Kontrwywiad uznał Alternatywę dla Niemiec za organizację ekstremistyczną
Niemiecki kontrwywiad (BfV) zaklasyfikował w piątek prawicowo-populistyczną partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako organizację ekstremistyczną, która zagraża demokracji.
- Potwierdziło się podejrzenie, że AfD działa przeciwko wolnościowemu, demokratycznemu porządkowi państwa - oświadczył Urząd Ochrony Konstytucji, cytowany przez agencję dpa.
Zaklasyfikowanie AfD jako organizacji ekstremistycznej umożliwi władzom stosowanie niejawnych metod monitorowania działalności tego ugrupowania, które w lutowych wyborach parlamentarnych zajęła drugie miejsce.
Początkowo partia miała charakter konserwatywno-liberalny i umiarkowanie eurosceptyczny, w kolejnych latach podlegała radykalizacji. W 2015 roku, po wyborze Frauke Petry na współprzewodniczącą, bardziej umiarkowani członkowie partii, w tym jej dotychczasowy współprzewodniczący i założyciel Bernd Lucke, opuścili ją. Wobec kryzysu migracyjnego w 2015 roku, partia na swoje sztandary wyniosła sprzeciw wobec imigracji, w szczególności wobec imigracji muzułmanów. Kolejna radykalizacja postulatów partii miała miejsce w 2017 roku, kiedy dotychczasowa współprzewodnicząca Frauke Petry opuściła partię.
Obecnie partia jest określana przez komentatorów i badaczy jako skrajnie prawicowa, narodowo-konserwatywna, prawicowo-populistyczna i etnonacjonalistyczna.