Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Spółdzielnia
2020-10-27, 19:35 Polska Agencja Prasowa

Wyrok ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Uniewinnienie

Transmisja ogłoszenia wyroku w procesie ws. zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Fot. PAP/Mateusz Marek
Transmisja ogłoszenia wyroku w procesie ws. zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Fot. PAP/Mateusz Marek
Warszawski sąd okręgowy uniewinnił we wtorek Igora M. ps. Patyk ze wszystkich postawionych mu zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Po wielu latach mamy pewność, że to nie on zastrzelił b. szefa KGP - podkreślono w uzasadnieniu nieprawomocnego wyroku.
Obrońca „Patyka” mec. Grzegorz Cichewicz po wyroku wyraził nadzieję, że jeszcze kiedyś „prawda o zabójstwie gen. Papały wyjdzie na jaw”. - To jest nadzieja gasnąca, coraz bardziej gasnąca, ale nie umiera - dodał. Prokuratura, która żądała dla M. kary dożywocia, nie zgadza się z uniewinnieniem, zwróci się o pisemne uzasadnienie wyroku.

- Po wielu latach mamy pewność, że to nie oskarżeni usiłowali ukraść daewoo espero i przy tej okazji to nie pan M. zastrzelił pana Papałę - podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Mariusz Iwaszko.

Nieprawomocny wyrok w tej sprawie zapadł po ponad 22 latach od zbrodni - jednej z najgłośniejszych w historii III RP. Marek Papała, szef polskiej policji od stycznia 1997 r. do stycznia 1998 r., został zastrzelony przy ul. Rzymowskiego w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie, przed blokiem, w którym mieszkał.

Był to drugi proces związany z zabójstwem Marka Papały - poprzedni, w którym warszawska prokuratura przedstawiała inne okoliczności mające doprowadzić do śmierci Papały, także zakończył się uniewinnieniem w 2013 r. dwóch gangsterów oskarżonych nakłanianie do zabójstwa b. szefa policji.

Akt oskarżenia m.in. przeciwko Igorowi M. - złodziejowi samochodów, który od kilkunastu lat był świadkiem koronnym - trafił do sądu w maju 2015 r. Ustalenia tym razem łódzkiej prokuratury oparte były na zeznaniach innego świadka koronnego - Roberta P., b. członka grupy, do której należał M. Według ustaleń prokuratury do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego przeprowadzanego przez kilkuosobową grupę, a sprawcy zamierzali ukraść samochód Papały - daewoo espero - i prawdopodobnie nie wiedzieli, do kogo on należy.

Proces pierwotnie ruszył w październiku 2015 r. W kwietniu 2016 r. - wobec choroby ławnika - proces musiał się zacząć od nowa i zakończył się pod koniec września br. po blisko pięciu latach.

Głównemu oskarżonemu, któremu postawiono zarzut zabójstwa, groziło dożywocie. Wraz z M. oskarżono sześć innych osób. Postawiono im łącznie 38 zarzutów, z czego większość dotyczyła kradzieży samochodów. Robert J., Mariusz M. oraz Tomasz W. oprócz kradzieży oskarżeni byli o dokonanie rozboju na Papale, za co prokuratura zażądała 15 lat więzienia.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił M. ze wszystkich zarzutów, a w przypadku pozostałych oskarżonych uniewinnił ich lub umorzył postępowanie. - Jak wynika z orzeczenia, część czynów zarzuconych oskarżonym przedawniła się, i to przedawniła się już przed postawieniem im zarzutów - ocenił sędzia Iwaszko.

Jak wskazał sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku, zeznania głównego świadka oskarżenia Roberta P. zawierały niekonsekwencje. - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wersja P. jest sprzeczna co do istoty z dowodami uzyskanymi tuż po czynie od świadków - zauważył sąd przywołując m.in. zeznania ówczesnych mieszkańców ul. Rzymowskiego.

Sędzia przyznał, że nie jest przyjęte - „patrząc na doświadczenie życiowe, że złodziej kradnąc samochód i chcąc jedynie postraszyć pokrzywdzonego bronią, może tak niefortunnie jej użyć, że zabija pokrzywdzonego”. Jak dodał, dlatego prokuratura wskazywała w związku z tym na dwa inne przypadki, gdzie M. miał dokonać kradzieży samochodów przy wykorzystaniu broni palnej.

Nawiązując do przypadków kradzieży, w których zdaniem prokuratury M. miał posługiwać się bronią palną, sędzia wskazał jednak, że nie potwierdziła ich weryfikacja dowodów, w tym zeznań poszkodowanych w tych kradzieżach oraz policyjnych notatek. - Kwestia wcześniejszego używania broni przez M. nie utrzymała się procesowo - zaznaczył.

Dodatkowo - jak wskazał sąd - „nie stwierdzono żadnych oznak walki o ten samochód, nie stwierdzono też jakiejkolwiek rozmowy dotyczącej kradzieży, na przykład: +Oddaj kluczyki!+”. - Jest oczywiście do pomyślenia, że M. zdenerwowany, z potocznego punktu widzenia, niechcący nacisnął na spust (...). To jest jednak samo w sobie tak mało prawdopodobne, że jest mało wiarygodne - ocenił sędzia.

Po ogłoszeniu orzeczenia oskarżający w sprawie łódzki prokurator regionalny Jarosław Szubert powiedział dziennikarzom, że „sąd przedstawił motywy, które legły u podstaw wyroku”. - My oczywiście nie zgadzamy się z tym wyrokiem, ale ostateczną decyzję podejmiemy, jak sąd przedstawi pisemne uzasadnienie, którego na pewno zażądamy - zaznaczył, odnosząc się do kwestii możliwej apelacji.

Zadowolenia z wyroku nie krył natomiast obrońca M. - mec. Cichewicz. - Decyzja sądu jest oczywista i korzystna. Sąd jednoznacznie rozprawił się z głównym świadkiem oskarżenia jako osobą niewiarygodną, rozmijającą się z prawdą i mówiącą wiele kłamstw, mylącą się w szczegółach, ale i w ogółach - mówił dziennikarzom adwokat.

- Jestem zadowolony z tego wyroku, są jeszcze sędziowie w Warszawie. To jest Waterloo dla prokuratury i organów ścigania oraz kryzys instytucji świadka koronnego - dodał mec. Cichewicz. W jego ocenie, „świadkowi oskarżenia powinny zostać postawione zarzuty składania fałszywych zeznań”.

Sprawców zabójstwa Papały szukano w ramach szeroko zakrojonego śledztwa. W jego toku rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków.

Sprawę prowadziła najpierw ówczesna Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która oskarżyła gangsterów: Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. „Słowika”. Pierwszego oskarżono o obserwowanie miejsca zabójstwa i bezskuteczne nakłanianie do zabicia b. szefa policji, drugiego - o nakłanianie do zabójstwa płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (zmarł na początku stycznia 2010 r. na oddziale szpitalnym gdańskiego aresztu wskutek zatoru tętnicy płucnej). Proces zakończył się w stołecznym SO w 2013 r. uniewinnieniem obu oskarżonych. Prokuratura nie złożyła apelacji, a wyrok się uprawomocnił.

Sąd uznał wtedy, że dowody w sprawie były „kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w swoim przekonaniu prokurator zestawił w mocny łańcuch”. - Sąd nie wie, dlaczego zabito gen. Marka Papałę - przyznał rozpatrujący tamtą sprawę sędzia Paweł Dobosz.

Sąd wskazywał również w 2013 r. na to, że „to zdumiewające, że w takiej sprawie jak zabójstwo Papały dwie prokuratury nie potrafiły ze sobą współpracować”. Łódzka prokuratura przekazywała bowiem, że według jej ustaleń do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego jeszcze w 2012 r., przed zakończeniem pierwszego procesu.

Kraj - świat

2021-01-16, godz. 13:28 Pierwsze zimowe wejście na K2! Dokonali tego nepalscy Szerpowie Grupa Szerpów dotarła w sobotę na szczyt K2, jedynego na świecie ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Na razie nie wiadomo, i ... » więcej 2021-01-16, godz. 11:13 Koronawirus w Polsce: prawie 7,5 tys. nowych zakażeń, 653 w Kujawsko-Pomorskiem Badania potwierdziły 7 tys. 412 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarło 369 chorych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-01-16, godz. 06:05 Dworczyk: namawiamy seniorów, by rejestrowali się telefonicznie, a nie chodzili do punktów szczepień Namawiamy seniorów, aby nie narażali się, nie chodzili osobiście do punktów szczepień, aby zapisać się na szczepienie, a korzystali raczej z infolinii 989 lub ... » więcej 2021-01-15, godz. 17:35 Uczniowie najmłodszych klas od poniedziałku wracają do szkoły. Jest rozporządzenie W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki, zgodnie z którym w poniedziałek do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawow ... » więcej 2021-01-15, godz. 16:43 Prawie 128 tys. seniorów powyżej 80 lat już zarejestrowało się na szczepienia przeciwko koronawirusowi Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw COVID-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia; ponadto przed południem Polacy przesłali 474 tys. ... » więcej 2021-01-15, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 7 795 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 712 Badania potwierdziły 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - 946. Zmarło łącznie 386 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrow ... » więcej 2021-01-15, godz. 09:09 Zgłoszenie poprzez formularz nie ustala kolejności szczepienia Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w piątek w Prog ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:30 Kraków szuka hejnalisty. Przed chętnymi testy gry na trąbce i lęku wysokości 35 kandydatów - w tym trzy kobiety - ubiega się o pracę hejnalisty na wieży mariackiej w Krakowie. W piątek (15.01.) rozpoczną się testy gry na trąbce. Przed ... » więcej 2021-01-14, godz. 18:29 Najstarsza gospoda w Toruniu może upaść. A trzymała się dzielnie od 1489 roku! Chodzi o słynną Gospodę pod Modrym Fartuchem. Właściciele restauracji działającej w tym miejscu nie są w stanie działać przy obecnych obostrzeniach epidemiczn ... » więcej 2021-01-14, godz. 12:50 Papież Franciszek i Benedykt XVI już po szczepieniu przeciw COVID-19 Papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi - potwierdził w czwartek dyrektor biura prasowego Wat ... » więcej
1234567