Niedziela, 05 lutego 2023 r.   Imieniny: Agaty, Adelajdy
Polskie Radio PiK » Kraj i świat
2022-10-03, 10:20 PAP/Redakcja

Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Usłyszy on polskie stanowisko ws. wojny na Ukrainie

Szef MSZ Zbigniew Rau przekaże ambasadorowi Rosji zdanie Polski ws. ostatnich działań Kremla. Fot. PAP/EPA
Szef MSZ Zbigniew Rau przekaże ambasadorowi Rosji zdanie Polski ws. ostatnich działań Kremla. Fot. PAP/EPA
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam usłyszy on polskie stanowisko nieuznające pseudoreferendów na Ukrainie i prób włączenie części terytorium tego kraju do Rosji.
- Dzisiaj o 11:00 pan ambasador Siergiej Andriejew będzie w MSZ w związku z działaniami Rosji z ostatniego tygodnia. Mówię tutaj o tych pseudoreferendach, mówię o tych próbach aneksji terytorium Ukrainy – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że podczas spotkania zostanie przedstawione polskie stanowisko w tej sprawie, które „będzie się koncentrowało wokół nieuznawania tego typu decyzji”.

Przydacz zaznaczył, że nie tylko Polska wykona takie działanie. - Umówiliśmy się z naszymi kolegami na poziomie europejskim, że wszyscy mniej więcej w tym samym czasie, tego samego dnia przedstawimy stanowisko ambasadorom Rosji rezydującym w danych państwach – stwierdził polityk.

Mowa przede wszystkim o pseudoreferendach, jakie odbyły się w czterech ukraińskich obwodach: donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim. Według „oficjalnego” głosowania każdy obwód zdecydowanie zagłosował za chęcią wstąpienia do Rosji. W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do swojego kraju wspomnianych regionów. Zdecydowana większość krajów nie uznała jednak ogłoszonych wyników.

Jednocześnie wiceszef polskiej dyplomacji zakomunikował, że na razie MSZ nie zerwie kontaktów z rosyjskimi dyplomatami. - Jeśli dogadamy się wszyscy na poziomie europejskim, że należy uciąć wszelkie możliwe kontakty z dyplomatami rosyjskimi, to Polska również to zrobi. Jeśli dojdziemy do przekonania, że takie działanie byłoby korzystne i słuszne, to je podejmiemy. Natomiast na tym etapie Polska samodzielnie takiego kroku nie planuje zrobić. Nie może być sytuacji, w której tylko Polska wykonuje dane działania, a Niemcy, Francuzi dalej rozmawiają z Rosjanami – powiedział Przydacz.

Kraj i świat

2023-02-04, godz. 21:20 W USA padł krajowy rekord zimna. W stanie New Hampshire było -77 stopni Ponad 20 mln ludzi na północnym wschodzie USA w sobotę stoi w obliczu zagrażającej życiu mroźnej temperatury. Odczuwalna temperatura spadła średnio do… » więcej 2023-02-04, godz. 20:07 Joe Biden: „Zajmiemy się chińskim balonem szpiegowskim" [aktualizacja] Z powodu przelatującego nad USA zwiadowczego balonu ChRL, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza… » więcej 2023-02-04, godz. 13:55 Nie żyje Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce, urodzony na Kresach W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się… » więcej 2023-02-04, godz. 13:00 Ratownicy wznawiają poszukiwania ciał ofiar katastrofy w kopalni Pniówek W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza w celu dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-03, godz. 21:45 USA przekaże nowy pakiet pomocy dla Ukrainy m.in. pociski o zasięgu 150 km Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on warty ponad 2,2 miliardy dolarów. Po raz pierwszy znajdą… » więcej 2023-02-03, godz. 18:55 Minister Błaszczak: Polska szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard - poinformował w piątek w Kijowie wicepremier, minister… » więcej 2023-02-03, godz. 17:01 Były wiceminister skarbu Rafał Baniak w areszcie. Co nowego w sprawie o korupcję? Prezes organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i były wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in… » więcej 2023-02-03, godz. 16:20 Nie żyje Paco Rabanne. Słynny projektant mody i perfum miał 88 lat - W swym domu w miasteczku Portsall w Bretanii, na północy Francji, zmarł Francisco Rabaneda y Cuervo, znany jako Paco Rabanne - poinformował Reuters. Jeden… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Prezydent Andrzej Duda mianuje nowych dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych i WOT-u Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej… » więcej 2023-02-03, godz. 14:10 Sprawa odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24 lata Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała Prokuratura Krajowa, dementując… » więcej
1234567