Poniedziałek, 16 maja 2022 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Plichta
2018-02-17, 12:26 Polska Agencja Prasowa

Prezydent: dzisiejsza wizyta na Litwie zbliża nas do relacji dobrosąsiedzkich

Wilno, Litwa. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (P) podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w Wilnie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wilno, Litwa. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (P) podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu w Wilnie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił w sobotę w Wilnie prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Dzień wcześniej uczestniczył w obchodach 100-lecia niepodległości Litwy.

- Chciałem jeszcze raz złożyć na ręce pani prezydent najserdeczniejsze gratulacje i najlepsze życzenia dla pani prezydent, dla pozostałych władz Republiki Litewskiej i dla wszystkich obywateli Republiki Litewskiej, Litwinów rozsianych po całym świecie, w związku z tym wielkim jubileuszem odrodzenia państwa litewskiego - mówił po rozmowie z prezydent Litwy.

- Dziękujemy, że zostaliśmy zaproszeni, dziękujemy, że dzięki temu mogliśmy pokazać, że jesteśmy sąsiadem, przyjacielem i sojusznikiem Litwy - podkreślił. Jak ocenił, obecność ta ma "symboliczne znaczenie".

- Rozmawialiśmy z panią prezydent Dalią Grybauskaite, wspominając te świetne relacje polsko-litewskie, które były realizowane przez pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, najpierw z panem prezydentem Valdasem Adamkusem, a później z panią prezydent jeszcze w 2010 r. do czasu tragicznej śmierci pana prezydenta - mówił Andrzej Duda. Jak dodał, jeszcze 8 kwietnia Kaczyński rozmawiał z prezydent Grybauskaite.

- Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta przyczynia się do powrotu do tamtej atmosfery dobrego dialogu pomiędzy władzami i pomiędzy naszymi państwami i rzeczywiście realizacji takich bardzo dobrosąsiedzkich relacji - mówił.

- Ta współpraca polityczna, ona się cały czas rozwijała, przede wszystkim w budowie tej sfery bezpieczeństwa - powiedział prezydent, wskazując, że Polska razem z Litwą walczyła o postanowienia szczytu w NATO w Warszawie w 2016 r.(PAP)

Kraj – świat

2022-05-16, godz. 17:22 Premier Szwecji: Razem z Finlandią chcemy dołączyć do NATO - Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie… » więcej 2022-05-16, godz. 09:10 16 maja stan epidemii zastąpił w Polsce stan zagrożenia epidemicznego Co się zmienia? Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu… » więcej 2022-05-15, godz. 20:05 Ukraińscy widzowie Eurowizji oburzeni, że ich jurorzy nie dali punktów Polsce Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty, Krystiana Ochmana udostępniając link do jego piosenki „River”… » więcej 2022-05-15, godz. 18:16 Zmarł Jerzy Trela, znakomity aktor, profesor i rektor PWST w Krakowie... Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, zagrał ponad 350 ról. Był związany na stałe z Krakowem, od 1970 roku z krakowskim Teatrem Starym. Miał 80… » więcej 2022-05-15, godz. 16:30 Papież Franciszek kanonizował dziesięcioro błogosławionych. Kim są nowi święci? Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w niedzielę (15 maja) na Placu świętego Piotra. Najbardziej znanym nowym świętym jest Karol de Foucauld. Francuski… » więcej 2022-05-15, godz. 15:25 Bydgoszczanka w tytułowej roli dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej Spektakl o Irenie Sendlerowej „Irena' przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował laureat Grammy Włodek Pawlik… » więcej 2022-05-15, godz. 11:57 Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor odszedł w wieku 90 lat [wideo] W wieku 90 lat zmarł aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta Ignacy Gogolewski, niezapomniany Antek Boryna z „Chłopów' Jana Rybkowskiego. Informację… » więcej 2022-05-15, godz. 11:26 Rosyjskie rakiety wysadziły wojskowe budynki przy granicy z Polską [wideo] Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc - poinformował… » więcej 2022-05-15, godz. 10:00 Ukraina wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Polska zajęła 12. miejsce Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem „Stefania' zwyciężył w nocy z soboty na niedzielę (14-15 maja) w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, wyprzedzając… » więcej 2022-05-14, godz. 22:00 W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. zniesienia stanu epidemii w Polsce 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano… » więcej
1234567