Poniedziałek, 16 maja 2022 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2018-01-27, 15:11 Polska Agencja Prasowa

Wizyta Tillersona to potwierdzenie dobrych relacji polsko-amerykańskich

W ocenie eksperta ds. międzynarodowych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Pawła Musiałka, wizyta Rexa Tillersona dowodzi dużej dynamiki stosunków polsko-amerykańskich, ale nie przyniosła przełomowych decyzji.
Wizyta sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce, zdaniem eksperta ds. międzynarodowych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Pawła Musiałka jest potwierdzeniem dobrych, bardzo intensywnych relacji polsko-amerykańskich.

"Potwierdzona była zbieżność interesów i zbieżność też poglądów, na to co się dzieje na świecie" - powiedział w rozmowie z PAP Musiałek.

"Stany Zjednoczone są wciąż najsilniejszym państwem świata, więc na pewno każda wizyta szefa dyplomacji największego mocarstwa podnosi prestiż kraju który odwiedza, więc dobrze, że ona się odbyła" - powiedział ekspert.

Musiałek zaznaczył, że wizyta nie przyniosła przełomowych rozstrzygnięć, ale zwrócił uwagę, że rzadkością jest, że tego typu wizyty przynoszą "spektakularne sukcesy, bo do nich prowadzi długofalowa polityka i tego typu wizyty mogą stanowić element większego procesu".

Lista tematów, które poruszyli zarówno szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz premier Mateusz Morawiecki z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem zdaniem Pawła Musiałka była "bardzo obfita".

Ekspert zaznaczył, że kluczowym obecnie tematem jest amerykańskie uzbrojenie dla Polski. Stronę amerykańską bardzo interesuje rozstrzygnięcie kontraktów wojskowych w Polsce, ale w ocenie Musiałka kwestią sporną są warunki, na jakich Polska ma pozyskać amerykańskie rakiety.

"Trudno powiedzieć czy spotkanie Tillersona z Czaputowiczem czy Morawieckim przyniosło jakieś przełomowe ustalenia, ponieważ komunikat był ogólny, a kluczowe rozmowy odbywają się za zamkniętymi drzwiami" - powiedział.

Musiałek stwierdził, że bardzo istotnym tematem były sprawy energetyczne. "Rolą zarówno szefa dyplomacji, prezydentów jest zrobienie dobrej otoczki, dobrego klimatu, natomiast finalne decyzje, co do tego ile tego gazu amerykańskiego będziemy sprowadzać, podejmą firmy.

"Chciałbym ostudzić zapał co do tego, że rosyjski gaz może być zastąpiony w całości amerykańskim, bo co prawda odebraliśmy już dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, ale one raczej stanowią uzupełnienie naszych dostaw zza granicy, a nie jego podstawę" - tłumaczył Musiałek.

"Przede wszystkim jeśli chodzi o import LNG, to kluczowa jest kwestia nie woli politycznej, ale ceny surowca. Jeśli ceny gazu amerykańskiego będą atrakcyjne, ten gaz będzie kupowany, w przeciwnym wypadku o tą współpracę będzie trudno" - dodał.

Według eksperta w sprawie Nord Stream II "trzeba zdawać sobie sprawę, że możliwości wpływu Stanów Zjednoczonych na te kwestie są ograniczone. To nie Amerykanie planują wybudować ten gazociąg, więc jedynie co Waszyngton może zrobić to wywierać nacisk partnerów europejskich" - powiedział.

Paweł Musiałek zwrócił uwagę, że dobrze, że rozmowy dotyczyły nie tylko polityki, ale też gospodarki i tego jak przyciągnąć amerykańskie inwestycje do Polski.

Podkreślił, że warto wykorzystać dobry moment w relacjach polsko-amerykańskich, bo jak zaznaczył, to Amerykanie muszą szukać teraz sojuszników w Europie. "Silna krytyka Trumpa powoduje, że Amerykanie mogą być bardziej skorzy do otwartości wobec tych sojuszników, którzy są z nimi w tym trudnym momencie. Takim bezproblemowym sojusznikiem USA w Europie jest przede wszystkim Polska" - wyjaśnił.

Zdaniem Musiałka zarówno Donald Trump w Stanach Zjednoczonych, jak i obóz Prawa i Sprawiedliwości rządzący w Polsce "wygrały wybory na tej samej emocji społecznej, czyli retoryce antyestablishmentowej. Tak jak Trump jest atakowany przez elity liberalne w Stanach Zjednoczonych, tak Prawo i Sprawiedliwość jest krytykowane przez elity liberalne w naszym kraju i to powoduje dodatkową nić porozumienia. Symbioza polega na tym, że Trump w jakiejś mierze legitymizuje politykę PiS, a PiS politykę Trumpa, choć rzecz jasna USA ma dla Polski większe znaczenie niż na odwrót".(PAP)

Kraj – świat

2022-05-16, godz. 17:22 Premier Szwecji: Razem z Finlandią chcemy dołączyć do NATO - Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie… » więcej 2022-05-16, godz. 09:10 16 maja stan epidemii zastąpił w Polsce stan zagrożenia epidemicznego Co się zmienia? Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu… » więcej 2022-05-15, godz. 20:05 Ukraińscy widzowie Eurowizji oburzeni, że ich jurorzy nie dali punktów Polsce Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty, Krystiana Ochmana udostępniając link do jego piosenki „River”… » więcej 2022-05-15, godz. 18:16 Zmarł Jerzy Trela, znakomity aktor, profesor i rektor PWST w Krakowie... Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, zagrał ponad 350 ról. Był związany na stałe z Krakowem, od 1970 roku z krakowskim Teatrem Starym. Miał 80… » więcej 2022-05-15, godz. 16:30 Papież Franciszek kanonizował dziesięcioro błogosławionych. Kim są nowi święci? Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w niedzielę (15 maja) na Placu świętego Piotra. Najbardziej znanym nowym świętym jest Karol de Foucauld. Francuski… » więcej 2022-05-15, godz. 15:25 Bydgoszczanka w tytułowej roli dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej Spektakl o Irenie Sendlerowej „Irena' przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował laureat Grammy Włodek Pawlik… » więcej 2022-05-15, godz. 11:57 Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor odszedł w wieku 90 lat [wideo] W wieku 90 lat zmarł aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta Ignacy Gogolewski, niezapomniany Antek Boryna z „Chłopów' Jana Rybkowskiego. Informację… » więcej 2022-05-15, godz. 11:26 Rosyjskie rakiety wysadziły wojskowe budynki przy granicy z Polską [wideo] Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc - poinformował… » więcej 2022-05-15, godz. 10:00 Ukraina wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Polska zajęła 12. miejsce Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem „Stefania' zwyciężył w nocy z soboty na niedzielę (14-15 maja) w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, wyprzedzając… » więcej 2022-05-14, godz. 22:00 W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. zniesienia stanu epidemii w Polsce 16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano… » więcej
1234567