Niedziela, 05 lutego 2023 r.   Imieniny: Agaty, Adelajdy
Polskie Radio PiK » Kraj i świat
2022-09-28, 18:17 PAP/Redakcja

„To może być sabotaż" - komentarze po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2

Uszkodzenie rurociągów Nord Stream na głębokości 70 metrów, to trudna i złożona operacja, dlatego należy założyć, że stoi za nią państwo i kompetentne siły zbrojne; Rosja posiada wszelkie zdolności do przeprowadzenia takiego ataku - pisze w środę agencja AFP, powołując się na ekspertów./fot. PAP/EPA
Uszkodzenie rurociągów Nord Stream na głębokości 70 metrów, to trudna i złożona operacja, dlatego należy założyć, że stoi za nią państwo i kompetentne siły zbrojne; Rosja posiada wszelkie zdolności do przeprowadzenia takiego ataku - pisze w środę agencja AFP, powołując się na ekspertów./fot. PAP/EPA
Uszkodzenie rurociągów Nord Stream na głębokości 70 metrów, to trudna i złożona operacja, dlatego należy założyć, że stoi za nią państwo i kompetentne siły zbrojne; Rosja posiada wszelkie zdolności do przeprowadzenia takiego ataku - pisze w środę agencja AFP, powołując się na ekspertów.
W poniedziałek prowadzące z Rosji do Niemiec gazociągi Nord Stream 1 i 2 zostały przerwane w trzech miejscach w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm. Władze Danii przekazały, że przyczyną były celowe działania, a w pobliżu rurociągów doszło do wybuchów.

Chociaż wykorzystanie okrętów podwodnych do uszkodzenia gazociągów wydaje się mało prawdopodobne, to jednak wysokiej rangi źródło we francuskich siłach zbrojnych ocenia w rozmowie z AFP, że okręt taki mógł stacjonować stosunkowo daleko, nawet o wiele mil morskich od miejsca ataku, który przeprowadziły startujące z niego drony. Zniszczenie nieruchomego celu nie byłoby dla nich żadnym problemem - dodaje rozmówca agencji.

Operację uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 mogli też przeprowadzić wojskowi płetwonurkowie, których zadaniem byłoby tylko rozmieszczenie ładunków wybuchowych.

Wcześniej w środę „Daily Telegraph" napisał, że praca płetwonurków byłaby utrudniona z powodu prądów morskich; dodatkowo łatwo byłoby zaobserwować ubezpieczającą nurków jednostkę, niezależnie od tego, czy byłby to okręt podwodny czy nawodny.

Przedstawiciel francuskiej armii uważa jednak, że na obszarze, na którym doszło do uszkodzenia gazociągów, mogły z powodzeniem pływać bardzo niewielkie łodzie podwodne.

- Rosyjska marynarka wojenna dysponuje obecnie największą na świecie flotą szpiegowskich okrętów podwodnych (...). Byłyby one w stanie zniszczyć gazociąg na Bałtyku - ocenia profesor Lion Hirth z berlińskiej uczelni Hertie School.

Julian Pawlak z Uniwersytetu Helmuta Schmidta w Hamburgu zwraca uwagę, że mimo iż wszelki ruch na Morzu Bałtyckim jest bacznie obserwowany, to jednak okręty nawodne i podwodne byłyby w stanie wysłać ekipę płetwonurków przeszkolonych do przeprowadzenia „specjalnej operacji podwodnej".

Na razie pewne są tylko dwie rzeczy - pisze AFP i wyjaśnia: po pierwsze zniszczenie gazociągów ma związek z wojną na Ukrainie, a po drugie prowadzi ono do większej destabilizacji rynków energetycznych i europejskiej gospodarki, a ponadto dowodzi tego, że wszelka infrastruktura energetyczna w Europie może stać się celem ataku.

Według „Daily Telegraph" wycieki gazu z podmorskich rurociągów zdarzają się rzadko, a zatem trzy w tym samym czasie zdecydowanie sugerują, że doszło do sabotażu.

Kraj i świat

2023-02-04, godz. 21:20 W USA padł krajowy rekord zimna. W stanie New Hampshire było -77 stopni Ponad 20 mln ludzi na północnym wschodzie USA w sobotę stoi w obliczu zagrażającej życiu mroźnej temperatury. Odczuwalna temperatura spadła średnio do… » więcej 2023-02-04, godz. 20:07 Joe Biden: „Zajmiemy się chińskim balonem szpiegowskim" [aktualizacja] Z powodu przelatującego nad USA zwiadowczego balonu ChRL, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza… » więcej 2023-02-04, godz. 13:55 Nie żyje Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce, urodzony na Kresach W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się… » więcej 2023-02-04, godz. 13:00 Ratownicy wznawiają poszukiwania ciał ofiar katastrofy w kopalni Pniówek W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza w celu dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-03, godz. 21:45 USA przekaże nowy pakiet pomocy dla Ukrainy m.in. pociski o zasięgu 150 km Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on warty ponad 2,2 miliardy dolarów. Po raz pierwszy znajdą… » więcej 2023-02-03, godz. 18:55 Minister Błaszczak: Polska szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard - poinformował w piątek w Kijowie wicepremier, minister… » więcej 2023-02-03, godz. 17:01 Były wiceminister skarbu Rafał Baniak w areszcie. Co nowego w sprawie o korupcję? Prezes organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i były wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in… » więcej 2023-02-03, godz. 16:20 Nie żyje Paco Rabanne. Słynny projektant mody i perfum miał 88 lat - W swym domu w miasteczku Portsall w Bretanii, na północy Francji, zmarł Francisco Rabaneda y Cuervo, znany jako Paco Rabanne - poinformował Reuters. Jeden… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Prezydent Andrzej Duda mianuje nowych dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych i WOT-u Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej… » więcej 2023-02-03, godz. 14:10 Sprawa odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24 lata Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała Prokuratura Krajowa, dementując… » więcej
1234567