Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-09-20, 07:40 PAP/Redakcja

Kard. Konrad Krajewski wstrząśnięty zbrodnią w Iziumie. Widział ekshumację

Ekshumacja ciał ze zbiorowych grobów w Iziumie na Ukrainie./fot. EPA/OLEG PETRASYUK/dostawca: PAP/EPA
Ekshumacja ciał ze zbiorowych grobów w Iziumie na Ukrainie./fot. EPA/OLEG PETRASYUK/dostawca: PAP/EPA
Wysłannik papieża Franciszka na Ukrainę kardynał Konrad Krajewski pojechał w poniedziałek do Iziumy, gdzie modlił się w miejscu zbiorowych mogił – poinformowała o tym katolicka włoska agencja Sir, powołując się na biskupa charkowsko-zaporoskiego Pawła Honczaruka, który mu towarzyszył.
O odnalezieniu w lesie pod Iziumem co najmniej 445 grobów ofiar rosyjskiej okupacji poinformowały ukraińskie władze po wyzwoleniu miasta.

- Dzisiaj pojechaliśmy do miejsc masowych pochówków, do Iziumu, gdzie ekshumowano ciała. To było straszliwie trudne - opowiedział ukraiński biskup, relacjonując wizytę w miejscowości, gdzie ekshumowano dotąd ciała 146 osób, w tym dwojga dzieci. Ekipa kopała, patrzyliśmy na te ciała, wrzucone do dołów byle jak; jedno ciało bez nóg, drugie z połamanymi nogami.

Bp Honczaruk zaznaczył, że grobów było bardzo dużo. Według jego relacji kardynał Krajewski był wstrząśnięty.

- Szliśmy z nim, on to wszystko obserwował i było to dla niego oczywiście głębokie przeżycie - podkreślił biskup charkowsko- zaporoski.

Poinformował, że wraz z papieskim jałmużnikiem odwiedził także komisariat policji, w którym Rosjanie urządzili salę tortur. - Widzieliśmy całe to zło i popełnione zbrodnie. To nadal się dzieje, a my możemy tylko zadać sobie pytanie, co jeszcze pozostaje nieodkryte - zaznaczył.

Biskup wyjaśnił, że w czasie swej misji na Ukrainie kardynał Krajewski spotyka się z duchownymi i z mieszkańcami.

- Dzisiaj, kiedy przeszliśmy przez posterunek kontrolny, także tam zostały rozdane różańce. Mówimy: on jest z Watykanu, to nasz kardynał, reprezentant papieża Franciszka - opowiedział biskup Honczaruk.
To czwarta wizyta papieskiego jałmużnika na Ukrainie od czasu napaści Rosji na ten kraj.

Kraj – świat

2022-12-05, godz. 20:06 Słowo, Muzyka, Obraz oraz Idea. Nagrody Mediów Publicznych 2022 przyznane Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, dyrygent Łukasz Borowicz, reżyser i scenarzystka Maria Dłużewska oraz poeta, pieśniarz i kompozytor Leszek Długosz to… » więcej 2022-12-05, godz. 16:43 Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Przerwy w dostawach prądu i wody Co najmniej dwie osoby zginęły w poniedziałek w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech… » więcej 2022-12-05, godz. 08:57 Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie, będzie ciepło i bez śniegu - Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z deszczem - przewiduje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2022-12-04, godz. 21:00 Eksplozja w domu na Śląsku. Pod gruzami znaleziono ciała dwóch mężczyzn Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu na Śląsku. Strażakom udało się wydobyć spod gruzów starszą… » więcej 2022-12-03, godz. 13:00 Zerowy VAT przedłużony. Minister finansów podpisała rozporządzenie Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Dokument przewiduje także… » więcej 2022-12-02, godz. 21:04 Będzie konfiskata aut pijanych kierowców. Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne… » więcej 2022-12-02, godz. 19:45 Moskwa zapala świąteczne iluminacje, gdy miasta Ukrainy toną w ciemnościach - Podczas, gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły… » więcej 2022-12-01, godz. 23:09 Sejm zamroził ceny gazu w 2023 roku. Kto może skorzystać z tej ochrony? Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu między innymi dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Jego… » więcej 2022-12-01, godz. 20:32 Europoseł Złotowski o promocji KE w Internecie: Kosztowna i nieefektywna Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej 2022-12-01, godz. 20:00 Ostrzeżenia hydrologiczne dla Kujaw i Pomorza: w studniach może zabraknąć wody Za obniżenie lustra wód podziemnych odpowiada tzw. niżówka. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie - już szóste w tym roku - dla większości… » więcej
1234567