Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kraj i świat
2023-01-24, 09:00 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Medycy pracujący wyłącznie w sektorze publicznym będą premiowani? „Trwają rozmowy”

Minister Adam Niedzielski/fot. Tytus Żmijewski, PAP (archiwum)
Minister Adam Niedzielski/fot. Tytus Żmijewski, PAP (archiwum)
– Prowadzone są rozmowy z kierownictwem politycznym o tym, by osoby, które pracują w sektorze publicznym i zadeklarują, że będą pracowały w jednym miejscu, miały zdecydowaną preferencję zarobkowania – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Polska Agencja Prasowa zapytała ministra o rosnącą popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Zwróciła się z pytaniem, czy zdaniem szefa MZ jest to powód do zmartwień, a zarazem swoisty wentyl bezpieczeństwa dla publicznego systemu, czy też uznaje on to za pewien standard, że pacjenci wydają większe, dodatkowe środki na zdrowie.

– Jestem absolutnie zwolennikiem publicznej służby zdrowia. Uważam, że – choćby podobnie jak w Kanadzie – opieka zdrowotna w zdecydowanej większości powinna być publiczna. Oczywiście wymaga to czasu i nic nie może się tu stać w mgnieniu oka. Ale trzeba odważnie pójść w tym właśnie kierunku – powiedział minister.

– W tej chwili faktycznie mamy do czynienia z dopełnieniem publicznego sektora opieki zdrowotnej przez sektor prywatny, ale tworzy to niejednokrotnie niezdrowe warunki konkurencji między tymi dwoma systemami – wskazał szef MZ. Efektem tej konkurencji jest, jak kontynuował, m.in. zdecydowanie zaburzona presja w obszarze wynagrodzeń. – Widać pewnego rodzaju nakręcanie spirali. Sektor prywatny, by zapewnić szybszą dostępność, co ma być jego walorem, zdecydowanie „przepłaca” windując stawki, za jakie pracują medycy – wskazał.

– Wyśrubowane stawki wyciągają z systemu publicznego specjalistów, windując nie tylko ich wynagrodzenia, ale także ceny usług. Jeżeli chcemy pozostania specjalistów w publicznej ochronie zdrowia, musimy mieć płace konkurencyjne. Notoryczna walka o płace nie podnosi natomiast jakości świadczonych usług – dodał.

Do specjalisty szybciej publicznie czy prywatnie?
Szef MZ zaznaczył, że odpowiedzią na ograniczone zasoby ludzkie są działania zwiększające liczbę osób kształconych na kierunkach medycznych, których zresztą też przybywa na uczelniach. – Sektor prywatny nie inwestuje w kształcenie medyków, w ich rozwój, a tylko konsumuje to, co wygenerowano za pomocą publicznych środków. A na koniec pacjent i tak najczęściej trafia z prywatnego gabinetu do publicznego szpitala – zaznaczył minister.

Minister podkreślił, że publiczny system jest reformowany i w wielu obszarach „można między bajki włożyć opowieści, że sektor prywatny zapewnia szybszy dostęp do specjalisty”. – Słyszymy coraz częściej, że dziś dostanie się do specjalisty na tzw. prywatny abonament trwa dłużej niż wówczas, gdy korzystamy z wyszukiwarki NFZ – dodał.

Szef MZ przekazał, że „prowadzone są rozmowy z kierownictwem politycznym o tym, by osoby, które pracują w sektorze publicznym i zadeklarują, że będą pracowały w jednym miejscu, miały zdecydowaną preferencję zarobkowania”.

– Dojrzewamy już do takiego rozwiązania – szerokiego i kompleksowego. Będziemy chcieli przyznać preferencje wynagrodzeniową dla medyków, którzy zadeklarują wyłączność pracy w jednym, publicznym miejscu. Taki jest kierunek planowanych zmian. Oczywiście ten kierunek musi być skonfrontowany z realiami budżetowymi – zaznaczył minister Niedzielski.

Pytany, czy nie boi się, że system, mówiąc kolokwialnie, „padnie”, gdy np. lekarze i pielęgniarki ograniczą pracę do publicznych placówek, co sugerują przedstawiciele samorządów medycznych, minister stwierdził, że nie. – System ma niedoskonałości, przeszedł sytuacje kryzysowe w ostatnich latach, ale mimo wszystko działa i obsługuje zdecydowanie więcej pacjentów, niż system prywatny – zaznaczył.

Potrzeba więcej absolwentów
Na pytanie o krytyczne głosy samorządu lekarskiego, że otwieranie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach przyczyni się do zmniejszenia bezpieczeństwa pacjentów i obniżenia jakości usług, szef MZ stwierdził, że jest to typowo korporacyjny punkt widzenia, który nie uwzględnia potrzeb pacjentów, tylko własne.

– Zwiększanie liczby osób wykonujących dany zawód oznacza mniejszą konkurencję o zasoby, co obniża presję płacową i możliwość monopolizowania rynku. Przede wszystkim zwiększa jednak dostęp pacjenta do systemu ochrony zdrowia i zwiększa go też na obszarach, które dziś stanowią swego rodzaju białe plamy. Więcej lekarzy to korzyść dla pacjenta – zaznaczył. Minister podkreślił, że działania, które są ukierunkowane na zwiększenie liczby absolwentów kierunków medycznych, są absolutnie priorytetowe.

– Nie ma tu miejsca do negocjacji i dyskusji, co do tego kierunku działania. Teza o obniżeniu jakości kształcenia jest tezą absolutnie fałszywą. Zwrócę uwagę, że to nasz rząd, że to obecne ministerstwo zdrowia pracuje – po raz pierwszy od lat - nad standardami kształcenia; żadna uczelnia, która nie ma bazy i kadry medyczno-naukowej, nie będzie mogła prowadzić kierunków medycznych; jest wreszcie Lekarski Egzamin Medyczny, który weryfikuje na koniec jakość kształcenia wszystkich młodych ludzi bez względu na to, jaką szkołę kończą. Pytam więc: gdzie tu spadek standardów? – wskazał.

– Każda uczelnia, która wejdzie w system kształcenia medyków, niezależnie od tego, jaki będzie miała charakter, musi przejść akredytację, a jakość kształcenia będzie monitorowana. Krytyczne głosy formułowane przez samorządy zawodowe są typowym korporacyjnym punktem widzenia – dodał.

Kraj i świat

2023-02-05, godz. 20:00 Papież Franciszek nie wyklucza spotkania z prezydentami Putinem i Zełenskim Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem… » więcej 2023-02-05, godz. 16:00 Szlaki w Tatrach zamknięte dla turystów. Potężne lawiny nad Morskim Okiem Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zamknęły wszystkie szlaki dla turystyki pieszej i narciarskiej. Niektórzy… » więcej 2023-02-05, godz. 13:00 Wyrzutnie „Patriot" w drodze z Sochaczewa na lotnisko w Bemowie [zdjęcia] - To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej - poinformował w mediach społecznościowych szef MON, Mariusz… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Kolejna wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją. 23 osoby są poważnie ranne W sobotę doszło do kolejnej wymiany jeńców między wojującymi stronami. Z rosyjskiej niewoli na Ukrainę powróciło 116 żołnierzy. 23 osoby mają poważne… » więcej 2023-02-04, godz. 21:20 W USA padł krajowy rekord zimna. W stanie New Hampshire było -77 stopni Ponad 20 mln ludzi na północnym wschodzie USA w sobotę stoi w obliczu zagrażającej życiu mroźnej temperatury. Odczuwalna temperatura spadła średnio do… » więcej 2023-02-04, godz. 20:07 Joe Biden: „Zajmiemy się chińskim balonem szpiegowskim" [aktualizacja] Z powodu przelatującego nad USA zwiadowczego balonu ChRL, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza… » więcej 2023-02-04, godz. 13:55 Nie żyje Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce, urodzony na Kresach W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się… » więcej 2023-02-04, godz. 13:00 Ratownicy wznawiają poszukiwania ciał ofiar katastrofy w kopalni Pniówek W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza w celu dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-03, godz. 21:45 USA przekaże nowy pakiet pomocy dla Ukrainy m.in. pociski o zasięgu 150 km Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on warty ponad 2,2 miliardy dolarów. Po raz pierwszy znajdą… » więcej 2023-02-03, godz. 18:55 Minister Błaszczak: Polska szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard - poinformował w piątek w Kijowie wicepremier, minister… » więcej
1234567