Sobota, 27 lutego 2021 r.   Imieniny: Gabriela, Anastazji
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Spółdzielnia
2020-11-23, 13:03 PAP

Kraska: mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19

Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Fot. Pixabay
Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Fot. Pixabay
Mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 - podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że praktycznie gotowa jest logistyka dotycząca miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić.
Kraska pytany w TVP1 o procedurę zatwierdzenia szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19, przekazał, że „firma Pfizer zgłosiła się do amerykańskiej organizacji ds. leków, aby zatwierdzić tę szczepionkę po wszystkich etapach tzw. badań klinicznych”. – Wiemy, że ta komisja ma się zebrać 10 grudnia, aby wydać swoją opinię, a następnym etapem będzie jej zatwierdzenie przez podobną europejską komisję ds. leków – dodał.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Jego zdaniem, „weryfikacja szczepionki przez europejską komisję nastąpi bardzo szybko”.

Kraska dopytywany, kogo rząd chce w pierwszej kolejności zaszczepić przeciwko COVID-19, zaznaczył, że „rząd na pewno chce w pierwszej kolejności wyszczepić grupy ryzyka - osoby starsze, które - jak zaznaczył - niestety w dużych ilościach trafiają do szpitali w przypadku zakażenia koronawirusem i w tej grupie jest dużo osób, które traci życie z tego powodu”[„.

„Ale chcemy także wyszczepić cały personel medyczny, który jest na pierwszej linii frontu w związku z koronawirusem, ale także służby mundurowe, rozważamy także inne grupy ryzyka. Jeśli taka szczepionka się pojawi, to zaczniemy od grup najwyższego ryzyka i potem będziemy stopniowo wyszczepiali dalszą część naszej populacji” - powiedział wiceminister.

Kraska był także pytany, czy w Polsce wyznaczono już placówki, gdzie można będzie się zaszczepić przeciwko COVID-19.

– Od kilku tygodni działa zespół rządowy, który przygotowuje logistycznie, w jaki sposób te szczepionki będą dystrybuowane, w jakie miejsca możemy się zgłaszać, aby tę szczepionkę otrzymać. W ciągu najbliższych dni będzie to podane do publicznej wiadomości, bo praktycznie jest to gotowe – podkreślił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że jest rozpracowana logistyka do transportu i przechowywania szczepionki. – Musi być duża ilość sztucznego lodu do jej przechowywania, ponieważ musi przebywać w temperaturze -70 st. C; myślę, że wszystko przebiegnie bardzo prawnie - zadeklarował.

Kraj - świat

2021-02-26, godz. 10:57 Trzecia fala? 11 539 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 259 osób Badania laboratoryjne potwierdziły 11 539 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - ponad 2 tys. To o 603 chorych mniej niż dzień wcześniej i o 2 ... » więcej 2021-02-26, godz. 10:08 Niedzielski: trzecia fala powinna być nieco mniejsza; największym zagrożeniem mutacje Trzecia fala epidemii COVID-19 powinna być nieco mniejsza niż druga; z naszych prognoz wynika, że średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynieść ... » więcej 2021-02-25, godz. 16:20 Raport NIK: to kierowcy nadal stanowią większe zagrożenie dla pieszych W ostatnich trzech latach, w blisko jednej trzeciej wypadków w województwie kujawsko-pomorskim brali udział piesi. Co prawda, mamy najmniej wypadków drogowych ... » więcej 2021-02-25, godz. 10:39 Koronawirus: ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, w tym 859 na Kujawach i Pomorzu W dobowym raporcie Ministerstwa Zdrowia z 25 lutego, najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 1984, najmniej w opolskim - 212. W całym kraju ... » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Ministerstwo Zdrowia: - Twarz mają chronić maseczki, przyłbice jedynie dodatkowo Po dwóch tygodniach od złagodzenia epidemicznych restrykcji, minister zdrowia ogłosił kolejne zmiany. Najważniejsze dotyczą województwa warmińsko - mazurskieg ... » więcej 2021-02-24, godz. 10:43 Resort zdrowia: Ponad 12 tys. nowych zakażeń w Polsce, nie żyją 372 osoby - Mamy 12 146 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (24 lutego). W Kujawsko-Pomorskiem ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:30 Minister Niedzielski: Nie jest dobrze, mamy ponad 12 tys. nowych zakażeń - Przekroczyliśmy barierę 10 tys. zachorowań dziennie - według porannych danych mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - powiedział w środę m ... » więcej 2021-02-23, godz. 21:35 Morawiecki: jednym z priorytetów rządu zmniejszenie liczby wypadków drogowych - Będziemy budować bezpieczną infrastrukturę drogową - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez rząd Programu Bezpiecznej Infrastruk ... » więcej 2021-02-23, godz. 15:25 Przyłbice, szaliki i kominy raczej zakazane. Zostaną tylko maseczki? W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia „miękkiego”, tzn. raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy do zasłaniania ust ... » więcej 2021-02-23, godz. 13:38 Aleksander Doba nie żyje. Zmarł śmiercią podróżnika Zmarł Aleksander Doba, kajakarz i podróżnik. O jego śmierci poinformowała rodzina. » więcej
1234567