Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2022-08-24, 08:30 PAP/Redakcja

Andrzej Duda po wizycie w Kijowie. Prezydent głośno mówi o wsparciu militarnym

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Kijowie. Fot.: Darek Delmanowicz/PAP
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Kijowie. Fot.: Darek Delmanowicz/PAP
Nasza obecność w Ukrainie, moja i ministrów, na forum Platformy Krymskiej i w dniu flagi Ukrainy była bardzo ważna – ocenił prezydent Andrzej Duda. Prezydent dodał, że Ukraina potrzebuje obecnie wsparcia nie tylko humanitarnego, ale przede wszystkim militarnego.
Na konferencji prasowej w środę na dworcu PKP w Przemyślu Duda powiedział dziennikarzom, że Polacy powinni okazywać wsparcie Ukraińcom poprzez obecność m.in. w Kijowie. Według prezydenta obecność w stolicy Ukrainy to „pokazanie światu, że nie cały kraj jest ogarnięty wojną”.

- W takich miastach jak Kijów można być, chodzić po ulicach. Pytali nas dziennikarze ukraińscy czy nie czujemy się zagrożeni. Oczywiście wiedzieliśmy, że zagrożenie zwłaszcza w święto flagi ukraińskiej i dnia niepodległości jest większe niż w dniach poprzednich, ale taka jest sytuacja. Naszym obowiązkiem jest dawać takie wsparcie – zaznaczył.

Prezydent przypomniał też, że uchodźcy z Ukrainy wciąż szukają schronienia w naszym kraju. - Uciekają przed śmiercią, zniszczeniem i potrzebują wsparcia. Rozumiemy tę sytuację doskonale i wiemy z naszej historii, co to znaczy znaleźć się pod rosyjską okupacją, co to znaczy, że Rosjanie burzą domy, gwałcą, palą. To jest ta najczarniejsza strona rosyjskiego imperializmu – powiedział.

Duda podkreślił, że po spotkaniu forum Platformy Krymskiej, w którym udział poprzez Internet wzięli przywódcy wielu państw, poszedł w świat jasny komunikat - Krym jest ukraiński i okupowany przez Rosję. - Krym musi być zwrócony Ukrainie, Rosja łamie prawo międzynarodowe, to jest rosyjska napaść, brutalna, z pogwałceniem wszystkich zasad. Jeśli ta wojna ma się zakończyć, to tym, że Rosja zostanie wyparta ze wszystkich okupowanych terenów i Ukraina będzie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania w swoich granicach. To gwarancja pokoju na przyszłość – ocenił Duda.

Prezydent podkreślił, że Ukraina czeka na wsparcie militarne. - Nie wystarczy samo bohaterstwo żołnierzy. Ludzie giną na froncie, to są setki ludzi, czasami dziesiątki dziennie. Potrzebują nie tylko pomocy humanitarnej, ale też siły militarnej, sprzętu, który będzie im pozwalał sprawnie bronić swojego kraju. Ten sprzęt jest im potrzebny i wzywam niezmiennie wspólnotę międzynarodową, aby taki sprzęt Ukrainie dostarczać. Taki też przekaz płynie z wczorajszego spotkania – podkreślił.
Prezydent Andrzej Duda o wsparciu militarnym dla Ukrainy. Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Kraj – świat

2022-12-07, godz. 11:44 Przemoc domowa? Dziś jeden telefon na policję zmienia wszystko [rozmowa] - Często spotykamy się z krytyką, że robimy za dużo - że za bardzo jesteśmy represyjni w stosunku do osób dopuszczających się przemocy w rodzinie, ale… » więcej 2022-12-07, godz. 06:00 Jest zgoda na sprzedaż Polsce 116 amerykańskich czołgów M1A1 Abrams - Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce dodatkowych… » więcej 2022-12-06, godz. 19:43 Niemieckie wyrzutnie Patriot trafią do Polski. Zaczynają się ustalenia - Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń… » więcej 2022-12-06, godz. 15:44 Wiceszef MSZ w Berlinie: sprawa odszkodowań od Niemiec nie jest zamknięta - Dzisiaj Niemcy chcą być krajem, który daje przykład przestrzegania praw człowieka, praworządności, więc myślę, że nie jest w interesie Niemiec, ażeby… » więcej 2022-12-06, godz. 13:15 Na orbicie okołoziemskiej jest za jasno! Satelita BlueWalker 3 „oślepia" astronomów Wystrzelony we wrześniu satelita BlueWalker 3 rozwinął potężną antenę, która odbija tak wiele światła, że utrudnia pracę astronomom. Są obawy, że… » więcej 2022-12-06, godz. 10:08 Rosyjska armia zrujnowała pociskami stary polski kościół we wsi Kyseliwka - Rosyjskie jednostki zaczęły niszczyć kościół na początku marca. Strzelali w niego z czołgów, celowali, żeby powalić krzyż. Pociski leżą tam do… » więcej 2022-12-06, godz. 09:21 Armatohaubice i czołgi z Korei Południowej. Uroczysty odbiór sprzętu w Gdyni [zapis transmisji] Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym… » więcej 2022-12-05, godz. 20:06 Słowo, Muzyka, Obraz oraz Idea. Nagrody Mediów Publicznych 2022 przyznane Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, dyrygent Łukasz Borowicz, reżyser i scenarzystka Maria Dłużewska oraz poeta, pieśniarz i kompozytor Leszek Długosz to… » więcej 2022-12-05, godz. 16:43 Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Przerwy w dostawach prądu i wody Co najmniej dwie osoby zginęły w poniedziałek w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech… » więcej 2022-12-05, godz. 11:31 Premier: ponad dwa tysiące gmin podpisało umowy na dostawy węgla Weszliśmy w cały ciąg logistyczny: od importu przez przeładunek węgla w portach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że… » więcej
1234567