Środa, 25 maja 2022 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2021-12-21, 19:10 PAP

CBA: Akt oskarżenia przeciw Sławomirowi Nowakowi i 14 osobom

Akt oskarżenia przeciw Sławomirowi Nowakowi i 14 innym osobom skierowany do sądu przez prokuraturę został sporządzony po międzynarodowym śledztwie z udziałem Centralnego Biura Antykorupcyjnego – zaznaczył w komunikacie wydział komunikacji społecznej Biura. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Akt oskarżenia przeciw Sławomirowi Nowakowi i 14 innym osobom skierowany do sądu przez prokuraturę został sporządzony po międzynarodowym śledztwie z udziałem Centralnego Biura Antykorupcyjnego – zaznaczył w komunikacie wydział komunikacji społecznej Biura. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Akt oskarżenia przeciw Sławomirowi Nowakowi i 14 innym osobom skierowany do sądu przez prokuraturę został sporządzony po międzynarodowym śledztwie z udziałem Centralnego Biura Antykorupcyjnego – zaznaczył w komunikacie wydział komunikacji społecznej Biura.
Funkcjonariusze CBA w tym śledztwie zatrzymali Nowaka i kilka innych osób objętych obecnie aktem oskarżenia, prowadzili też przeszukania i czynności na wielu etapach śledztwa.

„Międzynarodowe śledztwo było prowadzone jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy” – przypomniało we wtorek CBA, po tym, jak Prokuratura Okręgową w Warszawie poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.

Wydział przypomniał, że funkcjonariusze gdańskiej delegatury CBA zatrzymali w lipcu 2020 r. trzy osoby podejrzewane o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych od podmiotów polskich i zagranicznych, w zamian za niezgodne z prawem wspieranie tych podmiotów w ogłaszanych przetargach.

„Wśród osób zatrzymanych na podstawie postanowień wydanych przez warszawską prokuraturę okręgową byli wówczas Sławomir N. - były poseł na Sejm RP, były minister transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy - Ukravtodor, Dariusz Z. były dowódca Gromu i Jacek P., gdański przedsiębiorca” – zaznaczyło CBA.

„We wrześniu 2020 r. zatrzymano kolejne osoby - w tym byłego prezesa polskiego koncernu paliwowo-energetycznego Dariusza K. oraz byłego członek zarządu spółek energetycznych Wojciecha T. W styczniu 2021 r. zatrzymano Łukasza Z., Grzegorza W. oraz Pawła G. - przedsiębiorców działających w branży doradczej oraz inżynieryjnej” – wskazał wydział.

Biuro przypomniało, że łącznie aktem oskarżenia prokuratura objęła piętnaście osób.

Również dział prasowy Prokuratury Krajowej zaznaczył w komunikacie, że działania w tej sprawie prowadzone były przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Nowak został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym i korupcyjnym, oraz pranie pieniędzy. Wśród 14 pozostałych oskarżonych osób obok Polaków, są trzej obywatele Ukrainy i jeden obywatel Turcji. Wcześniej – w lipcu - prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi Z., b. szefowi Grom.

Prokuratura zaznaczyła, że do odrębnego rozpoznania zostały wyłączone wątki dotyczące możliwych przestępstw podatkowych i płatnej protekcji.

Kraj – świat

2022-05-25, godz. 07:17 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe… » więcej 2022-05-24, godz. 20:34 Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. „Rząd… » więcej 2022-05-24, godz. 15:55 Prezydent o wojnie na Ukrainie: niestety następuje pewne spowszednienie Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje… » więcej 2022-05-24, godz. 14:05 Przewodnicząca Komisji Europejskiej w Davos o działaniach Rosji Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez… » więcej 2022-05-24, godz. 08:00 Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek (23 maja) wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także… » więcej 2022-05-23, godz. 21:00 Sędzia Paweł Juszczyszyn już nie jest zawieszony w obowiązkach Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek (23 maja) uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna… » więcej 2022-05-23, godz. 20:30 Rosyjskich zbrodni wojennych jest coraz więcej. Setki zgłoszeń dziennie... - Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - powiedziała… » więcej 2022-05-23, godz. 11:12 Małpia ospa zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. „Nie ma powodów do paniki” - Większość ludzi wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni bez leczenia - powiedział wirusolog cytowany przez „Nature”. Naukowcy są zaniepokojeni… » więcej 2022-05-22, godz. 15:00 Prezydent Duda: czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie… » więcej 2022-05-22, godz. 13:04 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zniszczonych 58 budynków, są zabici i ranni W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych… » więcej
1234567