Sobota, 24 września 2022 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Leszczyńskiego
2022-09-22, 09:58 Polska Agencja Prasowa

Tabletki z jodkiem potasu dostarczone do strażaków. „Wystarczy dla wszystkich”

W każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu/fot. PAP, EPA
W każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu/fot. PAP, EPA
– W każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu. Zabezpieczona jest ilość dla wszystkich obywateli – zapewnił w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Podkreślił, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia skażeniem radioaktywnym.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił w Radiu Zet, że szef resortu zdecydował o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej po doniesieniach medialnych, związanych z prowadzonymi walkami na terenie zbliżonym do zaporoskiej elektrowni atomowej. Wskazał, że ewentualne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, powstania chmury radioaktywnej, która mogłaby przesunąć się w kierunku Polski. – Postanowiliśmy więc wyprzedzająco przeprowadzić akcję przekazania tabletek do PSP – powiedział.

Zapewnił, że jest to procedura standardowa. – Chciałbym uspokoić wszystkich obywateli. To działania wyprzedzające, które mają zabezpieczyć nas na wypadek sytuacji, do której – mam nadzieję – nie dojdzie – ocenił. Wskazał, że tabletki z jodkiem potasu ochronią przede wszystkim przed chorobami nowotworowymi, które mogłyby wystąpić w wyniku napromieniowania organizmu po ewentualnym uszkodzeniu reaktora atomowego.

Poinformował, że MSWiA opracowało ulotkę zgodnie wytycznymi krajowego konsultanta ds. endokrynologii oraz zespołu ekspertów, która będzie dołączana do tabletek z jodkiem. Przekazał, że od środy trwają rozmowy między wojewodami, a przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego dotyczące sposobu dystrybucji tabletek.

– W każdym powiecie znajdują się te tabletki. Zabezpieczona jest odpowiednia ilość dla wszystkich obywateli Polski – są w jednostkach straży pożarnej, będą tam również dostarczone nasze ulotki – zapewnił. Dodał, że „w tej chwili nic nie wskazuje na żadne podwyższone wartości promieniowania”. – Nic też nie wskazuje na to, by ten konflikt miał przestać być oparty na broni konwencjonalnej – powiedział.

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował w poniedziałek, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie. W ostatnich dniach personel tej okupowanej przez Rosjan elektrowni wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w poniedziałek, że ostrzał Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej nie zniszczył systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. – W wyniku ostrzału nastąpiła krótkotrwała przerwa w dostawie prądu, uszkodzone zostały szyby w oknach budynków elektrowni. Wszystkie trzy bloki siłowni pracują normalnie – wyjaśniła PAA. Agencja na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. – PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska – podkreśliła w poniedziałek.

Kraj – świat

2022-09-24, godz. 16:28 Szef MON o nowelizacji ustawy o weteranach Przygotowaliśmy kolejną nowelizację ustawy o weteranach; chodzi o to, żeby docenić tych żołnierzy, którzy za Polskę narażali swoje życie i zdrowie… » więcej 2022-09-24, godz. 10:30 Ekspert IMGW: przed nami jesień bez babiego lata. Ciepła czy zimna? Choć jesień rozpoczynają chłodniejsze niż zwykle dni, to średnie temperatury października i listopada nie będą odbiegały od wieloletniej normy. Jednak… » więcej 2022-09-23, godz. 20:19 Odszedł Franciszek Pieczka, aktor wielu wspaniałych ról. Niezapomniany i kochany... W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów i odtwórca ról w filmach „Żywot Mateusza' i „Austeria' i niezapomniany… » więcej 2022-09-23, godz. 19:00 Prawie 2 tys. mandatów w tydzień! Kierowcy „przejechali się" na nowych przepisach Ponad 1800 mandatów wystawili w mijającym tygodniu policjanci z regionu. To na razie wstępne dane, od kiedy obowiązuje nowy taryfikator. Najwięcej wykroczeń… » więcej 2022-09-23, godz. 18:20 Ordery Orła Białego dla założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników [wideo] - Jestem dumny, że mogę w 46. rocznicę powstania KOR wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić, że wolna Polska dopiero po ponad 30 latach honoruje… » więcej 2022-09-23, godz. 17:24 PGNiG i Grupa Equinor podpisały umowy na dostawy gazu przez Baltic Pipe PGNiG zawarł umowy z Grupą Equinor na dostawy gazu od stycznia 2023 r. do stycznia 2033 r. Chodzi o wolumen do 2,4 mld m sześc./r. Dodatkowe ilości paliwa… » więcej 2022-09-23, godz. 15:20 Filmowe spoty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym [wideo] Resort infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ruszyły z kampanią informacyjną mającą przeciwdziałać popełnianiu najcięższych… » więcej 2022-09-23, godz. 08:30 Nadeszła jesień, a razem z nią jasne planety, roje meteorów i zaćmienia... W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przeszło przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie będzie można podziwiać… » więcej 2022-09-23, godz. 07:40 Narkotykowa linia produkcyjna. Policja przejęła „towar” o wartości ok. 800 tys. zł Policjanci z Pomorza zlikwidowali wytwórnię metaklefedronu i zabezpieczyli substancje, z których można otrzymać ponad 100 tysięcy porcji tego narkotyku… » więcej 2022-09-22, godz. 22:29 Prezydent Duda na pogrzebie Edwarda Mosberga w USA. Pośmiertnie go odznaczył W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i rozwijaniu współpracy między narodami, za pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie… » więcej
1234567