Prezydent Duda przed drugą turą: To nie tylko wybór osoby, ale i drogi, którą podąży Polska
Prezydent Andrzej Duda w orędziu zaapelował do obywateli, by potraktowali udział w II turze wyborów jako przejaw wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Prosił też, by nie zniechęcali się do głosowania, bo – jak mówił – „to nie brudne chwyty w kampanii, które niestety obserwujemy, powinny decydować o przyszłości Polski”.
Prezydent podkreślił, że w najbliższą niedzielę Polacy zdecydują, kto obejmie najwyższy urząd w kraju, kto stanie na straży jego bezpieczeństwa, porządku wewnętrznego i suwerenności. Podkreślił, że będzie to nie tylko wybór osoby, ale i drogi, którą podąży Polska przez najbliższe pięć lat. – Dlatego zwracam się dziś do państwa z prośbą, aby ten wybór potraktować nie tylko jako obywatelskie prawo, ale jako przejaw wspólnej odpowiedzialności za naszą ojczyznę – oświadczył prezydent.
„Dobro ojczyzny musi być dla prezydenta najwyższym nakazem”
Jak dodał, kiedy obejmował urząd, przysięgał, że dochowa wierności postanowieniom konstytucji, że będzie strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla niego zawsze najwyższym nakazem. – I były dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Muszą być także dla mojego następcy – powiedział prezydent.
Podkreślił, że te słowa nie są jedynie ustawową formułą, ale stanowią też zobowiązanie. – Każdy, kto kandyduje na zaszczytny urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, musi pamiętać: konstytucja to nie zbiór przepisów do dowolnej interpretacji, to umowa społeczna, którą należy respektować. A rolą głowy państwa jest stanowcze sprzeciwianie się, w imieniu obywateli, każdej próbie łamania czy naginania prawa – przypomniał Duda.
„Potrzebujemy osoby, która zna historię Polski, potrafi z niej wyciągać wnioski”
Prezydent zauważył, że żyjemy w niebezpiecznych czasach wojny tuż za naszą granicą, presji migracyjnej i napięć wewnętrznych. Jak wskazał, w związku z tym Polska potrzebuje „silnego przywódcy, prezydenta będącego prawdziwym patriotą, obrońcy polskiej racji stanu i strażnika polskich spraw”. – Potrzebujemy osoby, która zna historię Polski, potrafi z niej wyciągać wnioski i wie, jak bronić naszego kraju tak, byśmy nie musieli obawiać się silniejszych, lecz sami stawali się coraz mocniejsi – mówił.
Według Andrzeja Dudy, Polacy potrzebują też prezydenta, który potrafi podejmować decyzje w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne – nie pod presją doraźnych interesów politycznych czy zewnętrznych wpływów. Prezydent zaznaczał, że powinien on także „wspierać polskie rodziny, chroniąc ich potrzeby i dobrobyt”, a także zabiegać o bezpieczeństwo kraju, modernizację armii, wzmacnianie granic i relacje międzynarodowe.
– Potrzebujemy prezydenta, który będzie strzegł godności obywateli, budując wspólnotę dumną ze swojej tożsamości i ponad tysiącletniej historii. To były fundamenty mojej polityki przez ostatnich 10 lat. Wierzę, że te wartości pozostaną drogowskazem także dla mojego następcy – podkreślił Duda.
„To nie brudne chwyty w kampanii, powinny decydować o przyszłości Polski”
Zaznaczył, że nowy prezydent musi mieć silny mandat społeczny pochodzący od narodu. Podkreślił, że im wyższa będzie frekwencja wyborcza, tym mandat prezydenta będzie silniejszy. – Dziękuję wszystkim, którzy tak licznie poszli na wybory w pierwszej turze, i jeszcze raz apeluję: weźmy także udział w II turze wyborów prezydenckich. Bardzo państwa proszę: nie zniechęcajcie się. To nie brudne chwyty w kampanii, które niestety obserwujemy, powinny decydować o przyszłości Polski, tylko obywatele, zgodnie ze swoimi przekonaniami. To my, Polacy wybierzemy, kto stanie na czele naszego państwa – oświadczył Duda.
Apelował, by zachęcać do udziału w wyborach rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, bo każdy głos się liczy. – W prawdziwej demokracji silna jest ta władza, za którą stoi naród. A naród przemawia przez wybory. Wybierzmy prezydenta, który będzie silny głosem swoich rodaków. Niech żyje Polska! – powiedział prezydent.
Zobacz także
Wyrowiński, Rulewski i Całbecki o sytuacji po wyborach
2014-12-10, 12:40Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim po wyborach samorządowych była tematem spotkania wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, senatora Jana Rulewskiego oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Czytaj dalej »
Bydgoscy działacze PO o wyborze władz województwa
2014-12-02, 20:11Bydgoscy działacze Platformy Obywatelskiej krytykują nowego wicemarszałka województwa. Twierdzą, że były wicewojewoda Zbigniew Ostrowski nie będzie dobrze reprezentował interesów Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Kułakowski nowym wiceburmistrzem Świecia
2014-12-02, 12:25Zaskakująca zmiana wiceburmistrza w Świeciu nad Wisłą. Doświadczonego Zbigniewa Podgórskiego z klubu Nasze Świecie zastąpi 31-letni radny Krzysztof Kułakowski. Czytaj dalej »
Nierozstrzygnięte sprawy sądowe w trybie wyborczym
2014-12-02, 12:10Choć wybory już zakończone, to nierozstrzygnięte zostały jeszcze niektóre sprawy sądowe w trybie wyborczym. Czytaj dalej »
Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski złożył rezygnację
2014-12-02, 11:25Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski złożył we wtorek na ręce wojewody Ewy Mes rezygnację ze swojej funkcji. W poniedziałek został wybrany na wicemarszałka województwa. Czytaj dalej »
Próba przekupstwa wyborczego w Lipnie?
2014-12-01, 09:20Policja w Lipnie bada sprawę przyjęcia pieniędzy w zamian za oddanie głosu na konkretnego kandydata. Czytaj dalej »
Rafał Bruski wygrywa wybory prezydenckie w Bydgoszczy
2014-12-01, 01:10Rafał Bruski ponownie prezydentem Bydgoszczy - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
We Włocławku wygrywa Wojtkowski
2014-12-01, 01:08Poseł Marek Wojtkowski (PO) został nowym prezydentem Włocławka; otrzymał 64,6 proc. głosów - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza pozostaje prezydentem Inowrocławia
2014-11-30, 22:52Ryszard Brezja (KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy) został po raz czwarty prezydentem Inowrocławia; w drugiej turze wyborów otrzymał 50,80 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Zakończyła się II tura wyborów
2014-11-30, 21:00Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. W Kujawsko-Pomorskiem wybierano w niej 3 prezydentów, 16 burmistrzów i 24 wójtów. Czytaj dalej »