Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiara tworzy kulturę
Forum Rolnika 2021

Kultura chrześcijańska

Michał Jędryka i Tomasz Rowiński, autorzy audycji oraz ich goście dyskutują o sposobie, w jaki poszczególne idee chrześcijańskie wpłynęły na nurty myśli społecznej, prądy artystyczne, gatunki muzyczne, pomniki literatury, arcydzieła rzeźby i malarstwa, ale także na koncepcje ekonomiczne, edukacyjne, społeczne oraz… last but not least - polityczne.

„Wiara tworzy kulturę” nie ma być typową audycją religijną - przeciwnie - ma postrzegać zjawisko religii chrześcijańskiej w jej bardzo szerokim kulturowym kontekście, w którym występuje ono jako pewien punkt odniesienia, ale często również jako „znak sprzeciwu”.


25 października 2021

Czy muzyka to logiczny projekt harmonii czy chaos dźwięków oddziałujących na emocje? Czy dzieje muzyki są zwierciadłem dziejów kultury? Na te pytania Michał Jędryka i Tomasz Rowiński szukali odpowiedzi w audycji „Wiara tworzy kulturę”.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 25 października 2021

18 października 2021

Synod i synodalność to słowa, które w publicystyce dotyczącej życia Kościoła odmienia się ostatnio przez wszystkie przypadki. Ale o co tak naprawdę chodzi? Po co ten Synod i jaki ma być Kościół po jego przeprowadzeniu? A jak w przeszłości przebiegały w Kościele synody i do czego służyły? O tym z zaproszonymi gośćmi rozmawiali: Michał Jędryka i Tomasz Rowiński.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 18 października 2021

11 października 2021

400 lat temu, 10 października armia polska pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza pokonała wojska tureckie pod Chocimiem. Jaki to miało wpływ na kulturę polską, europejską i na politykę Rzeczypospolitej? O tym rozmawialiśmy z historykiem prof. Jackiem Kowalskim. Do wysłuchania audycji zapraszają: Michał Jędryka i Tomasz Rowiński.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 11 października 2021

4 października 2021

W pierwszym październikowym wydaniu „Wiara tworzy kulturę” rozmawiamy o kulturze i kontrkulturze oraz inspiracjach chrześcijańskich i postchrzescijańskich, ale i marksistowskich. Gościem Michała Jędryki i Tomasza Rowińskiego był pisarz, filolog - dr Michał Gołębiowski.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 4 października 2021
12