Protesty dotyczące wyborów prezydenckich. 28 skarg zarejestrowanych w Sądzie Najwyższym
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego rozpocznie dziś rozpatrywanie skarg, złożonych po wyborach prezydenckich. Dotychczas w Sądzie Najwyższym zarejestrowano 28 protestów. Można je jednak składać do 16 czerwca.
W zgłoszonych do Sądu Najwyższego skargach wyborcy zarzucają cała paletę nieprawidłowości, które mogą rzutować na ostateczny werdykt wyborców. Chodzi zarówno o stwierdzane błędy w protokołach wyborczych, ale też o agitowanie członków komisji za jednym z kandydatów poprzez elementy ubioru. Do tego, zdaniem skarżących wyborców, miało dochodzić poprzez używanie manipulacji telepatycznej tak, by zniechęcać do udziału w wyborach albo głosować na konkretnego kandydata z drugiej tury.
Skarżący podważali też ostateczny wynik przez to, że członkowie organów nie przeszli wcześniej procesu lustracyjnego. Według innego wyborcy, wszystkie wybory prezydenckie w trzeciej Rzeczpospolitej były nielegalne ze względu na wady stwierdzane już w roku 1990, kiedy Lech Wałęsa pokonał Stana Tymińskiego.
Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, po spotkaniu w poniedziałek powiedział dziennikarzom, że sygnały o możliwych nieprawidłowościach dotyczą nie więcej niż 10 obwodowych komisji wyborczych, co „na tym etapie nie powinno mieć wpływu na wynik wyborów" prezydenckich. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati dodał w Polskim Radiu 24, że w razie uwzględnienia protestów, ponowne przeliczenie głosów będzie bardzo trudne do przeprowadzenia. Prawo do wnoszenia protestów mają wyborcy, ich pełnomocnicy oraz przewodniczący komisji wyborczych. Powodem mogą być naruszenia przepisów kodeksu wyborczego lub przestępstwa przeciwko wyborom.
Zobacz także
Lewica w Bydgoszczy: Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań
2023-10-03, 18:56Bydgoscy kandydaci do Sejmu z listy Lewicy przedstawili w Parku Kazimierza „Zielony Ład” - proponowany przez nich program, który ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w dobie kryzysu klimatycznego. Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki z poparciem samorządowców i prawników. Założono komitet poparcia [zdjęcia]
2023-10-03, 17:19W Toruniu zaprezentowano honorowy komitet poparcia Krzysztofa Szczuckiego, lidera Prawa i Sprawiedliwościowy w okręgu toruńsko-włocławskim, liczy on 22 osoby. Wśród nich są m.in. samorządowcy i prawnicy. Czytaj dalej »
Kandydaci z Inowrocławia zaprezentowali „piątkę Konfederacji”
2023-10-03, 16:25Konfederacja przedstawiła swoich kandydatów do Sejmu i Senatu z powiatu inowrocławskiego. W konferencji wziął udział Marcin Sypniewski, „jedynka” listy z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Przygotowują kolejne ataki na św. Jana Pawła II, trzeba Go obronić!
2023-10-03, 12:32Bydgoscy radni PiS apelują do władz miasta, aby stanęły w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Minister Schreiber w Inowrocławiu: Rząd PiS przeznacza coraz więcej na służbę zdrowia
2023-10-03, 11:41Minister Łukasz Schreiber spotkał się we wtorek z dyrektorem inowrocławskiego szpitala i przypomniał o dużej inwestycji, jaką uda się zrealizować w tej lecznicy, dzięki dofinansowaniu z rządowych środków. Czytaj dalej »
Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
2023-10-03, 10:48Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. - Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu - mówi Grażyna… Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Tusk próbował zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów
2023-10-03, 10:08- Gdy Tusk był szefem Rady Europejskiej naciskał na Polskę, by przyjmowała nielegalnych imigrantów. Zrobił to raz, zrobiłby to znowu. Powstrzymaj Tuska - zaapelowano w najnowszym spocie PiS. Podkreślono, że „tylko PiS może zapewnić… Czytaj dalej »
Poseł Król: Przyjęli nielegalnych imigrantów i chcą rozwiązać problem naszym kosztem [Rozmowa dnia]
2023-10-03, 09:50- Wybory w 2015 roku zapobiegły przygotowywanemu, niekontrolowanemu napływowi imigrantów do Polski - przypomina poseł Piotr Król. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, kandydat do Sejmu w okręgu bydgoskim z miejsca nr… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Apeluję o udział w referendum i głosowanie przeciwko relokacji
2023-10-02, 18:28Zjednoczona Prawica mówi stanowcze „nie” przymusowej relokacji imigrantów - podkreślił na konferencji prasowej Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Konfederacja w Bydgoszczy: Jest problem z kontrolą nad tym, co dzieje się w państwie
2023-10-02, 17:03Między innymi do raportu NiK ws. kontroli Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Narodowego Programu Szczepień odnieśli się w Bydgoszczy kandydaci Konfederacji. Deklarują, że chcą „odzyskać kontrolę” nad tym, co dzieje się w… Czytaj dalej »