Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-11-17, 06:05 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. archiwum
Marcin Sypniewski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy między innymi o wykluczeniu z obrad Sejmu posłów tego ugrupowania oraz o sytuacji na granicy białoruskiej.

Michał Jędryka: Posłowie Konfederacji zostali wykluczeni z obrad Sejmu za brak maseczek. To poważny problem czy niepoważny?

Marcin Sypniewski: Tu są dwa problemy. Pierwszy jest taki, że nakaz noszenia maseczek w Sejmie jest bezprawny i Koło Konfederacja zamówiło taką ekspertyzę w biurze analiz sejmowych, które zresztą podlega marszałek Witek. Ta ekspertyza jednoznacznie stwierdza, że nie ma podstaw prawnych do nakazu noszenia maseczek.
Natomiast z drugiej strony nasi posłowie protestowali przeciwko hipokryzji – dlatego, że kilka dni temu odbył się bankiet Narodowego Banku Polskiego, podczas którego tuzy z obozu rządowego siedzieli bez maseczek w zamkniętym pomieszczeniu, wśród nich premier Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński. Tak samo posłowie Lewicy, którzy wczoraj bili brawo, kiedy wykluczono posłów Konfederacji, organizowali niedawno kongres, podczas którego wszyscy byli bez maseczek. Jechali przedtem autokarami na marsze, na swój kongres - również bez maseczek. Jest to hipokryzja. Poseł Berkowicz zwrócił też uwagę, że po wykluczeniu z obrad poszedł do bufetu sejmowego, gdzie posłowie również są bez maseczek.

Problem polega na tym, czy zwykły człowiek rozumie o co w tym wszystkim chodzi? To co Pan tłumaczy jest dosyć skomplikowane i wyrafinowane, natomiast zwykły człowiek pyta: trzeba maseczkę nosić, czy nie?
- Ten nakaz i tak jest bezprawny. Jeżeli ktoś, kto nie nosi maseczki zostanie ukarany mandatem, a odmówi jego przyjęcia to ma duże szanse, żeby w sądzie wygrać.

Zdaje się, że już nie, od kiedy jest ustawa.
- Ta ustawa też nie jest doskonała, bo tam jest odesłanie do upoważnienia, a poza tym sądy powołują się na to, że nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego. Sytuacja jest niejednoznaczna i ludzie wygrywają takie sprawy. Natomiast nam też chodzi o to, że nikt nie bada skuteczności - nie zastanawia się nad tym, czy noszenie maseczek jest dobre, a ono przecież powoduje szereg różnych dolegliwości, również zdrowotnych dla ludzi, którzy mają na przykład problemy z układem oddechowym. (...)

Zobacz także

2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej
12345