Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-09-13, 03:13 Agnieszka Marszał

Ryszard Kamiński [wideo]

Ryszard Kamiński. Fot. gov.pl
Ryszard Kamiński. Fot. gov.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ryszard Kamiński
Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to klucz do konkurencyjności polskiego rolnictwa, o wyzwaniach, które stoją przed rolnikami w kontekście Zielonego Ładu, a także o walce z ASF.

Agnieszka Marszał: Był Pan gościem kilka dni temu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, gdzie wiele uwagi poświęcono tematom związanym z rolnictwem. Wziął Pan udział udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym ekologicznej żywności. To jest Pana zdaniem największe wyzwanie, które stoi przed polskim rolnictwem?

Ryszard Kamiński: Nie powiedziałbym, że to największe wyzwanie, ale na pewno jeden z kluczowych wątków, którymi będziemy zajmowali się w najbliższym czasie. Żywność ekologiczna to żywność certyfikowana -gospodarstwa, które mają taki certyfikat, produkują zgodnie ze ścisłymi reżimami, są poddane kontroli jednostek certyfikujących itd. Wielu z konsumentów - mówiąc o żywności ekologicznej - ma na myśli żywność wysokiej jakości, tradycyjną itd. Dla rolników dużym wyzwaniem jest wszystko, co niesie europejski Zielony Ład. O tym rozmawiamy, również na forum Unii Europejskiej. Dla rolników to jest raczej wyzwanie, niż podjęcie rolnictwa ekologicznego jako takiego.

Bardzo chcielibyśmy, żeby więcej rolników zdecydowało się na produkcję certyfikowaną, chociaż najważniejszym priorytetem dzisiaj jest postawienie na żywność wysokiej jakości, szeroko rozumianą.


Wymagania postawione w Europejskim Zielonym Ładzie są dość mocno wyśrubowane - tak się wydaje z dzisiejszej perspektywy. Aktualnie mamy 3 proc. gospodarstw produkujących żywność w sposób ekologiczny. W ciągu najbliższych 9 lat to ma wzrosnąć do 25 proc. - takie przynajmniej są zapisy Zielonego Ładu. Jesteśmy w stanie to zrobić?

- Mówimy tutaj - żeby być precyzyjnym – o obszarze użytków rolnych, które są objęte produkcją ekologiczną i o gospodarstwach – to są dwa aspekty. I w jednym, i w drugim, rzeczywiście w porównaniu z innymi państwami, w porównaniu z celami – na ten moment nie wyglądamy bardzo dobrze. Natomiast jestem przekonany, że krok po kroku jesteśmy w stanie produkować w wysokich standardach ekologicznych, bo takie jest oczekiwanie konsumentów. Rynek oczekuje produktów wysokiej jakości, świadomość konsumentów rośnie, stąd rolnicy będą za nimi podążali. Tak się dzieje na świecie czy w Europie, że za potrzebami konsumentów podążają rolnicy, podążają producenci, czyli dostarczają to, na co jest zapotrzebowanie, więc potrzebujemy całego systemu wsparcia. Podjęcia decyzji, że produkujemy w reżimach ekologicznych, że konkretne gospodarstwo staje się ekologiczne - to jest decyzja życiowa dla rodziny rolnika.


Ta ekologiczna produkcja wyklucza masową?

- W danym gospodarstwie nie wyklucza. Trudno wyobrazić sobie, żeby rolnik na dłuższą metę prowadził gospodarstwo konwencjonalne tylko w części, natomiast w części ekologiczne, choć znam też takich, którzy przynajmniej na początek tak próbują do tego podchodzić. (...)


Zobacz także

2021-10-25, godz. 03:35 Jan Filip Libicki Gościem „Rozmowy dnia” był senator Jan Filip Libicki, a rozmawialiśmy o przeciągającym się kryzysie w stosunkach Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK. Tematy to wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy oraz sprawa gazociągu Nord Stream II. Ma ... » więcej 2021-10-21, godz. 03:57 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do program ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:05 Beata Kempa Gościem „Rozmowy Dnia” była europoseł Beata Kempa, a rozmawialiśmy o debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj było świe ... » więcej 2021-10-19, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o s ... » więcej 2021-10-15, godz. 06:05 Jan Mencwel Gościem „Rozmowy Dnia” był Jan Mencwel - działacz warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. R ... » więcej 2021-10-14, godz. 06:00 Paweł Lisicki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy, a rozmawialiśmy między innymi o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską ... » więcej 2021-10-13, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego konsekwencjach. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej
23456