Środa, 21 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Miko wyprzedaże
2020-11-12, 17:00 Magda Jasińska/Redakcja

Dr Rajewski: Cieszę się ze szczepionki, ale jestem ostrożnym optymistą [rozmowa]

Dr Paweł Rajewski/fot. Facebook
Dr Paweł Rajewski/fot. Facebook
- Testy antygenowe drugiej generacji pozwalają znacznie skracać czas diagnostyki - z kilku, kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Stosowane są obecnie na Izbach Przyjęć, czy SOR-ach, by różnicować w szybki sposób pacjentów zakażonych i przekazywać ich dalej – opowiada dr Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Magda Jasińska: Cały czas statystyki, dotyczące ilości zakażonych, nie są najlepsze. Wczoraj mieliśmy co drugą osobę testowaną z wynikiem dodatnim, dziś sytuacja wygląda trochę lepiej.
- Trzeba wziąć pod uwagę, że był weekend, były święta, a wtedy testujemy znacznie mniej. Nie funkcjonują poradnie POZ, więc testów jest mniej zlecanych.

Czyli nie jest Pan optymistą?
- Jeszcze nie, a w zasadzie jestem ostrożnym optymistą, jeżeli chodzi o najbliższe tygodnie i miesiące.

Jak powinniśmy w tej chwili testować? Czy jest Pan za wykorzystaniem szybkich testów antygenowych drugiej generacji?
- One weszły już do użycia, są rekomendowane, szczególnie tam, gdzie potrzebujemy szybkiego wyniku, czyli w SOR-ach, w Izbach Przyjęć – na pierwszym poziomie zabezpieczenia szpitalnego, by różnicować w sposób szybki i wiarygodny pacjentów zakażonych i przekazywać ich dalej do szpitali drugiego czy trzeciego poziomu, lub innego szpitala, jeśli wykluczymy zakażenie. Brakuje miejsc izolowanych, więc testy antygenowe pozwalają znacznie skracać czas diagnostyki z kilku, kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Mogą też być wykorzystywane przez zespoły ratownictwa medycznego, które są wzywane do pacjentów, np. z gorączką, kaszlem. Wtedy można wykonać taki test na miejscu czy w karetce i wiedzieć, czy pacjenta przewieźć do pierwszego poziomu zabezpieczenia, do drugiego czy trzeciego.

Wyniki testów antygenowych drugiej generacji są wprowadzane do statystyk?
- Tak. Podkreślam, że muszą to być testy drugiej generacji, czyli nie z początku pandemii - z kwietnia - o bardzo słabej czułości, swoistości. Druga generacja to są testy oparte o wykrywanie antygenu SARS-CoV-2, które zostały wprowadzone we wrześniu 2020 roku. Jak rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia - dopuszczalne jest stosowanie tych testów antygenowych, które mają czułość powyżej 80 proc. i swoistość powyżej 97 proc. w porównaniu do metody genetycznej. Jest kilka testów, które spełniają te warunki i takie są dopuszczone do diagnostyki.

Ucieszyła Pana informacja, że jest już szczepionka?

- Jak najbardziej jest to radosna nowina, aczkolwiek tutaj jestem ostrożnym optymistą, bowiem preparat jest jak na razie w trzeciej fazie badań klinicznych. Oczywiście podkreślana jest jego skuteczność powyżej 90 proc. wśród czterdziestu kilku tysięcy przebadanych osób, podała to też duża firma Pfizer - o uznanej renomie. Czekajmy więc, jak będzie zarejestrowana, wprowadzona i dostępna. Najwcześniej może być dostępna wiosną 2021 r. (...)
Rozmowa z dr Pawłem Rajewskim

Wiadomości lokalne

2021-04-21, godz. 07:13 Jak dojechać do pracy? Apel o przywrócenie autobusów na trasie Chełmno - Bydgoszcz Przywrócenia bezpośrednich połączeń autobusowych Chełmna z Bydgoszczą domaga się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych „Autokary 20-20”. Wraz ... » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Jak zarządzać zielenią w Bydgoszczy? Projekt „Bez lipy” Bydgoszcz we współpracy z Oslo chce lepiej zarządzać zielenią w mieście. Stąd - przy wsparciu bydgoszczan - wdrażany ma być projekt „Bez lipy”. » więcej 2021-04-20, godz. 19:45 Inspektorzy transportu drogowego kontrolowali podmiejskie autobusy Wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów niesprawnych, zagrażających bezpieczeństwu pasażerów i innych uczestników dróg - taki jest cel kontroli, które na dr ... » więcej 2021-04-20, godz. 18:24 Włocławscy radni dyskutowali o czynszach w mieszkaniach komunalnych We Włocławku ma być więcej mieszkań komunalnych, ale podwyżki czynszu za ich wynajem są nieuniknione. Takie wnioski płyną z obrad miejskich radnych, którzy pr ... » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Hala gotowa, pomogą wolontariusze. Masowe szczepienia we Włocławku We Włocławku Masowy Punkt Szczepień zostanie uruchomiony w małej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsce już zostało przygotowane i odpowiednio wyposażone. » więcej 2021-04-20, godz. 15:43 Robi to, co lubi i pomaga innym. Przez Kujawy do Portugalii Samotnie i piechotą znad Bałtyku do Atlantyku, przez Watykan i Medjugorie. Także przez Kujawy. Grzegorz Stenka, pielgrzym z Bydlina koło Ustki, chce przemierz ... » więcej 2021-04-20, godz. 11:53 Zaszczepią około 700 osób dziennie. Pierwszy punkt w regionie [zdjęcia] Pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w regionie, zorganizowany na bydgoskim UTP, został otwarty we wtorek. Zaszczepi ok. 700 osób dzienn ... » więcej 2021-04-20, godz. 10:32 Wszystkie roczniki 18 plus do szczepienia! Kiedy i jak się zapisać? [informacje, telefony] - 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się; 4 ma ... » więcej 2021-04-20, godz. 09:28 Szczepień musi być więcej - o to apelują toruńscy działacze PO - Wzywamy rząd do natychmiastowego uruchomienia centrów powszechnych szczepień przygotowanych przez samorządy i odblokowania zapisów na szczepienia dla wszyst ... » więcej 2021-04-20, godz. 08:37 Nowy dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek to ekspert w zakresie zdrowia publicznego i wykładowca akademicki. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Ratowni ... » więcej
1234567