„Solidarność” poparła kandydaturę Karola Nawrockiego. Umowa programowa podpisana
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zakłada ona m.in. utrzymanie wieku emerytalnego oraz kontynuację ochrony dotychczasowych osiągnięć dotyczących praw pracowniczych.
Uroczystość podpisania umowy programowej przez Karola Nawrockiego kandydata obywatelskiego popieranego przez PiS i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę odbyła się w czwartek w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
„Solidarność” dwukrotnie poparła Andrzeja Dudę
Piotr Duda przypomniał znaczenie sali BHP dla historii Polski i „Solidarności”. Dodał, że nie wyobrażał sobie, by umowa z Nawrockim została podpisana w innym miejscu. - Jest to wydarzenie - można powiedzieć terminem pięściarskim - wagi ciężkiej - powiedział.
Zaznaczył, że „Solidarność” podpisała umowy programowe z prezydentem Andrzejem Dudą w 2015 r., kiedy po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę i w 2020 roku, kiedy ubiegał się o reelekcję. - Spisujemy kontrakt z kandydatem na prezydenta, aby wspólnie realizować cele, które są bardzo ważne dla związkowców, ale także dla polskich pracowników. I tak się stało z umową programową podpisaną dwukrotnie z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił.
- Zawsze wskazywaliśmy, kogo „Solidarność” poprze w wyborach prezydenckich, bo wybory prezydenckie, to nie wybory partyjne, to wybory obywatelskie, i tu nigdy nie może zabraknąć „Solidarności” - zauważył szef „Solidarności”. (...)
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podkreślił, że „Solidarność” od początku miała wyraźny charakter, odnosiła się do wartości chrześcijańskich, upominała się o słabszego, walczył o prawa pracownicze, odnosiła się do wartości niepodległości i suwerenności państwa polskiego".
- „Solidarność” zrodziła się z faktu, że komunistyczna władza nie radziła sobie ani z polską gospodarką, ani z życiem Polaków w zakładach pracy, w polskich domach i Polacy musieli wychodzić na ulicę. Realne rządzenie zastąpiła propaganda i niestety wygląda to bardzo podobnie w nowych już okolicznościach w roku 2025 - ocenił Nawrocki.
Zaznaczył, że zna „Solidarność” jako badacz, historyk, autor książek, ale także jako pracownik i pracodawca. Jak ocenił, to ostatnie doświadczenie jest najtrudniejsze. Podkreślił, że zawsze cenił w „Solidarności”, że potrafi „rzucać reflektor zainteresowania społecznego w te rejony, które często są niedostrzegalne dla pracodawców, dla prezesów czy dyrektorów" oraz umiejętność dialogu u „ludzi Solidarności”.
Zobacz także
Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Sejmiku Województwa?
2018-10-22, 15:48Koalicja Obywatelska uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzecie. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Nie zapomnę o Bydgoszczy
2018-10-22, 13:25- Pomimo porażki nie zapomnę o Bydgoszczy i będę ją wspierał - mówił poseł PiS Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta pogratulował Rafałowi Bruskiemu zwycięstwa w I turze wyborów, a bydgoszczanom podziękował… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska, PiS i lokalny komitet zdobyły mandaty w Radzie Miasta w Grudziądzu
2018-10-22, 13:16Komitety Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza Macieja Glamowskiego zdobyły mandaty w Radzie Miasta Grudziądza - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
W Ciechocinku będzie II tura wyborów
2018-10-22, 12:38Dotychczasowy wieloletni burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz z bloku 'Dla przyszłości Ciechocinka' zdobył 47 procent głosów. To oznacza, że będzie II tura wyborów, w której zmierzy się z Marcinem Strychem, kandydatem Prawa… Czytaj dalej »
W Inowrocławiu II tury nie będzie. Ryszard Brejza z dużym poparciem
2018-10-22, 12:28W Inowrocławiu trwa liczenie głosów. Do Miejskiej Komisji Wyborczej nie dotarły jeszcze protokoły z 6 obwodowych komisji, najprawdopodobniej jednak, wynik wyborów na prezydenta miasta nie ulegnie już znaczącej zmianie. Czytaj dalej »
Glamowski i Guzowski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Grudziądza
2018-10-22, 12:02Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Andrzej Guzowski popierany przez PiS zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Grudziądzu - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. W I turze zwyciężył Glamowski, uzyskując… Czytaj dalej »
PiS wygrało wybory do Rady Miasta we Włocławku
2018-10-22, 11:58Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta Włocławka - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. Zwycięzcy uzyskali dziewięć mandatów w 25-osobowej radzie. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, której przypadnie… Czytaj dalej »
Liczenie głosów w Bydgoszczy
2018-10-22, 11:44W Bydgoszczy głosy do rady miasta, sejmiku i na prezydenta oddawane były w 205 komisjach obwodowych. Wszystkie protokoły z obwodów trafiają do Miejskiej Komisji Wyborczej, która od niedzieli ulokowała się w hali Artego. Czytaj dalej »
Michał Zaleski prawdopodobnie ponownie prezydentem Torunia
2018-10-22, 10:08Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów. Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski w II turze wyborów prezydenta Włocławka
2018-10-22, 10:04Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta - poinformował przewodniczący Miejskiej… Czytaj dalej »