Środa, 25 maja 2022 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2021-05-26, 20:41 PAP/Redakcja

Ruch lotniczy w Polsce zablokowany dla białoruskich samolotów

Lot Ryanairem z Aten do Wilna, z białoruskim dziennikarzem opozycyjnym Romanem Protasevichem na pokładzie, został skierowany i zmuszony do lądowania w Mińsku 23 maja 2021 r., po rzekomym zagrożeniu bombowym./fot. PAP/EPA/STRINGER
Lot Ryanairem z Aten do Wilna, z białoruskim dziennikarzem opozycyjnym Romanem Protasevichem na pokładzie, został skierowany i zmuszony do lądowania w Mińsku 23 maja 2021 r., po rzekomym zagrożeniu bombowym./fot. PAP/EPA/STRINGER
Do tej pory tylko trzy kraje w Europie zablokowały ruch lotniczy dla białoruskich statków powietrznych - Litwa, Francja, Ukraina; w środę (26.05.) Rada Ministrów podjęła stosowne rozporządzenie i od północy również w Polsce ruch będzie zamknięty - podał w środę (26.05.) szef KPRM Michał Dworczyk.
- Pozostałe kraje, według mojej wiedzy, czekają na stosowne procedury, które muszą zostać przyjęte w Brukseli, natomiast my, mówię o tych czterech krajach, podjęliśmy decyzję samodzielnie w oparciu o przepisy związane z bezpieczeństwem - dodał minister Dworczyk. Podkreślił przy tym, że problemem nie jest przyjęcie rozporządzenia, lecz regulacje europejskie, które wchodzą w życie w określonym czasie.

Szef KPRM zaznaczył, że trudno jest przewidywać przyszłość w sprawie sytuacji na Białorusi, ponieważ w ostatnich miesiącach doszło do nakręcenia spirali przemocy, a sam reżim Łukaszenki staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Wśród działań reżimu wymieniał agresję wobec swoich obywateli, aresztowanie więźniów politycznych, represjach, działaniach na poziomie międzynarodowym. - Nie ma takich przesłanek na razie, żeby z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość, że sytuacja ulegnie poprawie - mówił Dworczyk (...).

Szefowie państw i rządów zdecydowali w poniedziałek (24.05.) o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Unijni liderzy potępili też zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

Decyzje szczytu UE to konsekwencje niedzielnego (23.05.) przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku, który leciał z Aten do Wilna. Pretekstem było rzekome zagrożenie bombowe, które według niezależnych białoruskich mediów było prowokacją służb specjalnych. Władze Białorusi potwierdziły, że wysłały myśliwiec białoruskich sił zbrojnych MiG-29 w kierunku pasażerskiej maszyny.

W samolocie linii Ryanair zatrzymany został opozycyjny dziennikarz, bloger i aktywista Raman Pratasiewicz, a także jego partnerka Sofia Sapiega, obywatelka Rosji. Władze Białorusi ścigały Pratasiewicza listem gończym.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, terroryzm państwowy i porwanie samolotu, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Kraj – świat

2022-05-25, godz. 07:17 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe… » więcej 2022-05-24, godz. 20:34 Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. „Rząd… » więcej 2022-05-24, godz. 15:55 Prezydent o wojnie na Ukrainie: niestety następuje pewne spowszednienie Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje… » więcej 2022-05-24, godz. 14:05 Przewodnicząca Komisji Europejskiej w Davos o działaniach Rosji Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez… » więcej 2022-05-24, godz. 08:00 Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek (23 maja) wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także… » więcej 2022-05-23, godz. 21:00 Sędzia Paweł Juszczyszyn już nie jest zawieszony w obowiązkach Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek (23 maja) uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna… » więcej 2022-05-23, godz. 20:30 Rosyjskich zbrodni wojennych jest coraz więcej. Setki zgłoszeń dziennie... - Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - powiedziała… » więcej 2022-05-23, godz. 11:12 Małpia ospa zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. „Nie ma powodów do paniki” - Większość ludzi wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni bez leczenia - powiedział wirusolog cytowany przez „Nature”. Naukowcy są zaniepokojeni… » więcej 2022-05-22, godz. 15:00 Prezydent Duda: czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie… » więcej 2022-05-22, godz. 13:04 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zniszczonych 58 budynków, są zabici i ranni W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych… » więcej
1234567