Wtorek, 18 maja 2021 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-23, 13:03 PAP

Kraska: mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19

Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Fot. Pixabay
Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Fot. Pixabay
Mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 - podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że praktycznie gotowa jest logistyka dotycząca miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić.
Kraska pytany w TVP1 o procedurę zatwierdzenia szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19, przekazał, że „firma Pfizer zgłosiła się do amerykańskiej organizacji ds. leków, aby zatwierdzić tę szczepionkę po wszystkich etapach tzw. badań klinicznych”. – Wiemy, że ta komisja ma się zebrać 10 grudnia, aby wydać swoją opinię, a następnym etapem będzie jej zatwierdzenie przez podobną europejską komisję ds. leków – dodał.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że „firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii”. Jego zdaniem, „weryfikacja szczepionki przez europejską komisję nastąpi bardzo szybko”.

Kraska dopytywany, kogo rząd chce w pierwszej kolejności zaszczepić przeciwko COVID-19, zaznaczył, że „rząd na pewno chce w pierwszej kolejności wyszczepić grupy ryzyka - osoby starsze, które - jak zaznaczył - niestety w dużych ilościach trafiają do szpitali w przypadku zakażenia koronawirusem i w tej grupie jest dużo osób, które traci życie z tego powodu”[„.

„Ale chcemy także wyszczepić cały personel medyczny, który jest na pierwszej linii frontu w związku z koronawirusem, ale także służby mundurowe, rozważamy także inne grupy ryzyka. Jeśli taka szczepionka się pojawi, to zaczniemy od grup najwyższego ryzyka i potem będziemy stopniowo wyszczepiali dalszą część naszej populacji” - powiedział wiceminister.

Kraska był także pytany, czy w Polsce wyznaczono już placówki, gdzie można będzie się zaszczepić przeciwko COVID-19.

– Od kilku tygodni działa zespół rządowy, który przygotowuje logistycznie, w jaki sposób te szczepionki będą dystrybuowane, w jakie miejsca możemy się zgłaszać, aby tę szczepionkę otrzymać. W ciągu najbliższych dni będzie to podane do publicznej wiadomości, bo praktycznie jest to gotowe – podkreślił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że jest rozpracowana logistyka do transportu i przechowywania szczepionki. – Musi być duża ilość sztucznego lodu do jej przechowywania, ponieważ musi przebywać w temperaturze -70 st. C; myślę, że wszystko przebiegnie bardzo prawnie - zadeklarował.

Kraj - świat

2021-05-18, godz. 11:24 Putin: Rosja opowiada się za konstruktywnym podejściem w relacjach z Polską Trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron; Rosja opowiada się „za takim ... » więcej 2021-05-18, godz. 10:54 1,7 tys. zakażeń w Polsce, 99 nowych przypadków koronawirusa na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 1 734 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwie śląskim - 244 i mazowieckim - 204. Zmarło 245 osób - poinformowało ... » więcej 2021-05-18, godz. 06:45 Łatwiej wsiąść do pociągu i z niego wysiąść - w Turznie i w Suchatówce Poprawił się komfort pasażerów po przebudowie peronów w Turznie i Suchatówce. Nadal trwają prace na peronie w Zieleniu - przekazały PKP Polskie Linie Kolejowe. » więcej 2021-05-17, godz. 20:00 Uzdrowiska mają być „zdrowe". Będzie dotacja na poprawę jakości środowiska Gminy uzdrowiskowe mogą się starać o wsparcie na ekologiczne inwestycje, które poprawią stan środowiska. Wysokość wsparcia na ten cel to 5 milionów złotych. W ... » więcej 2021-05-17, godz. 19:17 Szczepienia w firmach od najbliższego poniedziałku. Dotąd zgłosiło się 900 Rusza pilotaż szczepień w zakładach pracy, a od najbliższego poniedziałku rozpoczną się normalne szczepienia, dotąd zgłosiło się 900 firm - poinformował w pon ... » więcej 2021-05-17, godz. 10:59 Róża Thun odchodzi z PO. „Obywatele UE nie mogą płacić za partyjne rozgrywki" - Wypisuję się z Platformy Obywatelskiej - napisała w poniedziałek na Twitterze Róża Thun, europosłanka tego ugrupowania. Jako powód podała swój brak zgody na ... » więcej 2021-05-17, godz. 10:44 1109 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło11 osób. Raport z 17 maja - Badania potwierdziły 1109 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 11 osób z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-05-17, godz. 10:07 Premier Morawiecki ruszył w objazd po Polsce, by promować Polski Ład - Polski Ład to coś więcej niż program, to propozycja nowej umowy społecznej, z którą chcemy zapoznać Polaków; chcemy usłyszeć od Polaków, co o nim myślą - mó ... » więcej 2021-05-17, godz. 08:46 Szczepienia dla 16 i 17-latków: rejestracja od poniedziałku, potrzebny podpis opiekuna Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpoczęła się w poniedziałek (17 maja). Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osob ... » więcej 2021-05-16, godz. 17:08 Ile szczepionek podano już w Polsce? Ile trzeba było zutylizować? W Polsce podano już 15 mln 776 tys. 30 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 mln 535 tys. 597 osób - wynika z rządowego zestawieni ... » więcej
1234567