Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.   Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
Polskie Radio PiK » 86 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach
Ogłoszenie własne nadawcy

Z Wami i dla Was od 86 lat


Słowa i muzyka z rozgłośni na Pomorzu i Kujawach płyną już 86. rok. 15 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Było to wydarzenie na skalę ogólnopolską, ale miało też znaczenie międzynarodowe. Rozgłośnia wypełniła radiową „pustkę” w eterze Wielkiego Pomorza, w którym królowały dotąd propagandowe audycje nazistowskich Niemiec. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się we wsi Stawki pod Toruniem. Rozgłośnia, po powstałym 10 lat wcześniej Polskim Radiu w Warszawie, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany program słyszalny był na Pomorzu aż po Hel, na Mazurach i Pograniczu.

W czasie wojny nadajnik w Stawkach wykorzystywany był przez Niemców do wsparcia gdańskiej stacji Danzig Westpreussen. W roku 1945 wycofujące się wojska hitlerowskie zburzyły maszt, zdewastowały urządzenia nadawcze i wysadziły budynki techniczne.

8 marca 1945 r. władze Polskiego Radia postanowiły, że rozgłośnia, obejmująca swoim zasięgiem Pomorze i Kujawy i część tzw. ziem odzyskanych ze Szczecinem i Gdańskiem, zostanie reaktywowana w Bydgoszczy, gdzie utworzono Pomorską Dyrekcję Okręgową. Obejmowała ówczesne województwo pomorskie oraz część tzw. Ziem Odzyskanych ze Szczecinem i Gdańskiem. Zadaniem Dyrekcji była odbudowa zniszczonej i ograbionej przez okupantów radiofonii. Na studia przeznaczono zabytkowy pałac przy ulicy Gdańskiej 50, skąd program nadawany jest do dziś.

Polskie Radio Pomorza i Kujaw (Polskie Radio PiK) ma zaszczyt kontynuować historię i tradycję Rozgłośni Pomorskiej z racji swego pochodzenia, nazwy i szacunku dla ludzi, którzy pozostawili tu swój trwały, radiowy ślad.

Polskie Radio PiK jest obecnie jedyną instytucją obejmującą i integrującą cały region Pomorza i Kujaw. Posiada najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną z pełnym wykorzystaniem nowych mediów, możliwością multimedialnej emisji programu w Internecie i w technologii cyfrowej DAB+, z jedynym w Polsce portalem archiwalnym (archiwum.radiopik.pl), zawierającym wszystkie audycje zarejestrowane w ciągu 85 lat jego historii.