Sąd Rejonowy we Włocławku ponownie przeliczył głosy oddane w II turze wyborów
Pod lupą znalazły się głosy oddane w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 4 w gminie Brześć Kujawski. Chodzi o komisję, która działała w szkole podstawowej w podwłocławskim Wieńcu.
Pojawiło się podejrzenie, że komisja nie ustrzegła się pomyłki i w końcowym protokole głosy, oddane na Rafała Trzaskowskiego, przypisała Karolowi Nawrockiemu.
Trzyosobowy zespół zawodowych sędziów Sądu Rejonowego przeliczył głosy, ale odmówił informacji o tym, co faktycznie zawierała urna z Wieńca.
Zaważyły procedury. Sprawa jest rozpatrywana przez Sąd Najwyższy w ramach protestu wyborczego, który wpłynął do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy wydał tak zwaną odezwę sądową do Sądu Rejonowego we Włocławku z prośbą o pomoc sądową, polegającą na tym, by sąd włocławski wykonał czynności na rzecz Sądu Najwyższego. Niezmiennie gospodarzem sprawy jest Sąd Najwyższy i tylko on może udzielać informacji.
Nasza redakcja zwróciła się na piśmie z prośbą do Sądu najwyższego o ujawnienie wyników ponownego liczenia głosów, oddanych w Wieńcu. Czekamy na odpowiedź.
Nadal nie jest jasna sytuacja prawna członków komisji wyborczej, jeśli okazałoby się, że faktycznie popełnili błąd. Są oni objęci takimi samymi przywilejami, jak funkcjonariusze publiczni, ale też odpowiadają karnie tak samo, jak funkcjonariusze publiczni. W tej chwili nie wiadomo, czy ich ewentualny błąd będzie potraktowany przez prokuraturę jako karalne nieumyślne niedopełnienie obowiązków.
Zobacz także
Łukasz Krupa wystartuje z listy PO potwierdza poseł Tomasz Lenz
2015-07-22, 09:46Obecni posłowie, ale także były poseł Twojego Ruchu Łukasz Krupa znajdą się na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim - powiedział w 'Rozmowie dnia' ma antenie Polskiego Radia PiK szef kujawsko - pomorskiej PO, poseł… Czytaj dalej »
Posłowie Kłopotek i Sosnowski jedynkami na listach PSL w Kujawsko-Pomorskiem
2015-07-07, 16:26Posłowie Eugeniusz Kłopotek i Zbigniew Sosnowski otworzą w Kujawsko-Pomorskiem listy PSL w wyborach do Sejmu RP - zapowiedział na antenie Polskiego Radia PiK szef kujawsko - pomorskich ludowców. Czytaj dalej »
Podsumowanie kadencji posła Tomasza Szymańskiego
2015-06-22, 13:21Tomasz Szymański poseł Platformy Obywatelskiej podsumował swoją dotychczasową pracę w Sejmie. Konferencja odbyła się w jego biurze parlamentarnym w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Wybory w gminie Bukowiec
2015-05-29, 18:50W niedzielę - 31 maja odbędą się wybory w gminie Bukowiec, w powiecie świeckim. Po tym jak Teresa Sułkowska zrzekła się mandatu, wybierany będzie jeden radny. O miejsce w radzie gminy ubiega się troje kandydatów. Czytaj dalej »
Zamknięto lokale wyborcze
2015-05-25, 05:51Kto zostanie prezydentem? Na kogo postawili Polacy? Lokale wyborcze zamknięte. Głosowanie zakończone. Czytaj dalej »
Druga tura wyborów prezydenckich na Kujawach i Pomorzu
2015-05-24, 13:03Pierwsze głosy w wyborach już oddane. Polacy wybierają dziś prezydenta. Lokale wyborcze otwarto o 7:00. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 185 na bydgoskim placu Wolności na pierwszych głosujących nie trzeba było długo czekać. Czytaj dalej »
Andrzej Duda napisał list do rolników. Posłowie PiS informują o nim wyborców
2015-05-21, 12:37Kandydat PiS Andrzej Duda napisał list do rolników, w którym zwraca uwagę na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników i przyjęcia ustawy chroniącej ziemię przed wykupem - poinformowali politycy PiS. Czytaj dalej »
Posłowie PiS: Niech mieszkańcy Inowrocławia zagłosują na Andrzeja Dudę
2015-05-20, 13:58Kampanię wyborczą przed drugą turą wyborów Prezydenta RP podsumowali w Inowrocławiu posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Latos i Piotr Król zachęcali do głosowania na Andrzeja Dudę. Czytaj dalej »
Politycy Polski Razem Zjednoczonej Prawicy akcentują poparcie dla Andrzeja Dudy
2015-05-20, 13:13Polska Razem Zjednoczona Prawica popiera Andrzeja Dudę w wyborach na prezydenta Polski. Czytaj dalej »
Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego w Grudziądzu
2015-05-20, 13:07Obywatelski komitet poparcia Bronisława Komorowskiego przedstawiono w Grudziądzu. Są w nim osoby związane z kulturą, polityką społeczną, sportem, nauką i zdrowiem. Czytaj dalej »