Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Plichta
2020-11-16, 20:26 Polska Agencja Prasowa

Prof. Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork z Nagrodami Mediów Publicznych

Laureat nagrody w kategorii Słowo - historyk prof. Andrzej Nowak podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych/fot. Albert Zawada, PAP
Laureat nagrody w kategorii Słowo - historyk prof. Andrzej Nowak podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych/fot. Albert Zawada, PAP
- Naszym obowiązkiem jest, żeby twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni - powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, otwierając galę Nagród Mediów Publicznych.
Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski" należący do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła.
- Bardzo serdecznie dziękuję za tę wzruszającą dla mnie nagrodę - słowa nad wyraz dla mnie życzliwe - powiedział prof. Nowak, odbierając nagrodę. Zaznaczył, że „w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa". - Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem; by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź - mówił laureat nagrody.

Tenor Piotr Beczała został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. - Wspaniale wpisuje się w świetne tradycje polskiej szkoły operowej - powiedział w laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz.
Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, w 2018 r. został laureatem International Opera Award. Występuje w najbardziej prestiżowych teatrach operowych takich, jak Royal Opera House Covent Garden w Londynie, mediolański Teatro alla Scala i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Mirosław Bork został z kolei laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Kapituła doceniła go przede wszystkim za film dokumentalny „Wojna światów" o wojnie polsko-bolszewickiej, który „jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów".
Laureat nagrody podziękował kapitule poprzez Skype'a. Bork przypomniał, że filmem historycznym zainteresował się kilkadziesiąt lat temu. Zwrócił uwagę, że „film to jest praca zespołowa". Przypomniał, że „Wojnę światów", która niedawno miała swoją premierę, obejrzało kilka milionów widzów.

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pomysłodawca cyklu programów poradnikowych dot. koronawirusa Jarosław Olechowski otrzymał Nagrodę Specjalną Mediów Publicznych.
 
Nagrody Mediów Publicznych pierwszy raz przyznano w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku 2019. Jak wyjaśnił wówczas Krzysztof Czabański, „przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych, a my tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach".
 

Kraj - świat

2021-03-04, godz. 17:19 Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jedna dawka dla ozdrowieńców Ministrowie wydłużają czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. W przypadku preparatu firmy AstraZeneca ta przerwa wyniesie odtąd 12 tygodni ... » więcej 2021-03-04, godz. 10:39 Ponad tysiąc nowych zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem. W kraju - ponad 15 tysięcy - Mamy 15 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (4 marca). Zmarło 289 osób. » więcej 2021-03-04, godz. 08:25 W Polsce będzie produkowana szczepionka przeciwko koronawirusowi Za kilka miesięcy ma rozpocząć się w Polsce produkcja szczepionek przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax. Preparat wyprodukuje firma Mabion, która na tr ... » więcej 2021-03-03, godz. 19:00 Były senator Józef Pinior prawomocnie skazany za korupcję Sąd Okręgowy we Wrocławiu w procesie apelacyjnym byłego senatora z klubu PO Józefa Piniora oskarżonego o korupcję utrzymał wyrok z pierwszej instancji i skaza ... » więcej 2021-03-03, godz. 09:35 Wiceminister zdrowia: 15 698 nowych zakażeń koronawirusem, 309 osób zmarło Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu - powiedział w środę wiceszef Ministerstwa Zdrowia Wal ... » więcej 2021-03-02, godz. 20:21 TVN ma kłopoty? Stację oskarżają pracownicy i aktorzy Rozrasta się afera wokół TVN. Dziś media podały, że stacja nie płaciła aktorom wynagrodzenia za występy w serialach. » więcej 2021-03-02, godz. 16:08 TSUE o nowelizacji polskiej ustawy o KRS. Wyrok i komentarze Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstaw ... » więcej 2021-03-02, godz. 15:09 Ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19; w tym blisko 1,2 mln drugą dawką Po iniekcjach zgłoszono ponad 3,5 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych. » więcej 2021-03-02, godz. 10:48 Trzecia fala przybiera na sile? 7937 nowych zakażeń koronawirusem, u nas 530 Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 7937 osób, zmarło 216 chorych. Od początku pandemii zanotowano ponad 44 tys. zgonów - podało we wtorek Minister ... » więcej 2021-03-01, godz. 10:46 Prawie 5 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, 336 w naszym regonie Najwięcej zakażeń w Polsce odnotowano w województwie mazowieckim - 1051, najmniej w opolskim - 84. Nie żyją 24 osoby, w tym 2 w kujawsko-pomorskim - to dane z ... » więcej
1234567