Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Czernikowo. Zderzenie wozu strażackiego z ciężarówką. Dwie osoby zginęły, trzy są ranne. Ruch wahadłowy
Czernikowo. Zderzenie wozu strażackiego z ciężarówką. Dwie osoby zginęły, trzy są ranne. Ruch wahadłowy
Czernikowo. Zderzenie wozu strażackiego z ciężarówką. Dwie osoby zginęły, trzy są ranne. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Leszczyńskiego
2020-12-25, 07:45 PAP/Redakcja

Papież Franciszek: Bóg nas przecenia i kocha nad życie. Nie potrafi nas nie kochać

Pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka./fot.PAP/EPA/VINCENZO PINTO/POOL
Pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka./fot.PAP/EPA/VINCENZO PINTO/POOL
- Nienasyceni posiadaniem rzucamy się do tak wielu żłobów próżności zapominając o żłóbku w Betlejem - mówił papież Franciszek w czwartek, 24 grudnia, podczas pasterki w Watykanie.
We mszy w bazylice Świętego Piotra w wigilijny wieczór uczestniczyła znacznie mniejsza grupa duchowieństwa i wiernych niż zwykle; łącznie około 200 osób. Przyczyną były obostrzenia i wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Zazwyczaj w pasterce udział bierze około 7 tysięcy osób.

- Często słyszymy, że największą radością w życiu są narodziny dziecka. Jest to coś niezwykłego, co zmienia wszystko, wprawia w ruch niewyobrażalne siły i sprawia, że pokonuje się trudy, niewygody i bezsenne czuwania, ponieważ przynosi nieopisane szczęście, w obliczu którego nic nie jest ciężarem - mówił w homilii papież.

- O to właśnie chodzi w Bożym Narodzeniu: narodziny Jezusa są nowością, która pozwala nam rodzić się co roku na nowo, znaleźć w Nim siłę, by stawić czoło każdej próbie - kontynuował Franciszek.

Jak wyjaśniał dalej biskup Rzymu: - Jego narodziny są dla nas: dla mnie, dla ciebie, dla każdego z nas, a Bóg przychodzi na świat jako syn, aby uczynić nas dziećmi Bożymi.

- Cóż za wspaniały dar! Dzisiaj Bóg nas zadziwia i mówi do każdego z nas: Jesteś cudem. Siostro, Bracie, nie upadaj na duchu. Masz pokusę, by uważać się za złego człowieka? Bóg mówi do ciebie: "Nie, jesteś moim dzieckiem" - zaznaczył papież.

Jak powiedział, właśnie to dodaje odwagi, gdy ma się wrażenie, że nie da się rady, gdy ktoś lęka się, że jest do niczego i kiedy ogarnia go strach, że nie można wydostać się z tunelu trudnego doświadczenia.

Uznanie siebie za dziecko Boże, jest niezniszczalnym centrum nadziei - podkreślił.

Jak zaakcentował Franciszek prawda, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi jest silniejsza niż rany i niepowodzenia z przeszłości, jak i lęki i obawy o przyszłość.

- A jednak, jeśli spojrzymy na niewdzięczność człowieka wobec Boga i niesprawiedliwość wobec tak wielu naszych braci i sióstr, pojawia się wątpliwość: czy Pan dobrze uczynił dając nam tak wiele, czy dobrze czyni, żywiąc nadal do nas ufność? Czy on nas nie przecenia? - zachęcił do refleksji papież.

Tak, dodał papież, Bóg nas przecenia, a czyni tak, bo kocha nas nad życie; nie potrafi nas nie kochać. Miłość Jezusa przemienia życie, uzdrawia najgłębsze rany i uwalnia od błędnego koła niezadowolenia, złości i narzekania - uzupełnił biskup Rzymu.

Franciszek postawił też w swoim kazaniu inne pytanie, dlaczego Jezus urodził się w ubóstwie i odrzuceniu, skoro zasługiwał na to, by przyjść na świat jako najwspanialszy król w najpiękniejszym z pałaców?

To dlatego - wyjaśnił - by dać nam do zrozumienia, jak bardzo umiłował naszą ludzką kondycję: aż po dotknięcie swoją konkretną miłością naszej najgorszej nędzy.

- Ile razy natomiast, głodni rozrywki, sukcesu i światowości, karmimy nasze życie pokarmami, które nie zaspokajają głodu i pozostawiają pustkę w naszym wnętrzu - zauważył papież.

- To prawda: nienasyceni posiadaniem, rzucamy się do tak wielu żłobów próżności, zapominając o żłóbku w Betlejem. Ten żłóbek, ubogi we wszystko a bogaty w miłość, uczy, że pokarmem życia jest dać się miłować Bogu i kochać innych - mówił.

Ludzie często są "analfabetami dobroci" - zaznaczył Franciszek. Podkreślił, że Bóg urodził się jako dziecko, aby "pobudzić nas do zatroszczenia się o innych".

- Jego czuły płacz pozwala nam zrozumieć, jak wiele z naszych kaprysów jest bezużytecznych. Jego bezbronna i rozbrajająca miłość przypomina nam, że czas, który mamy, nie jest na użalanie się nad sobą, ale na pocieszanie łez tych, którzy cierpią - tłumaczył.

Papież zacytował również w swojej homilii słowa amerykańskiej poetki Emily Dickinson: "Przybytek Boga jest tuż koło nas, z całym ekwipunkiem miłości".

Kraj - świat

2021-12-01, godz. 21:00 To za nich Tomasz Komenda 18 lat siedział w więzieniu. Sąd wydał dwa wyroki Dla Ireneusza M. - 25 lat, dla Norberta B. - 15 lat. Takie wyroki usłyszeli mężczyźni oskarżeni o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach, w 1996 r. Wyroki s ... » więcej 2021-12-01, godz. 19:30 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Wirusa HIV ma ok. 38 mln osób Z wirusem HIV można żyć normalnie, ważne jednak by szybko go wykryć i leczyć - przekonuje toruńska Fundacja Parasol. W Światowym Dniu Walki z AIDS przekonuje, ... » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia Zapadła decyzja w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi dla najmłodszych Polaków - mają być dostępne od 13 grudnia. - Do tego dnia do Polski dotrą szcz ... » więcej 2021-12-01, godz. 12:07 Dziennikarze jadą na granicę z Białorusią. Rzecznik rządu: akredytacje od środy W piątek ruszy centrum prasowe dla dziennikarzy, którzy relacjonują sytuację na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz obserwują trudną sytuację g ... » więcej 2021-12-01, godz. 11:15 Ambasadorowie państw członkowskich przy UE nałożyli sankcje wobec Białorusi Osoby i podmioty z Białorusi, odpowiedzialne za kryzys migracyjny - m.in. linie lotnicze Belavia - są na liście, którą zatwierdzili ambasadorowie państw człon ... » więcej 2021-12-01, godz. 10:42 Prawie 30 tys. nowych zakażeń, zmarło 570 osób! Smutne rekordy czwartej fali - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 29 064 osób. To najwyższa liczba w czwartej fali epidemii. Zmarło 570 chorych z COVID ... » więcej 2021-12-01, godz. 08:43 Podróż Papieża Franciszka na Cypr i do Grecji. Śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI Papież Franciszek wyruszający w czwartek w podróż na Cypr i do Grecji będzie podążał śladami swych dwóch poprzedników, którzy pierwsi odwiedzili te kraje. Św. ... » więcej 2021-12-01, godz. 07:15 Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej z podpisem prezydenta Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nad ... » więcej 2021-11-30, godz. 17:30 Bydgoszczanin proponowany na kandydata na szefa Parlamentu Europejskiego Europoseł Kosma Złotowski (PiS) został kandydatem delegacji PiS na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - poinformowała rzeczniczka polskiej delegacji EK ... » więcej 2021-11-30, godz. 16:16 Akcyza i podatek VAT w dół, czyli rządowa tarcza antyinflacyjna Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej akcyzę na paliwo i prąd. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział także obniżkę VAT na gaz ziemny, ... » więcej
1234567