Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Forum Rolnika 2021
2021-06-17, 18:45 PAP

Eksperci z Niemiec z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech nadal spada. Fot. Archiwum
Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech nadal spada. Fot. Archiwum
Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech nadal spada. Jednak eksperci z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się tzw. indyjskiego wariantu koronawirusa znanego jako Delta, którego udział w zakażeniach znacząco wzrasta - informuje w czwartek telewizja ARD.
W ciągu ostatniej doby niemieckie władze sanitarne zgłosiły do berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) 1330 nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania tydzień temu ich liczba wynosiła 3187.

Ogólnokrajowa siedmiodniowa zachorowalność (liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia) również nadal spada i obecnie wynosi 11,6. W środę wynosiła 13,2, tydzień temu - 19,3. W ciągu ostatnich 24 godzin w RFN odnotowano śmierć 105 chorych na Covid-19.

Mimo że w Niemczech liczba zakażeń wykrytym w Indiach wariantem Delta jest obecnie niewielka, to według RKI ich udział w nowych zakażeniach w ciągu tygodnia znacznie wzrósł i wynosi obecnie 6,2 proc. Tydzień wcześniej wynosił 3,7 proc.

– Trzeba mieć na uwadze, że i ten wariant może się utrwalić – ostrzega Dirk Brockmann z Instytutu Biologii Uniwersytetu Humboldta. Jednak obecnie najczęściej występującym wariantem pozostaje Alfa (B.1.1.7, wykryty w Wielkiej Brytanii) z udziałem wynoszącym 86 proc. Pozostałe warianty, Beta i Gamma, odgrywają niewielką rolę.

Dla Carstena Watzla, immunologa z Dortmundu, znaczny wzrost wariantu Delta nie jest jeszcze wskaźnikiem zbliżającej się czwartej fali pandemii. – Ale musimy być ostrożni - napisał na Twitterze naukowiec. Watzl szacuje na podstawie mniejszych zbiorów danych, że udział wariantu Delta w Niemczech wynosi obecnie już ponad 10 procent. Jest to jednak wciąż niewiele np. w porównaniu z sytuacją w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich tygodniach można było zaobserwować, jak szybko wariant Delta może pogorszyć sytuację w zakresie zakażeń pomimo zaawansowanej kampanii szczepień. W kwietniu wykryto pierwsze przypadki tego wariantu w Anglii, co uważa się za spowodowane w dużej mierze przez podróżnych z Indii. Przyjechali oni zanim rząd brytyjski umieścił Indie na tzw. czerwonej liście z obowiązkową dziesięciodniową kwarantanną hotelową - przypomina ARD.

Eksperci uważają, że wariant Delta jest znacznie bardziej niebezpieczny i zaraźliwy niż warianty znane do tej pory. Tylko osoby dwukrotnie zaszczepione są dobrze chronione przed tą chorobą. Watzl jest przekonany, że przy dobrym poziomie szczepień, np. wynoszącym do jesieni ponad 80 procent, Niemcy bezpiecznie przetrwają zimę, pomimo wariantu Delta, który prawdopodobnie będzie dominował do tego czasu.

Kraj - świat

2021-07-30, godz. 11:49 Minister Niedzielski: Jesteśmy przygotowani na czwartą falę koronawirusa -Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń, na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa. Wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są do ... » więcej 2021-07-30, godz. 10:53 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - Badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-30, godz. 10:14 ECDC odradza podróże na greckie południowe wyspy z powodu wzrostu liczby zakażeń Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy eg ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:45 Tusk: PO poprze propozycje rządu, jeśli będą miały rekomendacje lekarzy i naukowców Jeśli rząd przedstawi propozycje dot. walki z pandemią z rekomendacją lekarzy i naukowców, to Platforma Obywatelska będzie gotowa poprzeć takie rozwiązania; n ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:10 Szef MZ zwrócił się do resortu sprawiedliwości o dane w sprawie gróźb i przemocy wobec medyków Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o dane dotyczące m.in. ilości składanych przez medyków wniosków o ś ... » więcej 2021-07-29, godz. 16:11 Kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski, dopłynął w końcu do Rotterdamu Kontenerowiec Ever Given, który w marcu utknął w Kanale Sueskim i blokował go przez sześć dni, z trzymiesięcznym opóźnieniem zawinął w czwartek do portu w Rot ... » więcej 2021-07-29, godz. 10:42 Ministerstwo Zdrowia: 167 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 9 Badania potwierdziły 167 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-28, godz. 21:45 Pfizer: trzecia dawka szczepionki „silnie” zwiększa ochronę przed wariantem Delta Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech „silnie” zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa. Poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż ... » więcej 2021-07-28, godz. 17:03 Dwa warianty koronawirusa naraz. Kilkanaście przypadków zakażenia w Polsce Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli w Polsce przypadki zakażenia dwoma wariantami koronawirusa delta (indyjski) i alfa (brytyjski). » więcej 2021-07-28, godz. 13:54 Bardzo duży ruch w Tatrach, brak miejsc na parkingach przy Morskim Oku W Tatrach i Zakopanem jest bardzo duży ruch turystyczny. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się zatory. Na czwartek nie ma już wolnych miejsc na parkingac ... » więcej
1234567