większości odrestaurowanych obrazów nie widać śladów zniszczeń – komentuje inna osoba. – Cud, że to się udało odnaleźć i odrestaurować, wygląda świetnie – kawał historii wrócił do naszego miasta – mówi bydgoszczanin.

Sala dawnego refektarza sióstr klarysek jest dostępna dla odwiedzających w ramach biletu wstępu do muzeum przy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy. Ponadto jeszcze w piątek w gmachu głównym MOB odbywa się Ogólnopolska konferencja naukowa „Życie w klasztorach żeńskich doby staropolskiej”.

Pierwsze partie malowideł zidentyfikowali pracownicy Działu Konserwacji MOB podczas nadzoru prac remontowych budynku na początku maja 2018. Muzealni konserwatorzy po uzyskaniu dostępu do ścian sukcesywnie usuwali wszystkie wtórne tynki, identyfikując większość odsłoniętych przedstawień poczynając, od Ostatniej Wieczerzy.

Malowidła uległy poważnym zniszczeniom w okresie rozbiorowym. W latach 60. i 70. XIX w. przeprowadzono znaczące prace związane z przebudową i rozbudową gmachu. Istniejące wcześniej krużganki–przejścia pomiędzy dawnym klasztorem i kościołem zostały zniszczone. W związku z nowymi funkcjami pomieszczenie refektarza zostało przebudowanie. Skutkiem tych prac część była bezpowrotna utrata części malowideł zwłaszcza w części zachodniej oraz poważna, katastrofalna wręcz destrukcja pozostałych.
Od 2019 do 2025 prowadzono prace konserwatorskie

Więcej poniżej.

Relacja Agaty Raczek

Zobacz także

Wacław Kuczma wygrał konkurs i będzie nowym dyrektorem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

2020-05-28, 17:50

Rozbudowa Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Nowa przestrzeń przy ul. Gdańskiej

2019-12-08, 11:31

Boże Narodzenie w sztuce ludowej. Świąteczna wystawa w Muzeum Okręgowym

2019-12-05, 20:51

Zmarła Aurelia Borucka-Nowicka, była dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego

2019-08-20, 16:13

Skarb bydgoski - już od roku cieszy zwiedzających

2019-02-20, 21:05

"Wymarzone Muzeum" - konkurs plastyczny dla dzieci

2019-01-27, 14:25

Trwają zapisy na kreatywne ferie w bydgoskim Muzeum Okręgowym

2019-01-02, 17:27

Graj, zwiedzaj miasto i poznawaj niezwykłe bydgoszczanki

2018-11-28, 19:02

W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy finał projektu "Muzealne partytury"

2017-10-25, 15:13

Urodzinowy piknik na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

2017-04-23, 13:28
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to najstarsza i największa instytucja muzealna w Bydgoszczy gromadząca, badająca i opowiadająca o dziedzictwie historycznym, artystycznym i technicznym zarówno Bydgoszczy, jak i Polski, a nawet Europy.

Patron placówki Leon Wyczółkowski zamieszkiwał w okresie międzywojennym w Bydgoszczy i Gościeradzu. W tym ostatnim spoczął w grobie na cmentarzu parafialnym. Po śmierci artysty, żona, Franciszka Wyczółkowska, 8 kwietnia 1937 roku przekazała zgodnie z wolą męża pozostałą po nim spuściznę artystyczną Muzeum w Bydgoszczy. Tym samym zbory muzealne wzbogaciły się o 425 prac malarskich, graficznych, rysunkowych, pamiątki osobiste oraz wyposażenie pracowni.

11 kwietnia 1946 roku, chcąc uczcić zbliżającą się 94. rocznicę urodzin Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przyjęło artystę za patrona.

Leon Wyczółkowski. Fot. pl.wikipedia.org
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę