Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-24, 05:28 Redakcja

Sławomir Sadowski

Sławomir Sadowski
Sławomir Sadowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Sławomir Sadowski. A jej tematem napięcie na linii Rosja - Zachód oraz sytuacja związana z możliwym konfliktem na Ukrainie.Marcin Kupczyk: Panie doktorze, pozwoli Pan, że zacznę od cytatu: „Czekają nas trudne miesiące. Należy być gotowym na polityczne, gospodarcze i wojskowe działania Rosji, których celem jest destabilizacja Ukrainy i Zachodu. Moskwa będzie próbować podminowywać stanowisko Zachodu w kwestiach europejskiego bezpieczeństwa i negatywnie wpływać na jego jedność. Jednocześnie wśród sojuszników jest wiele rozbieżności co do tego, w jaki sposób reagować na rosyjski szantaż. Nie wszystkie państwa Sojuszu opowiadają się, na przykład, za wojskowym wspieraniem Ukrainy. Różnice zdań występują także co do tego, co powinien zawierać pakiet sankcji na Rosję w przypadku dalszej agresji” - to słowa Justyny Grodkowskiej z Ośrodka Studiów Wschodnich, która powiedziała jeszcze, że „kluczowe jest utrzymanie jedności”. Zatem mamy już oznaki braku jedności Zachodzą, pytanie czy to nie brzmi zbyt pesymistycznie?

dr Sławomir Sadowski: Trudno powiedzieć jaka będzie perspektywa, jakie będą zmiany i skutki tych wszystkich działań, chociaż wydaje się, że raczej jest to dość pesymistyczna perspektywa, chociaż chyba nie do końca prawdziwa, ponieważ jak obserwujemy od pewnego czasu, w zasadzie od 2-3 tygodni, mamy do czynienia z podjętym dialogiem pomiędzy Rosją a Zachodem, głównie Stanami Zjednoczonymi i, jak się wydaje, w momencie, kiedy rozpoczynają się rozmowy, to powolutku różnego rodzaju napięcia zaczynają wygasać. Oczywiście dzisiaj jesteśmy jeszcze w stanie bardzo skrajnego nasilenia tego napięcia, przede wszystkim ze względu na to, że - jak się wydaje - strony bardzo skrajnie zdefiniowały swoje stanowiska negocjacyjne (...)

Zobacz także

2022-05-27, godz. 06:00 Leszek Walczak Gościem „Rozmowy Dnia” był Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Rozmowa o trwającym zjeździe związku… » więcej 2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej
12345