Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
NCK
2021-09-16, 06:00 Michał Jędryka

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha/fot. Archiwum
Arkadiusz Myrcha/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków.

Michał Jędryka: Jak pan ocenia protest medyków, głównie ratowników, te miasteczka, które się pojawiają, żądania, które są stawiane. Czy to są żądania możliwe do spełnienia i czy powinny być spełnione?

Arkadiusz Myrcha: Przede wszystkim powinno być spełnione jedno podstawowe żądanie, które kierowane jest codziennie, czyli rozmowa z panem premierem. Wydaje mi się, że to jest kwestia takiej już nieodpowiedzialności samego premiera, albo nawet czystej, ludzkiej przyzwoitości, żeby spotkać się z tą ogromną grupą protestujących, z ludźmi, którzy na co dzień pracują w piekielnie trudnych warunkach, ratują ludzkie życie. Zasługują na to, żeby chociaż zostać poważnie przyjęci i poważnie wysłuchani.

Ale tam są formułowane żądania finansowe. Wiceminister zdrowia wyliczył, że ich spełnienie kosztowałoby około 100 mld złotych, czyli właściwie drugie tyle, ile wynosi budżet służby zdrowia. Jeżeli to jest słuszne wyliczenie, to wygląda na to, że to jest żądanie niepoważne...

Wszyscy doskonale wiemy, że protestujący nie domagają się od rządzących, żeby nagle znalazło się 100 mld zł w budżecie państwa, czy NFZ-u. Środki o wiele mniejsze też by były zadowalające. Natomiast nie można się im dziwić, kiedy oni obserwują tak wiele różnych sytuacji, gdzie są marnotrawione - delikatnie mówiąc - publiczne pieniądze. Słyszymy o inwestycji w Ostrołęce - 2 mld zł w piach, słyszymy o wyborach kopertowych - blisko 100 milionów piach, słyszymy o jakichś potężnych zakupach samochodów dla kulejącej spółki Wody Polskie - bez sensu wydane pieniądze. Takie przykłady możemy mnożyć. Coraz większe budżety dla Kancelarii premiera, prezydenta. Miliony, które pan premier Morawiecki chce przeznaczyć teraz na remonty rezydencji należących do Kancelarii Premiera. Gdy oni widzą, że pan premier znajduje czas, żeby spotykać się z różnymi osobami, także spoza świata polityki, w sytuacjach, które nie wymagają pilnego przyjęcia, to ja się tym wszystkim protestującym nie dziwię, że im w żyłach buzuje krew, gdy starają się wywalczyć należne im podwyżki. Domagają się spotkania i godziwego przyjęcia i porozmawiania, a tu jest całkowity opór materii, całkowita ignorancja władzy (...).

No dobrze, ale bądźmy poważni, uczciwi. Tak naprawdę protesty medyków, protesty służby zdrowia miał każdy rząd po 1989 roku. Nie wiem, czy miał miasteczka, ale na pewno miał protesty, i to nie jest tylko związane z tym, że ludzie widzą jakieś inwestycje, jak pan sugeruję, gdzie marnotrawione są pieniądze, tylko jest to chroniczny problem służby zdrowia.

Oczywiście, to chyba nie jest tajemnicą, że służba zdrowia to najbardziej kulejący obszar funkcjonowania państwa (...).

Zobacz także

2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej
12345